Avondland
Well-known member
Rusland kan (en zal?) dit tempo geen jaren meer volhouden, maar dan vermoed ik dat de frontlijn gewoon behouden blijft en dat ze zich zullen ingraven.Daar ben ik niet mee eens, het riedeltje van Rusland is ok met een uitputtingsoorlog klopt gewoon niet. Die zijn nu inderdaad aan het doubling downen maar dat is gewoon economisch niet houdbaar want dit zorgt enkel voor een versnelling van de economische aftakeling.
Noord-Korea zijn enige raison d'etre is idd zijn kernwapens maar daardoor komt er nog een verdere druk op de uitrol van de traditionele strijdkrachten waardoor ze helemaal geen offensieve capaciteiten meer hebben (je kan je EUR/Dollar/Roeble/Won maar één keer uitgeven). Zelfs met hun oorlogseconomie heeft Noord-Korea geen schijn van kans om op een traditionele manier te winnen van hun buren.
Onderhoud van nucleaire wapens en ICBMs is ongeloofelijk kostelijk dus ook Rusland zal keuzes moeten maken, en meer dan waarschijnlijk zal ze blijven investeren in hun nucleaire capaciteiten als afschrikkingsmiddel (zo is het nu al) maar daardoor verliezen ze op hun andere strijdkrachten. Een voorbeeld hiervan is de Russische vloot, zelfs op het hoogtepunt van de USSR konden ze nooit deftige force projections doen zoals de US omdat ze er gewoon de (vliegdek)schepen niet voor hadden.
In summary: nucleaire wapens zijn belachelijk nutteloos, kosten veel geld en zijn nooit inzetbaar buiten als je zelf je land in puin wilt zien liggen. Ze hebben enkel een nut als afschrikkingsmiddel.
Kernwapens beschouw ik niet nutteloos, maar ze kosten belachelijk veel geld in onderhoud en vormen potentieel een enorm gevaar voor de mensheid. Het probleem is: zodra ze ingezet zijn is de kans zeer groot dat we er allemaal aangaan. "Een kleinschalige kernoorlog" bestaat niet. Zeker wat de ICBM's in silo's betreft: use them or loose them. SLBM's zijn de grootste onberekenbare factoren, want die onderzeeërs zijn moeilijk te traceren. Hoe dichter ze bij de kust van de vijand worden gelanceerd, hoe minimaal de reactietijd. Een ICBM vanuit Noord-Korea heeft een half uur nodig om tot in de VS te geraken en de president moet dan op een aantal minuten tijd beslissen wat de reactie is. Probleem is: vanuit de VS moeten die kernwapens als "retaliation strike" over Russisch grondgebied vliegen. Russische early warningsystemen staan nog niet zo goed op punt als Amerikaanse early warningsystemen, wat de kans op vergissing en verkeerde interpretatie en dus verkeerde beslissingen wel bijzonder groot maakt.
Het grootste gevaar van kernwapens blijft de menselijke factor, maar in het verleden is ook al gebleken dat de menselijke factor ons net heeft gered van een grootschalige kernoorlog. Stanislav Petrov moet je maar eens opzoeken.
En het boek "Kernoorlog" van Annie Jacobsen is een eye-opener. Heel boeiend, heel onthutsend. Kernwapens zijn waanzinnig.