Zo mag je niet rekenen. Het gaat over verhoudingen tussen inkomen en de prijs van huizen. De prijs van huizen is echter maar een deel van de kost. Als je bijvoorbeeld een afbetalingscapaciteit hebt van 1600 EUR en de intresten bedragen 3%, dan kan je over 20 jaar 300.000 lenen. Dat zakt naar 200.000 als de intresten 8% dragen. Da's al een een stijging van 50% enkel en alleen door die intresten. Rekening houdend met de intrest is de kost dus niet van 3,5 keer het jaarinkomen naar 8 keer gegaan maar naar 5,3 keer.
Het feit dat de inkomens stijgen wil zeggen dat onze vrij besteedbaar inkomen nog harder stijgt. Een gezin in de jaren 70 moest proportioneel een hoger deel van het inkomen spenderen aan levensonderhoud, een kost war je niet onderuit kunt, het is dat vrij te besteden inkomen waarmee we huizen kopen, niet het totaal inkomen. Dat zou die 3,5 naar 5,3 nog verder naar beneden halen.
En het is ook niet zoals het artikel in de tijd stelt "diezelfde woning". De vergelijking gaat tussen een gemiddelde woning van 1970 met een gemiddelde woning nu, en die gemiddelde woning is een drastisch ander huis geworden. In de jaren 70 was bvb centrale verwarming nog geen vanzelfsprekendheid.
Misschien dat het nog steeds duurder is dan om een woning te komen rekening houdend met al die parameters maar het verschil is alvast wel heel wat minder spectaculair.