Het argument eerder was dat expertise en hard werken loonsverhoging zou moeten betekenen, niet dat luid roepen en stoute schoenen aantrekken meer verzet op loonsvlak. Mijn pad is het tegenvoorbeeld op zijn argument. En ik ben zeker niet de enige of de grote uitzondering.
Ik verwacht niet dat ik hier mijn verhaal opnieuw moet doen, maar ik kom uit een arbeidersgezin waar "hard werken" alles was. Ondernemen en verbaal zijn was niet iets wat ik van thuis mee kreeg. You live, you learn.
Je zegt zelf: you live, you learn.
Als je als zelfstandige niet op je strepen staat en niet deftig onderhandelt heb je ook geen deftige rates natuurlijk. Daarin zit geen enkel verschil tussen een werknemer en een zelfstandige: bij het eerste statuut profiteert de werkgever van jou, bij het tweede statuut de klant.
Dus dat je nu als zelfstandige veel beter af bent, komt maar voor een klein deel door het statuut, en vooral omdat je nu niet meer 'braaf' bent en gewoon de lowball voorwaarden accepteert.
Nee, maar wel 600-700€. En dat is nog steeds een groot verschil.
CapGemini had een winst van 2,19 miljard euro met 420000 werknemers. Dat is dus 5000€ winst per werknemer. En daar zitten dan al 1000-en managers tussen die niks bijdragen aan die winst he.
En hetzelfde geldt voor alle consultancy bedrijven.
Hier probeert onze IT-provider ook van die profielkes te dumpen aan 700 euro per dag. Dan zijn ze een dag aan het prutsen aan de configuratie van een laptop, moeten ze alsnog een senior-profiel bellen die het dan allemaal oplost, en vragen wij steevast achteraf een commerciele compensatie omdat een deftige IT'er het op een halve dag zou gedaan hebben, waardoor ze uiteindelijk altijd maar de helft aanrekenen van de dagfee. Nuja, ze kunnen maar proberen he, sommige bedrijven betalen misschien wel 700 euro voor een prutsende junior zonder klagen.
Sowieso begrijp ik het consultant-gedrag van veel bedrijven niet. Wij gebruiken ze ook, maar voor short term en zaken die niet onze core-business zijn. We betalen nu 1200 per dag aan een kerel gespecialiseerd in cybersecurity met 15+ jaar ervaring, levert proper werk. Die zal dit jaar ongeveer 20 dagen voor ons werken en daarna hebben we die misschien nog 1 dag per jaar nodig. Ideaal om via externe consultancy te doen dus.
Maar een of andere junior programmeur twee jaar laten komen aan 600-700 euro per dag...dan pak je die toch gewoon op de loonlijst voor 3-4K per maand?
€5000 winst per werknemer, ook geen vetpot eigenlijk. Hier zitten we daarboven...per werkdag.
in 2025:
11.665 faillissementen
+5,4% tegenover 2024.
Hoogste jaartotaal sinds 2013. bron

tatbel
29.842 verloren arbeidsplaatsen
Bijna 30.000 jobs gingen verloren door faillissementen.
Dus je premisse is dat faillissement slecht zijn en dat de overheid dat moet vermijden?
Een bedrijf dat failliet gaat is in veel gevallen gewoon minder performant dan zijn concurrenten, of boort de verkeerde markt aan, of heeft zich niet aangepast aan de veranderende context, etc. In een gezonde economie heb je gewoon bedrijven die overkop gaan, waardoor hun resources weer ter beschikking komen van de andere bedrijven zodat die kunnen groeien.
Gewoon stellen dat X aantal faillissement en Y aantal verloren arbeidsplaatsen slecht zijn en dat we daarom minder moeten belasten, slaat op niets. Je moeten wie en wat er failliet gaat. En over die arbeidsplaatsen: als mijn werkgever morgen failliet gaat dan zijn dat ook X aantal verloren arbeidsplaatsen. Maar overmorgen hebben wij allemaal ander werk hoor.
Trouwens helemaal akkoord dat de fout niet ligt bij wie een managementvennootschap heeft. Je optimaliseert binnen wat wettelijk is. Maar er is een verschil tussen een systeem gebruiken en een systeem verdedigen.
Ik gebruik ook het mobiliteitsbudget. Maar das ook al zo'n fiscale draak van een regeling, kan je imo gewoon niet verdedigen.