De playoffs kan je voor of tegen zijn, maar dat deze het Belgisch voetbal 'beter' maken is een non-argument.
Iedereen zijn mening - hunker naar nostalgie of niet, wie zal het zeggen - maar hoe je dit soort flagrante stellingen kunt poneren begrijp ik niet. Wat definieer jij onder 'beter'? Begin daar al eens mee. Gezellig cafévoetbal? Is dat het ultieme doel?
De enige objectieve maatstaf die ik mij kan inbeelden is de Europese positionering, want daar klasseer je jezelf tegen over de rest van de competities. Voor de playoffs zaten we in vrije val en stonden we 14de, erna stegen we gestaag naar plaats 8 (dat is niet te verklaren door Rusland & Oekraïne). Ook voor die nieuwe Conference League. We zitten qua puntenaantal de laatste 3 jaar op koers om met Frankrijk voor plaats 5 te knokken. 'Maar het maakt ons voetbal niet beter hoor'.
Hoe meer je uitgedaagd wordt als topsporter, hoe meer er van je vereist wordt, hoe sterker je daar op termijn uitkomt. Als je vaker topmatchen speelt groei je. Dat lijkt me elementaire wiskunde. Dat geldt niet alleen voor het selecte kransje aan topclubs maar ook voor die laag daaronder. Een Charleroi, Union, Gent of Cercle leren eruit om eens PO1 te spelen en dan vertaalt zich dat in ofwel een duurzame groei als club ofwel spelers die toptransfers maken (denk aan al die Cercleboys die uitzwierven).
Topmatchen trekken volle stadions aan en topmatchen trekken meer kijkers aan op tv. Dat verhoogt simpelweg de inkomsten. Ik weet niet of het de Pro League is die achterlijk redeneert als ze zonder gêne berichten durven uitsturen dat het voor DAZN niet uitmaakt of er playoffs zijn of niet, of dat ze gewoon liegen. Of dat het DAZN is dat in een dronken bui een contract afsloot. Maar de waarde van dat tv-contract gaat kelderen en dat gaat elke club straks in de portemonnee voelen als ze 30 topmatchen per jaar schrappen. Daar hoef je geen marketing voor gestudeerd te hebben. En op termijn zal die lagere intensiteit zich ook vertalen in een zwakkere Europese positie, iets wat de heer Verhaeghe precies niet goed beseft, of zo. Ofwel hoopt hij uitgenodigd te worden in een nakende Europese Superleague, is hij enkel bezig met de korte-termijn-sollen en zegt hij straks België vaarwel. Dat een voetbalanalfabeet als Vandenhaute hierin meegaat hoeft ook niet te verbazen. Die man heeft van voetbal weinig kaas gegeten en volgt als een schoothondje zijn grote voorbeeld uit Brugge. Heel veel respect voor de topclubs die wel verder denken dan hun neus lang is: Antwerp, Union, Gent en Standard. Chapeau heren. Op jullie moet er gerekend worden.
Het huidige format is niet perfect, maar ik zie geen beter alternatief vooralsnog. Eigenlijk wilt elke club in het profvoetbal hetzelfde: zoveel mogelijk matchen spelen tegen topclubs. De topclubs willen dat, en de middenmoot-ploegen willen dat, de 1B-clubs dromen daarvan en de degradatiekandidaten willen dat. De vraag die pakweg Union stelt scheelt niet zoveel als die die pakweg STVV stelt. Maar je moet ook ergens wel beseffen dat dit format er gekomen is door een uitgebreide, onafhankelijke, buitenlandse studie. Dit format werd academisch voorgesteld door sporteconomen die het als het beste voor ons voetbal ontwierpen. Niet door politiek gemarchandeer. En ze zijn stilaan elders ook wel delen ervan aan 't kopiëren, met alle voetbalemoties als barrières. En dan komt het antwoord: en de grote landen dan? Wel, daar kijken die topclubs ook gewoon naar de piste om de competitie te verlaten. Moeten we dat als voorbeeld nemen?
Uiteindelijk is dit gedoe van de laatste dagen weer 1 groot schabouwelijk toneeltje. Het lijkt de federale regeringsvorming wel. Een compromis à la Belge waarbij ze de grenzen van het legale opzoeken om iedereen iets te geven of af te kopen. Een paar clubs het niet degraderen, Genk het behoud van hun beloftenploeg in 1B, een paar tweedeklassers een kans op promotie. En zo krijgen we gemarchandeer en worden de regels nog tijdens het spel aangepast. Met pakweg clubs in 1B of Standard als slachtoffer. Maar ook die zet lijkt doorzien te worden. Het zal niet zomaar pakken. Ik zou haast zeggen: gelukkig is er Georges-Louis Bouchez nog. Of Stijn Stijnen. Begot.
Nu, ze doen wat ze willen. Als ze echt weer terug willen naar af en ze vinden er legaal hun meerderheid voor, moeten ze dat vooral doen straks. Niet alleen Amerikanen zijn blijkbaar hardleers.