Is thuiswerken nuttig?

Dat soort zaken tijdens uw uren 'durven' doen vereist wel enige vorm van rebellie tegenover uw werkgever, heus niet elke werknemer kan of wil dat. Ik heb hier collega's in mijn team die mij telkens om toestemming vragen om naar de kapper/tandarts te gaan tijdens hun uren, terwijl ik elke keer aangeef dat mij dat echt niet kan schelen.

Denk dat er wel wat verschil is tussen huishoudelijke taken uitvoeren of naar de winkel gaan, en naar de kapper/tandarts gaan. Ik ben toch gemakkelijk een uur kwijt met een tandartsbezoek en ben 100% onbereikbaar dat volledig uur. Thuis afwassen of de salon stofzuigen, is enerzijds minder tijdrovend en anderzijds ben je wel nog bereikbaar als er iets opkomt. Mijn vrouw is zelfs 3 uur kwijt met een kappersbezoek.
Ik vind dat je voor een kapper- of tandartsbezoek toch ook wel even met je leidinggevende afspreekt dat je een uur (of langer) weg bent, dat is toch volkomen normaal? Maar je gaat niet met je leidinggevende afspreken dat je even een kwartiertje gaat stofzuigen of afwassen.
Gras afrijden vind ik sowieso maar een stom voorbeeld, ten eerste is dat heel seizoensgebonden, ten tweede hebben veel mensen geen gazon en ten derde is dat toch echt een infrequente gebeurtenis die vaak in het weekend ofzo uitgevoerd wordt.

Trouwens, laat ons nu niet doen als we op kantoor werken dat niemand een tandartsbezoek inplant tijdens de uren. Pre-covid was ik teamlead en elke week was er wel iemand die een specialistenbezoek voor zichzelf/kinderen ingepland had en vroeg of die een uur of twee geexcuseerd kon worden van het werk.
 
Net wel toch? Opnieuw: Dat is moeilijk meetbaar, maar effectief even uw hart luchten komt uw productiviteit en welzijn wel ten goede.
Maar wat is het verschil tussen 1 persoon die een uur aan het koffiemachien staat te ventileren en iemand die thuis eens gaat wandelen met de hond of kookt of ...?
Beiden zijn enkel goed voor die persoon zijn productiviteit en welzijn. Met als verschil dat bij het ventileren aan het koffiemachien er 1 of meerdere collega's bij betrokken worden die er niets aan hebben en je dus hun productiviteit op die moment enkel maar omlaag trekt :p
 
Ik rij ook soms het gras (of een stukje van het gazon) af als ik een kutmeeting gehad heb en moet ventileren. Beter een half uurtje buiten dan mijn bureau trashen... Of een uurtje koken s middags als ik weet dat ik van 18-19h meeting heb.

Koffiemachine, koffiemachine. Alsof daar de lotto getallen uitgedeeld worden. Als ik thuis werk heb ik toch gemakkelijk 1 of 2 chit chat meetings per dag voor of na een echte meeting waar je net dezelfde dingen te weten komt. Ik zit bijna continu in Teams meetings anyway.
 
Maar wat is het verschil tussen 1 persoon die een uur aan het koffiemachien staat te ventileren en iemand die thuis eens gaat wandelen met de hond of kookt of ...?
Niets, wat mij betreft. Maar voor vele werkgevers is het ene normaal en het andere uit den boze. Leuteren aan het koffiemachine hoort nu eenmaal bij een job (op kantoor, met collega's,...) terwijl gras afrijden oid. behoort tot de privésfeer. Maar in se is het hetzelfde: Een uur verloren tijd.

Denk dat er wel wat verschil is tussen huishoudelijke taken uitvoeren of naar de winkel gaan, en naar de kapper/tandarts gaan. Ik ben toch gemakkelijk een uur kwijt met een tandartsbezoek en ben 100% onbereikbaar dat volledig uur. Thuis afwassen of de salon stofzuigen, is enerzijds minder tijdrovend en anderzijds ben je wel nog bereikbaar als er iets opkomt. Mijn vrouw is zelfs 3 uur kwijt met een kappersbezoek.
Ik vind dat je voor een kapper- of tandartsbezoek toch ook wel even met je leidinggevende afspreekt dat je een uur (of langer) weg bent, dat is toch volkomen normaal? Maar je gaat niet met je leidinggevende afspreken dat je even een kwartiertje gaat stofzuigen of afwassen.
Gras afrijden vind ik sowieso maar een stom voorbeeld, ten eerste is dat heel seizoensgebonden, ten tweede hebben veel mensen geen gazon en ten derde is dat toch echt een infrequente gebeurtenis die vaak in het weekend ofzo uitgevoerd wordt.
Ik probeerde altijd huishoudelijke taken (naar de winkel gaan, gras afrijden,...) onder mijn middagpauze te doen en dan was ik ook niet bereikbaar. Dat zijn toch zaken die vaak even lang duren als naar de kapper gaan? Ik snap niet goed dat je daar effectief een verschil in probeert te maken, beiden behoren tot de privésfeer van een werknemer. Ik vind echter dat je daarvoor tijd moet kunnen maken tijdens de werkuren als dat beter past, dat dat niet moet afgesproken worden met de leidinggevende, maar wel dat je het nadien dan compenseert. Mijn vaste kapper zit voor de komende 2 weken vol op weekavonden na 16h en zaterdagen. Ik ga altijd tijdens de uren wegens veel beschikbaarheden, dat is naar mijn agenda het meest praktische. Idem met een tandarts, die is hier om de hoek en voor een controle ben je op een uurtje weer. Voor mij hoef je dan niet elke keer toestemming te vragen als collega hoor.
 
Ik denk dat het juist een goede zaak is voor de maatschappij dat mensen kunnen van thuis werken. Anders nog meer volk dat tegelijkertijd op de baan is, in de winkel rondloopt, bij de kapper zit etc. Beter voor het milieu ook.
Zonder corona dat voor een maatschappelijke shift heeft gezorgd zou er denk ik nog veel meer file zijn op de wegen.
In de winter snap ik het ook wel dat je eens wilt buiten gaan wanneer het licht en goed weer is, ipv te wachten tot na de werkuren wanneer het donker is.
 
Tandarts/dokter: Akkoord. Doen ze hier ook ni moeilijk over want iedereen weet da afspraken na de werkuren bij de meeste tandartsen (bv.) gwn quasi-onmogelijk zijn.

Maar wie the fuck gaat er naar ne kapper tijdens de werkuren? O-o'
Ik, ik doe al zulke zaken tijdens de werkuren. Dat is ook een wandeling met de hond maken elke dag om 15u bijvoorbeeld. Meestal ben ik dan op hetzelfde moment met de collega's in teams aan het bespreken wat er allemaal gebeurd en beetje chit-chat terwijl ik mijn benen strek.

En als wederdienst omdat al dat soort kleine zaken kunnen, ben ik meestal online tot 20u en meestal komen mijn beste bijdrages na 21u (geen teams, geen calls, rust en vrede ook thuis).

Wil dat zeggen dat ik van 17u tot 21 werk s'avonds? Neen, tuurlijk niet. Ik heb ook een leven buiten het werk.

Maar dat wil wel zeggen dat "werk is van 9 tot 17" een mentaliteit heb waar ik het moeilijk mee heb.

Mijn vorige opdracht bijvoorbeeld was 100% onsite, zonder uitzondering.

Daar was het om 16u55: laptop dicht en "tot morgen". Wat er ook openstond. Was dat dan zoveel beter? In mijn ervaring niet. Maar de manager zag graag "asses on seats" op kantoor.

Waar volgens mij de hele discussie op neerkomt op vlak van thuiswerken is de vraag en visie van "wat is werken?".

Voor veel mensen is "werken" iets die je alleen op kantoor doet. Voor andere is "werk" iets wat je inhoudelijk doet.

Als je die twee perspectieven tegen elkaar zet zonder uit te klaren wat de verwachtingen zijn, krijg je discussies.
 
Laatst bewerkt:
Feit is dat dit een sector is waar je zelf met thuiswerkpolicy en goed pakket vaak langer dan een jaar uitkijkt naar een nieuwe collega. Dus ergens schieten ze zichzelf in hun been. Bij ons staat al ruim 13 maanden een vacature open voor een accounting manager met mooi pakket en 3 dagen thuiswerk, het is elke week hopen dat er een geschikt profiel zich aanbiedt.
Vorige opdracht idem dito, functie is na 2 jaar nog niet ingevuld. Er komen zelf geen cv’s binnen.
Mijn nicht zit als consultant eveneens op een stoel waar ze al 3 jaar uitkijken naar een accounting manager.
Je moet al actief bij mensen gaan smeken of ze een overstap naar jouw bedrijf overwegen, laat staan dat je dan moet opboksen tegen bedrijven met wel een uitgebreide thuiswerkpolicy.
Ze zullen het wel nog ondervinden :p.
Dat is gewoon de markt hé :)

Als het crisis is en er is een te kort aan jobs dan ga je in de jobomschrijving gerust kunnen plaatsen: NUL thuiswerk. Je gaat dan 100% zeker kandidaten vinden.

Maar als het gouden tijden zijn en de markt is schaars, als je dat dan in de jobomschrijving plaatst dan is de kans reëel dat na maanden die vacature nog steeds openstaat met 0 hits hé. (Ik zeg niet dat je 0 hits gaat hebben. Alleen dat de kans bestaat en je als werkgever dan dit risico neemt). En al zeker voor gegeerde profielen.
 
Het gras afdoen, naar de winkel gaan,... daarentegen brengen enkel individuele waarde op. Het verhoogt mijn welzijn (minder stress over wanneer ik iets juist moet doen, genieten van die kleine zaken, mentale rust, etc.) maar de bedrijfsrelevantie is natuurlijk wel zeer beperkt. Je kan dan nog stellen dat mijn individuele efficiëntie daardoor iets hoger ligt, maar mijn collega('s) hebben daar natuurlijk weinig effect van.
Als ik thuiswerk vind ik wél dat je ten allertijden beschikbaar moet zijn. Dus als een collega *dringend* ne call doet naar jou. OK je kan eventjes weg zijn (naar de WC) maar je zou toch binnen de 5-10 minuten dan moeten kunnen reageren. Naar de winkel gaan of het gras afdoen hoort daar niet bij.

Maar of ik nu een kwartiertje op BG aan het lezen ben of ik zit op kantoor en ik staar naar mijn scherm en ik klik af en toe een ander documentje open? Who cares denk ik dan. Zolang het werk uitstekend gedaan is, de deadlines gehaald worden, de collega's geholpen worden en de baas tevreden is hé.

+

De ene job is de andere niet. Het hangt ook wel van job tot job af wat binnen de grenzen valt van het toelaatbare hé.
 
Laatst bewerkt:
Als ik thuiswerk vind ik wél dat je ten allertijden beschikbaar moet zijn. Dus als een collega *dringend* ne call doet naar jou. OK je kan eventjes weg zijn (naar de WC) maar je zou toch binnen de 5-10 minuten dan moeten kunnen reageren. Naar de winkel gaan of het gras afdoen hoort daar niet bij.

Maar of ik nu een kwartiertje op BG aan het lezen ben of ik zit op kantoor en ik staar naar mijn scherm en ik klik af en toe een ander documentje open? Who cares denk ik dan. Zolang het werk uitstekend gedaan is, de deadlines gehaald worden, de collega's geholpen worden en de baas tevreden is hé.
Grotendeels dit

Ik bezie het: zorg dat er geen problemen zijn en doe uw werk.

Er zijn nu eenmaal wel jobs die meer "tijds" gericht zijn en minder "resultaten" gericht. Als je first line assistent bent ergens waar je constant telefoons moet aannemen, ja, dan moet je wel bereikbaar zijn.

Als je meer "werk dit af voor vrijdag"-soort job hebt, is er meer marge.
 
Als je meer "werk dit af voor vrijdag"-soort job hebt, is er meer marge.
Veel te weinig bedrijven werken zo... Telkens opnieuw moet je met 5 mensen spreken voor iets wat 5 minuten werk is.

Documentatie, goeie processen, goeie ticketopvolging,... kan ervoor zorgen dat je weg kan van die eerstelijnshulp en asynchroon kan werken. Maar vaak zijn de managers de eerste die 'directe' antwoorden willen en de agenda van hun werknemers in de war gooien.
 
Als ik thuiswerk vind ik wél dat je ten allertijden beschikbaar moet zijn. Dus als een collega *dringend* ne call doet naar jou. OK je kan eventjes weg zijn (naar de WC) maar je zou toch binnen de 5-10 minuten dan moeten kunnen reageren. Naar de winkel gaan of het gras afdoen hoort daar niet bij.
Ik heb een job waarbij eigenlijk niets dringend is, maar toch word ik continue gestoord via Teams met zgn. "dringende" vragen.

Voor veel taken zou ik het productiefste zijn als ik in mijn programmeer/schrijf "flow state" kan verder werken, maar neen, inderdaad, "je moet ten allen tijde bereikbaar zijn". Mijn beste focus uren zijn ook eerder 17-22u, altijd al geweest, maar goed dan wordt er niet gewerkt he.

Mijn baas met "drukke agenda" heeft er zo ook een handje van weg om mij dan random op te bellen met "o ja ik heb nu toevallig vijf minuten tijd en wou je dit nog laten weten"...ja stuur mij dan een email of als je te lui bent om te typen een spraakbericht.

De productiviteit gaat daar in mijn geval vaak de dieperik mee in, want het duurt een half uur vooraleer ik weer in mijn flow ben. Ik vind het vaak vooral egoïstisch eigenlijk "IK loop vast of IK heb nu tijd en jij MOET nu tijd maken voor MIJ".

Of Teams chats die eindigen met "maar het is niet dringend hoor". Stuur mij dan een mail dan kan ik dat flaggen en opvolgen. Een Teams chat die ik niet direct beantwoord kan ik (voor zover ik weet) niet flaggen voor opvolging.
 
Ik heb een job waarbij eigenlijk niets dringend is, maar toch word ik continue gestoord via Teams met zgn. "dringende" vragen.

Voor veel taken zou ik het productiefste zijn als ik in mijn programmeer/schrijf "flow state" kan verder werken, maar neen, inderdaad, "je moet ten allen tijde bereikbaar zijn". Mijn beste focus uren zijn ook eerder 17-22u, altijd al geweest, maar goed dan wordt er niet gewerkt he.

Mijn baas met "drukke agenda" heeft er zo ook een handje van weg om mij dan random op te bellen met "o ja ik heb nu toevallig vijf minuten tijd en wou je dit nog laten weten"...ja stuur mij dan een email of als je te lui bent om te typen een spraakbericht.

De productiviteit gaat daar in mijn geval vaak de dieperik mee in, want het duurt een half uur vooraleer ik weer in mijn flow ben. Ik vind het vaak vooral egoïstisch eigenlijk "IK loop vast of IK heb nu tijd en jij MOET nu tijd maken voor MIJ".

Of Teams chats die eindigen met "maar het is niet dringend hoor". Stuur mij dan een mail dan kan ik dat flaggen en opvolgen. Een Teams chat die ik niet direct beantwoord kan ik (voor zover ik weet) niet flaggen voor opvolging.
Zet jezelf dan op Do not Disturb in bepaalde tijdsblokken van je dag? Dan bepaal je zelf wanneer je gestoord mag worden...
 
Zet jezelf dan op Do not Disturb in bepaalde tijdsblokken van je dag? Dan bepaal je zelf wanneer je gestoord mag worden...
Goed idee, zal ik eens uitproberen. Ik ben benieuwd hoe lang het duurt voor de baas zegt: "ik kon je niet bereiken maar je had niets gepland??" (we hebben een agenda waarin je moet melden wanneer je niet beschikbaar bent). Goed, dan ben ik toch al verlost van collega's met niet zo dringende problemen. :unsure: Voor de echt dringende problemen zullen ze me wel opbellen.
 
Goed idee, zal ik eens uitproberen. Ik ben benieuwd hoe lang het duurt voor de baas zegt: "ik kon je niet bereiken maar je had niets gepland??" (we hebben een agenda waarin je moet melden wanneer je niet beschikbaar bent). Goed, dan ben ik toch al verlost van collega's met niet zo dringende problemen. :unsure: Voor de echt dringende problemen zullen ze me wel opbellen.
Dan kan je dat heel gemakkelijk antwoorden "Klopt, ik moet me door de dag teveel met onnozeligheden bezighouden waardoor ik constant onderbroken word in mijn eigen job, wat zeer vermoeiend en vooral inefficiënt is. Daarom ga ik dit eens testen om te kijken of ik op deze manier meer gedaan kan krijgen in mijn dag."

Geen enkele baas denk ik die daarover zal mekkeren (of het is een oen van een baas).
 
Goed idee, zal ik eens uitproberen. Ik ben benieuwd hoe lang het duurt voor de baas zegt: "ik kon je niet bereiken maar je had niets gepland??" (we hebben een agenda waarin je moet melden wanneer je niet beschikbaar bent). Goed, dan ben ik toch al verlost van collega's met niet zo dringende problemen. :unsure: Voor de echt dringende problemen zullen ze me wel opbellen.
Plan je "do not disturb" blokken gewoon effectief in op voorhand? 🤷‍♂️
 
Focustijd moet je gewoon inplannen in de agenda. Is het niet voor jezelf, dan is wel zodat iemand anders u niet komt storen.

Zo gaat dat bij mij quasi iedere dag tussen +- 8u30 en 10u30. Do not disturb + deur van mijn bureau dicht. Mijn A4'tje met "NIET STOREN" op heb ik al lang niet meer op de buitenkant van mijn deur moeten kleven. Maar als het nodig is zal ik daar ook niet over twijfelen.
 
Grote push om mensen terug naar kantoor te krijgen, liefst 1 dag of minder per week ipv 2 dagen. En nu ineens problemen omdat er te weinig parkeerplaatsen zijn. Dat is je eigen problemen veroorzaken denk ik dan...
 
Grote push om mensen terug naar kantoor te krijgen, liefst 1 dag of minder per week ipv 2 dagen. En nu ineens problemen omdat er te weinig parkeerplaatsen zijn. Dat is je eigen problemen veroorzaken denk ik dan...
Dat zal ik dus nooit begrijpen. We hebben allemaal twee jaar van thuis gewerkt en dat ging. Dat er sinds dan hybride systemen zijn snap ik, maar waarom massaal terugkomen op het telewerk?

Je maakt er je werknemers alleen maar gefrustreerd mee.
 
Terug
Bovenaan