Oorlog tussen Rusland en Oekraïne (2022-...)


Als dat waar is is het niet moeilijk dat de russen raporteren dat ze meer westers materieel vernietigd hebben dan er effectief geleverd is.
Dezelfde tank 3 keer kapotschieten, zijn die destijds opgeleid door Belgische politiekers of zo? :unsure:
 
De Russische troepen in Nagorno-Karabach zijn het enige wat de lokale Armeense bevolking behoedt voor genocide. Niet dat de Armeniërs zelf onschuldig zijn in dat conflict, maar het ziet er niet goed uit als de Russen daar zouden weggaan.
Zit meer dan een haar in de boter tussen Rusland en Armenië

 
Zit meer dan een haar in de boter tussen Rusland en Armenië

Pashinyan is niet unaniem geliefd in Armenië, maar het CSTO kraakt wel in haar voegen door het conflict in Oekraïne. Ik zie het Westen echter weinig doen als de Azeri's hun gang kunnen gaan in Nagorno-Karabach.
 
Komen de andere CSTO leden ook tussen in het conflict tussen huidig lid Armenië en voormalig lid Azerbeidzjan?
Kirgizië en Tadzjikistan, een paar van de weinig overgebleven CSTO leden, waren afgelopen zomer serieus met elkaar aan het vechten. De grenzen tussen beide landen zijn zelf pas afgelopen heropend.
Niemand van de CSTO komt Rusland, wiens grondgebied geregeld wordt aangevallen door Oekraïne, eigenlijk echt ter hulp. En dan mag je nog niet vergeten dat Oekraïne, in ogen van de Russen alleszins, grote delen van het nieuwe Rusland bezet.

De enige CSTO landen die de afgelopen jaren niet zijn aangevallen door externen of andere CSTO leden zijn Wit-Rusland en Kazachstan.


De CSTO is een grap, een lege doos en heeft eigenlijk nooit iets betekend. Laat ons daar toch geen belang aan hechten.
 
Kazachstan zou tanks leveren aan de Russen? Dat lijkt mij enorm straf.

Kazachstan heeft de invasie steevast veroordeeld, stemt in de VN tegen de Russen, weigert de ridicule referenda te erkennen en heeft al humanitaire hulp gestuurd.
 
Kiev moet nog even wachten op de F-16’s

Formeel hebben de bondgenoten van Oekraïne nog geen F-16’s toegezegd, maar vanaf augustus zouden Oekraïense piloten F-16-trainingen krijgen. Eerst in Denemarken en nadien ook in Roemenië, dat was het plan. Maar het voornemen is, halverwege de maand, misschien een beetje ambitieus gebleken. De eerste acht Oekraïense piloten zouden al een taalcursus krijgen in het Verenigd Koninkrijk, maar de trainingen in Denemarken starten wellicht pas in september of oktober.
‘De organisatie is veel ingewikkelder dan het lijkt’, beaamt Bolder. ‘Het Westen moet beslissen wat ze de Oekraïners precies willen aanleren en in welke volgorde ze dat willen doen. Nog belangrijker: met welke softwareversie gaan ze dat doen?’

Omdat de F-16 Amerikaanse technologie is, heeft de coalitie de officiële goedkeuring nodig van hun Amerikaanse collega’s. ‘Zij moeten toestaan dat de (militair geheime) handleidingen en vluchtsimulators mogen bekeken en gebruikt worden.’ Ook daar schuilen veiligheidsrisico’s. ‘Niemand wil dat de softwareversie in handen van Rusland valt’, zegt Bolder.

Behalve de organisatie is ook het Amerikaanse F-16-systeem zelf complex. ‘Om de handleidingen te lezen en het systeem te beheersen, moet je specifiek Engels vakjargon kennen. Oekraïne moet mannen met een geschikte achtergrond naar die trainingen sturen. Het gaat niet alleen om piloten. Om één uur met een F-16 te kunnen vliegen, moeten minstens acht mensen aan het vliegtuig sleutelen. Monteurs, operationele planners, brandweerlui: ook de grondploegen hebben nood aan een training’, zegt Bolder.
Als Rusland meer luchtaanvallen op luchthavens in Oekraïne uitvoert, kan dat bovendien een volgende uitdaging vormen. ‘Om een F-16 te kunnen gebruiken, heb je nood aan een landingsbaan van ruim twee kilometer: glad asfalt en zonder losse stenen of afgebrokkeld beton. Anders worden al die stukjes opgezogen’, zegt Bolder. De defensiespecialist schat dat de eerste Oekraïners binnen een halfjaar klaar zullen zijn met de opleiding.

Lente 2024, misschien? En dan is de vraag in welke hoeveelheden, want momenteel zijn er 8 kandidaten die dan nog eens taallessen aan het volgen zijn. Een handvol F-16's gaan het verschil wellicht niet maken. En 50 F-16's lijkt me ambitieus op zo'n korte tijd want Amerikaanse toestellen zijn prima donna's die propere landingsbanen vereisen tegenover de meer robuuste Sovjettoestellen.
 
8 piloten in een eerste fase... Daarmee vul je zelfs nog geen volledig eskader. Heb je minimum 12 piloten nodig of meer. Oekraïne is precies gedoemd om altijd in het sukkelstraatje te blijven.
 
Regio Kupiansk wordt momenteel ontruimd omdat het Russische offensief de Oekraïense verdediging naar achter duwt en de stad onder druk komt te staan. Ook bij Bakhmut heeft Rusland wat verloren gebied heroverd op Oekraïne. In het Zuiden probeert Oekraïne nog altijd door te breken. Het gaat allemaal meter voor meter, boom per boom, krater per krater. Soms weer wat sneller, dan worden ze weer teruggeslagen (beide kanten).

Tegen oktober moet het plaatje duidelijk worden waar de oorlog heen gaat.
 
Toch wel vreemd of net ironisch dat het net de republikeinen zijn die de laatste tijd promotie maken om alle wapenleveringen en steun te stoppen in de aanloop van de verkiezingen. Want de republikeinen steunen toch grotendeels op de machtige wapenlobbies?

Hoe rijmt dit met het feit dat men die wapenleveranciers en lobbies gaat kloten door te zeggen dat ze niks meer mogen leveren (moest bijvoorbeeld een Trump figuur verkozen worden)?

Of is dit gewoon verkiezingspropaganda?
 
Toch wel vreemd of net ironisch dat het net de republikeinen zijn die de laatste tijd promotie maken om alle wapenleveringen en steun te stoppen in de aanloop van de verkiezingen. Want de republikeinen steunen toch grotendeels op de machtige wapenlobbies?

Hoe rijmt dit met het feit dat men die wapenleveranciers en lobbies gaat kloten door te zeggen dat ze niks meer mogen leveren (moest bijvoorbeeld een Trump figuur verkozen worden)?

Of is dit gewoon verkiezingspropaganda?
Buiten Oekraïne zijn er genoeg afnemers van Amerikaans oorlogsmateriaal hoor, zeker nu Europese defensieministeries erachter zijn gekomen dat hun magazijnen leeg zijn en een land als Duitsland niet in staat is om meer dan enkele dagen oorlog te voeren. Mocht ik verstand hebben van de beurs zou ik wat investeringen durven doen in enkele bedrijven zoals Raytheon (of zeggen de kenners hier dat aandelen in defensie meestal niet zo interessant zijn? :unsure: asking for a friend).
 
Buiten Oekraïne zijn er genoeg afnemers van Amerikaans oorlogsmateriaal hoor, zeker nu Europese defensieministeries erachter zijn gekomen dat hun magazijnen leeg zijn en een land als Duitsland niet in staat is om meer dan enkele dagen oorlog te voeren. Mocht ik verstand hebben van de beurs zou ik wat investeringen durven doen in enkele bedrijven zoals Raytheon (of zeggen de kenners hier dat aandelen in defensie meestal niet zo interessant zijn? :unsure: asking for a friend).
Dat is waar. Het komt er eigenlijk op neer dat men wapens wil verkopen en dat ze wegschenken natuurlijk niet gewenst is voor die wapenlobbies. Nu komt dat geld voornamelijk uit de Amerikaanse schatkist (vermoed ik toch)
 
Terug
Bovenaan