ASO/BSO/TSO/KSO/...

Ik studeerde...

  • ASO

    Stemmen: 85 57,0%
  • BSO

    Stemmen: 14 9,4%
  • KSO

    Stemmen: 2 1,3%
  • TSO

    Stemmen: 59 39,6%
  • Andere (buitenland,...)

    Stemmen: 0 0,0%

  • Totaal aantal stemmers
    149
Vertrekkende uit een ergernispost waarin ik zei hoe ergerlijk ik het vond dat er blijkbaar door SOMMIGEN nog zo werd gedacht dat TSO’ers niet ‘mogen’ verder studeren en sommigen zich blijkbaar beter voelen. En dat is dan ‘alle ASO’ers zijn ettertjes’, ‘waarom latijn moet worden afgeschaft’ en ‘alle universiteiten hebben volgens mensen geen nut’ en ‘alle leerkrachten zijn links en willen hun leerlingen links doen stemmen’ geworden. Verkavelingswijken en N-VA hadden er bij mij niks mee te zien. Wat had ik verwacht, alsof ik hier een thread ben gestart om te discussiëren over de intelligentie van de mens.

De volgende keer dat ik mention dat mijn cola zero die dag niet lekker is in het ergernissentopic hoop ik te kunnen verwachten dat mijn post niet onbedoeld de aanleiding wordt voor een nieuw topic waarin men elkaar 3 pagina’s later debatteert over of aspartaam kankerverwekkend is in discussies met aannames over hoe personen met bepaalde jobs zouden moeten denken. :biglaugh: Verder nog de leute allemaal.
U vraagt, wij draaien:
 
Dit is mijn grootste ergernis. Het is blijkbaar ook perfect om met iemand te lachen die wat minder sportief is, dat wordt sociaal totaal geaccepteerd.
Maar ik moet maar eens durven om met iemands domme argumenten te lachen, dan ben ik die dikke-nek-die-denkt-dat-hij-meer-waard-is-omdat-hij-ingenieur-is.
Kan ook wel sterk liggen aan het gegeven van wat jij een dom argument vindt natuurlijk.
Ik ga er heel eerlijk in zijn, ik hoor veel meer kul en onzin van mijn peers (managers, technisch experten, vrijwel alleen masters) dan van mijn subordinates. Ik ben heel open in zulke zaken en ik geef mensen ook gewoon een repliek. Maar uitlachen dat vermijd ik ten alle koste. Dat is om te beginnen ook gewoon zeer onrespectvol en ten tweede voor niks nodig. Niemand heeft alle kennis in pacht.
 
Seg wat is al dat latijngebash hier? :angry:

Zeggen dat studenten latijn niet superieur zijn is zoals zeggen dat een leeuw niet de koning van de savanne is :s :s :s


ceterum censeo TSO esse delendam
 
Seg wat is al dat latijngebash hier? :angry:

Zeggen dat studenten latijn niet superieur zijn is zoals zeggen dat een leeuw niet de koning van de savanne is :S :S :S


ceterum censeo TSO esse delendam
Zonder latijn te kunnen lezen, toch een vertaling gevonden.
Die master in ingenieurswetenschappen komt precies hier toch nog van toepassing.

 
maar je begrijpt de verwijzing niet :unsure:
Zonder latijn te kunnen lezen, toch een vertaling gevonden.
Die master in ingenieurswetenschappen komt precies hier toch nog van toepassing.

Google is still our friend!

 
Voor alle onze jonge forum-gangers: het maakt echt niet uit wat je studeert, zolang je het maar graag doet. Persoonlijk vind ik over de hele lijn dat het secundair overrated is. Hetzelfde geldt overigens voor universiteit. Als ik kijk naar de huidige jobs, kun je die perfect zo doen, zonder diploma. Op internet vind je meer dan genoeg informatie om eendert welk probleem op te lossen.

Voor dat deze post een stormloop van kritiek krijgt, ikzelf heb wel 3 masterdiploma's.
 
Voor dat deze post een stormloop van kritiek krijgt, ikzelf heb wel 3 masterdiploma's.
Dit zou net het punt zijn waarop een stormloop van kritiek zou moeten komen. 3 masterdiploma's op kosten van de belastingbetaler terwijl eentje gratis wel genoeg zou moeten zijn. (geen kritiek op u, maar zou niet mogelijk moeten zijn om dat gratis (-900 euro) te mogen doen)
 
Voor alle onze jonge forum-gangers: het maakt echt niet uit wat je studeert, zolang je het maar graag doet. Persoonlijk vind ik over de hele lijn dat het secundair overrated is. Hetzelfde geldt overigens voor universiteit. Als ik kijk naar de huidige jobs, kun je die perfect zo doen, zonder diploma. Op internet vind je meer dan genoeg informatie om eendert welk probleem op te lossen.

Voor dat deze post een stormloop van kritiek krijgt, ikzelf heb wel 3 masterdiploma's.
Persoonlijk lijkt het mij vooral die toevoeging te zijn die jouw post ondergraaft hoor.

Je vindt bakken informatie op internet, klopt. Er is echter een zekere achtergrond nodig om informatie kritisch te bekijken en naar waarde te schatten. Er is een reden dat voor de getrainde persoon sommige dingen neerkomen op een google search terwijl een leek niet weet waar te beginnen. Jij hebt masterdiploma's om de tonnen BS te filteren.

Ik vind dat je echt compleet voorbij gaat aan het formatieve aspect van opleidingen. Secundair is overrated, mja het verschil in slaagkansen tussen richtingen als je naar hoger onderwijs kijkt lijkt dat tegen te spreken. Oh maar universiteit is ook overrated want je hebt het internet. Ik denk dat elke idiote theorie die wordt verspreid via fb dit ook wel tegenspreekt. Een studie is meer dan feiten leren.
 
Echter wou ik op dat ogenblik architect worden. Het CLB gaf me dan maar advies om Industriële Wetenschappen (TSO) te gaan volgen, maar dat dit waarschijnlijk te hoog gegrepen zou zijn. Uiteindelijk was ik er door in mijn eerste jaar met >70%, terug zonder veel studeren. Jammer genoeg kreeg ik toen het advies om te veranderen omdat ik in mijn 3de jaar misschien moeite ging krijgen met wiskunde, en het dan vervelender zou zijn om te veranderen van studierichting... Achteraf gezien was dit dikke bullshit en konden ze me ook gewoon extra waarschuwen dat ik best af en toe eens een uurtje studeerde.

Ik veranderde dus maar naar Techniek Wetenschappen (TSO), in een nieuwe school waar er plots allemaal rokjes ipv skatebroeken in mijn klas zaten. Een fiasco... Saaie studierichting en teveel leuke mensen rondom mij.
Ik heb ook nog Techniek Wetenschappen gedaan, die richting vond ik toch zwaar onderschat. Ik ben van 3 ASO economie wiskunde naar 4 TW gegaan en dat niveau van wiskunde lag toch echt hoger. En dan had je ook nog eens veel meer fysica en chemie.
De overige vakken (op biologie na) waren dan wel echt gigantisch veel makkelijker dan in ASO.

Die richting was echt niet de ideale richting om naartoe te gaan omdat je veel interesse hebt in wetenschappelijke vakken maar dat je het qua niveau rustiger aan wilt doen.
Er was ook nog iemand van IW bij gekomen en die zei ook dat het onbegrijpelijk was dat het CLB zei dat TW makkelijker ging zijn.
Het niveau van wiskunde was dan misschien wel hoger bij IW, maar je had ook 8u les waardoor je meer tijd had voor de leerstof te bekijken.
Ik weet niet of er eigenlijk nog goede alternatieven waren, elektromechanica ging misschien ook wel nog iets geweest zijn voor mij, maar ik weet niet hoe moeilijk de wetenschappelijke vakken in die richting zijn.
En anders ga je zo al direct naar de andere richting qua inhoud denk ik.
 
Voor alle onze jonge forum-gangers: het maakt echt niet uit wat je studeert, zolang je het maar graag doet. Persoonlijk vind ik over de hele lijn dat het secundair overrated is. Hetzelfde geldt overigens voor universiteit. Als ik kijk naar de huidige jobs, kun je die perfect zo doen, zonder diploma. Op internet vind je meer dan genoeg informatie om eendert welk probleem op te lossen.

Voor dat deze post een stormloop van kritiek krijgt, ikzelf heb wel 3 masterdiploma's.
Dit is wel een beetje hetzelfde als iemand die zwemt in het geld die dan gaat zeggen dat geld niet belangrijk is. 😅
 
Een gescheurd onderdeel dat pas vervangbaar is na 1 week en essentieel is. Zelf een overall aandoen en het oplossen.

2 bachelors die een volledig blad neergepend hadden met een financieel vraagstuk,dat precies onoplosbaar lijkt dat ik dan als een boer bekijk. En zeg we hebben 500€ teveel geteld vorige afrekening. Dus als we op deze afrekening 500€ in min zetten klopt het verhaal terug….
Een zwaar arbeidsongeval administratief afhandelen, FOD waso wacht op zo’n moment niet graag lang op documenten.
Als het wat moeilijk word beland het steeds op mijn bureau…. Wel 5 bachelors ook in dienst.
Hierbij doe je mee aan het typische "neerkijken op hoger geschoolde mensen door lager geschoolden". Een ervaren, maar minder opgeleide die de hogere studies helemaal gaat afbreken uit zijn eigen minderwaardigheidsgevoel omdat het hem nooit gelukt (of gegund) is om die studies te doen.
Op internet vind je meer dan genoeg informatie om eendert welk probleem op te lossen.
Dat gevoel had ik vooral na de professionele bachelor, maar om nu te zeggen dat die opleiding volledig nutteloos was, nee dat niet.

Voor dat deze post een stormloop van kritiek krijgt, ikzelf heb wel 3 masterdiploma's.
Was 1 niet genoeg of is dat om de diploma-inflatie tegen te gaan?
 
Ik heb vooral frustraties als er leidinggevende collega’s zijn die ik letterlijk moet dicteren waar op internet ze iets moeten opzoeken.
 
Wat ik mezelf zo afvraag: zijn we tegenwoordig nog altijd de secundair waterval aan het doen of was dat enkel in mijnen tijd?

In den tijd toch ook zo van dat volk: 1ste jaar begonnen in latijn, om dan af te zakken naar moderne, etc... en aan het einde van hun studies komt ge die dan tegen in den BSO.

Ik heb ASO gedaan, maar ik bengelde altijd aan de staart zowat, zjust net niet afzakken naar het TSO. Altijd hakken over de sloot. Waarna ik dan dacht tghoh master dat kan ik niet af ik ga me hier maar een bachelorke proberen. Jawadde, na zes jaar: twee bachelors en één master op zak, altijd cum laude twee vingers in de neus. Dus ik denk wel dat het nogal lag aan mijn nihilistische attitude in de middelbare school.

Heb ik daar voordeel uit gehaald uit die ASO? Wel ja, voor wiskunde. Ik heb tijdens mijn hogere studies nooit feitelijk moeten leren voor wiskunde. Ne keer lezen en begrijpen was genoeg voor mij. Dus ik ben hier wel feitelijk blij hiermee. (Desondanks dat die van 't 6de middelbaar op mijn examen zei dat ik een debiel was.)

Mijn pad is vooral een zaak van als er feitelijk geen interesse er is, dan zijn de punten vooral navenant. Iets waar de middelbare school nogal relatief mooi en hoog in scoort: desinteresse. Wat logisch is, ontluikende seksualiteit, interesse in het ander geslacht en dan om de oren geslagen worden door verticale en horizontale asymptoten. Bij sommigen zit de interesse meer in de nieuwe ontluikende ellipsen van een vrouwelijke mede student. Ik heb in het vijfde lager bij mezelf gezucht: nog 7 jaar. Volhouden, dan ga ik wel iets doen dat mij interesseert.

Ik heb in het verleden ook volgende gezien; iemand die volledig "maxed out" zat in ASO. Dat was die mens zijn limiet, primus van de klas in kennis van het ASO, maar daarna was het enorm lastig voor die mens. Ex-medestudenten die met hem unief begonnen zijn hebben hem zo stilaan meer en meer zien slippen richting iets met een makkelijker niveau.

En dat is feitelijk wat ik zo storend vind aan de huidige opvatting. Zogezegd zou ASO slimmer zijn dan TSO en TSO slimmer zijn dan BSO. Maar waar het vooral verschilt bij mij is dat BSO, TSO etc vele sneller aan praktijk gerichte studies beginnen. Feitelijk had een TSO voor mij misschien ook interessant geweest. Voor BSO is er wel een verhaal dat het bij sommige richtingen echt te snel praktisch wordt en een beknot wereldbeeld geeft, maar er zijn ook TSO richtingen die meer intelligentie vereisen dan de laagste ASO richting.

Is slimmer dan eigenlijk gewoon meer random brol van iets kennen alvorens je afstudeert? Ja en nee. Inherent zegt het wel ergens dat als je genoeg draagkracht en capaciteit hebt om random rotzooi te kunnen torsen van het middelbaar dat je het waarschijnlijk ook goed gaat doen later, maar dat is een veel te simplistisch verhaal en is in veel gevallen niet correct.

Je merkt dat ook dat "intelligentere" mensen die een vak in TSO/BSO geleerd hebben het later verder schoppen als zelfstandige of een hyper gespecialiseerd vak erbij nemen en er best wel beter uitkomen dan de gemiddelde "ASO moderne" student met een unief diploma op zak in een vakgebied met 12 kandidaten per job opening. Aan het einde van de dag moeten er nog altijd boterhammetjes gekocht worden. De markt om professioneel de hele tabel van Mendeleev af te rammelen is nu eenmaal beperkt.

Enfin we moeten ook niet iedereen bepamperen en een participation award geven, sommige mensen hebben nu eenmaal ietsje meer gekregen dan anderen. Maar als het punt ter discussie is meerderwaardigheidscomplexen voeden gebaseerd op de hoeveelheid algemene kennis men heeft gekregen tegenover iemand anders, da's dan wel een zeer dun argument om te maken.

Want vijf jaar uit de schoolbanken zijn er veel mensen ongeacht ASO, TSO, BSO of unief die gigantisch veel beroepskennis bezitten.
 
Laatst bewerkt:
Klopt. Mooi geschreven.

Daar zie je direct ook een tekortkoming in het evaluerende systeem: leerkrachten, PMS,... Ze beoordelen je meestal op punten en werkhouding. Daar kun je ze natuurlijk niet direct iets verwijten. Je zal echter maar zo'n student met potentieel zijn die schoolmoe is: nooit echt veel moeite moeten doen, gewoon maar wat aanmodderen en aan het staartje bengelen. Tenslotte is 50 procent genoeg om er door te zijn. Ergens op het einde van het middelbaar raden ze dan af om verder te studeren of om richting X of Y aan te vatten. Dan moet je een keikop zijn om daar niet naar de luisteren. Feitelijk heb je iets nodig om je potentieel aan te wakkeren en dat is voor iedereen anders. Sommigen vinden het wellicht nooit.
 
Feitelijk heb je iets nodig om je potentieel aan te wakkeren en dat is voor iedereen anders. Sommigen vinden het wellicht nooit.
Vinden het nooit, en hebben het gewoon niet in zich... In het secundair was mijn ingesteldheid ook gewoon van: erdoor is erdoor.
Eenmaal op de hoge school leek alles zo serieus, waardoor deftig slagen toch een missie was voor mij. Verder studeren kost ook gewoon een pak geld, en uw best doen is dan ook maar het minste wat ik voor mijn ouders kon terug doen. En zo bekwam ik mijn grote onderscheiding, met een extra titel "laatbloeier" door mijn ouders xD
 
Klopt. Mooi geschreven.

Daar zie je direct ook een tekortkoming in het evaluerende systeem: leerkrachten, PMS,... Ze beoordelen je meestal op punten en werkhouding. Daar kun je ze natuurlijk niet direct iets verwijten. Je zal echter maar zo'n student met potentieel zijn die schoolmoe is: nooit echt veel moeite moeten doen, gewoon maar wat aanmodderen en aan het staartje bengelen. Tenslotte is 50 procent genoeg om er door te zijn. Ergens op het einde van het middelbaar raden ze dan af om verder te studeren of om richting X of Y aan te vatten. Dan moet je een keikop zijn om daar niet naar de luisteren. Feitelijk heb je iets nodig om je potentieel aan te wakkeren en dat is voor iedereen anders. Sommigen vinden het wellicht nooit.
Nu niet voor het een of ander maar aangezien je nog van PMS spreekt is je mening wellicht gebaseerd op je ervaring +20 geleden...
Op heel veel scholen is van die manier van werken (enkel punten en werkhouding) afgestapt.
 
Voor iedereen: het beleid is ook niet achterlijk. Hoewel ik veel kritiek kan hebben op de modernisering is het grote idee wel tegemoet komen aan zowat alle kritiek die hier geopperd wordt.
* afstappen van louter blokken maar ook competenties evalueren. Zowel formatief als summatief.
* afstappen van de schotten tussen ASO/TSO/BSO maar werken met interessedomeinen en vervolgens op doorstroom/arbeidsmarktgerichtheid
* uitstel studiekeuze tot tweede graad
* misschien specifiek voor mijn koepel: enorm veel inzetten op verbreden (alle mogelijke interessedomeinen ontdekken)
* heel veel inzetten op remediëring en verdiepen
* doorlichting gaat na de school inzet op onderwijsloopbaanbegeleiding, ook dit is enorm veel meer geworden
...


Ik ben het met veel praktische uitwerkingen niet eens maar al jullie feedback is niet nieuw. Het is 2021, het onderwijs is veranderd sinds jullie afgestudeerd zijn, en maar goed ook.

Laatste aanvulling op de veel gehoorde kritiek dat bv de belastingbrief of verzekeringen niet gegeven wordt: voor de modernisering kwam dit wel in BSO aan bod en werd een ASO-leerling geacht voldoende bagage te hebben om dit zelf uit te vogelen. Na de modernisering zit dit in de eindtermen.
 
Nu niet voor het een of ander maar aangezien je nog van PMS spreekt is je mening wellicht gebaseerd op je ervaring +20 geleden...
Op heel veel scholen is van die manier van werken (enkel punten en werkhouding) afgestapt.
Maar goed ook, maar alle gaten dichten is onmogelijk. In welke mate kan je zoiets uitsluiten? Ik had zelf totale desinteresse en blijkbaar meer in mijn mars dan van mij gedacht werd. Ik wist dat op mijn 18 zelf niet. Ik had alles tegen: matige punten, geen studiehouding, geen enkel idee wat ik wou verder studeren, asociaal tot en met... het middelbaar kon me gestolen worden. Op mijn 19 buisde ik dan ook op alle vakken in mijn eerste jaar unief... Daarna is mijn motor pas beginnen werken. Niemand die dat ooit kon voorspellen.
 
Terug
Bovenaan