Wel verwarrend dat wij op school de geschiedenis hebben geleerd in de vorm van de verschillende beschavingen en niet zuiver plaatselijk chronologisch.
In zekere zin is het wel wat chronologisch, maar ik snap je punt.
Bepaalde jaren zijn 1 uurtje les, andere 2 uren. Ik denk dat vooral jaar 1 maar 1 uurtje is (en de rest 2), maar misschien verschilt dat van school tot school en evt. richting.
Eerste middelbaar: Introductie, wat is geschiedenis, hoe kaderen. Prehistorie + Oude Nabije Oosten (hier komt Egypte aan bod).
Tweede: Klassieke Oudheid (Griekenland en Romeinen).
Hier leer je over de Griekse goden, Griekse mythologie, de eerste oude democratie, de manier van settelen (polis ofzoiets).
Derde: Middeleeuwen
Dit voelde anders en was al iets meer in onze regio gecentreerd, bvb. hebben wij (als school in buurt v. Kortrijk) Guldensporenmuseum bezocht. Maar in de boeken ging het vooral over het leven van toen en minder over gebeurtenissen. Persoonlijk vond ik dit het minst interessante jaar. Weinig focus op de gouden age van de Arabiërs (en ook Byzantijnen eigenlijk), tenzij ik dat vergeten ben (mss een kort lesje ofzo).
Vierde: Nieuwe Tijd
Dit heb ik op meerdere scholen doorlopen, en in Avelgem vond ik het een stuk interessanter eigenlijk, was een goede leerkracht. Die kon goed vertellen. Maar de inhoud was wel moeilijker dan in de school waar ik voorheen zat. Spaans-Nederlandse oorlogen (tachtigjarige oorlog?) kwam hier aan bod, met o.m. Filips II, maar ben veel vergeten uit die periode. Ontdekkingsperioden komen hier ook wel aan bod, maar daarvan ben ik de lessen vergeten, maar ik ken wel veel van ontdekkingsreizen etc. EU4 speelt zich ook vnl. hier af. Renaissance zal ook wel aan bod komen. Enig nadeel is de erg Eurocentrische visie. Over de "Ottomanen" wordt bijvoorbeeld weinig gefocust, of alles buiten Europa.
Vijfde: Nieuwste Tijd (dus vanaf industrialisatie ongeveer)
Hier ben ik ook veel van de lessen zelf vergeten, maar over het algemeen zal ik wel wat weten van dit tijdperk, het tijdperk van Victoria 3. WOI zal hier ook aan bod gekomen zijn. Ook veel aandacht voor het ontstaan van de staat België. 5 en 6 heb ik opnieuw moeten doen voor examencommissie, dus ik weet de leerstof en thema's die je moest kennen een beetje, maar dat was samen met 6.
Zesde: Moderne / Eigen Tijd
WOII, ontstaan van de EU en diens instituties, enkele interne problemen in België (schoolstrijd, koningskwestie, staatshervormingen), een lesje of minieme focus op Israël-Palestina, klein beetje focus op China en uiteraard heel veel koude oorlog. Maar 2/3e daarvan heb ik niet op school gezien, maar wel via examencommissie, en eigenlijk is dit ook wel het tijdperk waar ik het meest van ken.
Op zich voel je ook wel dat in het eerste middelbaar, de manier waarop de leerstof gegeven wordt nog simplistischer is dan latere jaren, misschien ook omdat de wereld zelf complexer is, maar bvb. jaar 2 kan in theorie wel erg moeilijk zijn omdat er weinig fenomenen zijn die je kent van vandaag, waardat bij jaar 6 minder is, maar jaar 6 moet je dan meer in detail kennen.
Jammer vind ik het gebrek aan focus op Congo (ik kan mij dat echt niet herinneren, zeker op school, en in de cursus van de examencommissie wordt het ook amper benoemd), en het te westerse perspectief. Ik begrijp dat mensen kritiek geven dat we geen lesgeven uit het perspectief van Vlaanderen, maar we geven wel les uit het perspectief van het westen (Egypte -> Griekenland -> Romeinen -> Europa, hoewel Egypte eigenlijk niet onder "westen" valt). Daarbij wordt heel veel genegeerd bvb. het verre oosten, India, Persia-Iran (komt enkel aan bod bij lessen over Griekenland en de Perzische oorlogen). En ik denk ook dat de nasleep van kolonisatie of de gemene praktijken onderbelicht zijn, het wordt als "normaal of neutraal" gezien, maar bij WOII (en arguably koude oorlog) doen we dat dan bijvoorbeeld niet.
Ik begrijp ook wel als je 2 uurtjes hebt (soms 1 uurtje) dat dat te weinig is om alles over te praten, maar het is wel heel veel over bepaalde thema's en niet of weinig over andere. Terwijl de geschiedenis van Egypte niet meer relevant is dan die van China of Japan, vind ik persoonlijk.
Op zich is het "het verhaal van het westen", als je dan bekritiseert dat er niet genoeg Vlaanderen in de leerstof zit? Tja, ik vind dat wat raar. Wat Europa Europa maakt is dat wij veel geschiedenis delen samen met andere naburige streken, misschien niet elk detail, maar ook Antwerpen en Kortrijk kennen niet hetzelfde verhaal gezien ze vaak onder andere koninkrijken vielen, zeker in de Middeleeuwen (resp. Brabant en Vlaanderen), onder het leenstelsel natuurlijk Frankrijk of HRE en later Spanje & Oostenrijk (Habsburg Empire). Wij lagen aan die grens wat, dus dat stimuleerde wel conflict hier in de Middeleeuwen en Nieuwe Tijd en onze regio was strategisch belangrijk. En ook rijk op het einde van de Middeleeuwen, zie het als het equivalent van de Noord-Italiaanse city states (waar de renaissance ook plaatsvond), al waren die nog rijker omdat ze vaak controle hadden over de handel, incl. zijderoute (via speciaal statuut van Ottomanen). Kolonisatie zou dat dan uiteindelijk allemaal veranderen, door nieuwe routes via zee en het exploiteren van grondstoffen in de 'nieuwe wereld', Afrika en Azië.