Archief - Vrouwen en hun positie in de maatschappij: Quota's en positieve discriminatie

Het archief is een bevroren moment uit een vorige versie van dit forum, met andere regels en andere bazen. Deze posts weerspiegelen op geen enkele manier onze huidige ideeën, waarden of wereldbeelden en zijn op sommige plaatsen gecensureerd wegens ontoelaatbaar. Veel zijn in een andere tijdsgeest gemaakt, al dan niet ironisch - zoals in het ironische subforum Off-Topic - en zouden op dit moment niet meer gepost (mogen) worden. Toch bieden we dit archief nog graag aan als informatiedatabank en naslagwerk. Lees er hier meer over of start een gesprek met anderen.

Hawk

Legacy Member
Beste forumgangers,

Gisteren en vandaag kon u de "CD&V vrouwen" op TV zien protesteren (CD&V-vrouwen boos over mannelijke regering - Gva.be) tegen het feit dat er te weinig vrouwen in de nieuwe federale regering zouden zitten. Beke zegt dat hij verschillende bekwame vrouwen heeft gevraagd maar ze allemaal geweigerd hebben. Dit illustreert weer eens dat de discussie over de positie van de vrouw, de quota's en de positieve discriminatie van vrouwen brandend actueel is.

Om de discussie wat ruimer te maken overloop ik enkele zaken en begin ik bij het begin.

Overzicht vrouwenemancipatie in België
1864
Isabelle Gatti de Gamond richt eerste middelbare meisjesschool op

1880
Brusselse Universiteit opent als eerste haar deuren voor vrouwen.

1884
Isala van Diest opent een praktijk als arts. Om vrouwen tot dat beroep toe te laten dient een speciaal Koninklijk besluit uitgevaardigd te worden.

1890
Wettelijke toelating van vrouwen tot alle academische graden.

1890
De Belgische wet erkent het spaarrecht van de gehuwde vrouw en de bevoegdheid om een arbeidscontract af te sluiten en haar loon te innen.

1920
Wet van 15 april: gemeentelijk stemrecht voor vrouwen.

1921
Marie Spaak Janson wordt eerste Belgische vrouwelijke senator, via coöptatie.

1929
Lucie Dejardin wordt de eerste vrouwelijk rechtstreeks verkozen volksvertegenwoordiger

1934
Grote protestactie tegen de beperkte arbeidsmogelijkheden van de vrouw

1947
Oprichting van eerste syndicale vrouwendienst bij het ACV olv Maria Nagels.

1948
Volwaardig stemrecht voor vrouwen: stemrecht voor de parlements- en provincieraadverkiezingen wordt bij wet vastgelegd.

1957
België ratificeert het Verdrag van Rome met o.a. artikel 119 over gelijk loon voor gelijke werk.

1965
Eerste vrouwelijke minister: Marguerite de Riemaecker-Legot wordt minister van gezin en huisvesting.

1968
Ontslag in geval van huwelijk en/of zwangerschap wordt wettelijk verboden.

1970
De eerste stem vrouw actie in Brugge: aantal vrouwen in de gemeenteraad stijgt van 2 naar 7.

1971
Het gelijkheids- beginsel wordt ingevoerd bij werkloosheids vergoedingen.

1972
11 november: eerste Nationale Vrouwendag met tienduizend deelneemsters.

1974
Wet op gelijkheid bij ouderschap: gelijke bevoegdheid aan vader en moeder voor opvoeding en beheer van bezit kinderen.

1975
Er wordt een CAO afgesloten over gelijke beloning.

1985
Er wordt een staatssecretariaat voor Maatschappelijke emancipatie opgericht op federaal niveau. Gelijke kansen wordt een officieel beleidsterrein.

1990
Abortus wordt uit het strafrecht gehaald.

1994
De wet Smet-Tobback wordt gestemd. Die wet bepaalt dat er een quotum vrouwen van 33% moet zijn op alle verkiezingsniveaus.

2002
Artikel 10 van de Grondwet wordt aangevuld met het volgende lid: "De gelijkheid van vrouwen en mannen is gewaarborgd".

2011
Quota voor vrouwen in raden van bestuur definitief goedgekeurd

Feminisme en positieve discriminatie
Definitie (woordenboek): "het streven naar een gelijkwaardige behandeling van vrouwen ten opzichte van mannen".

Een gelijkwaardige behandeling staat er. Hiermee kan ik enkel volmondig akkoord gaan. Dat vrouwen biologisch anders in elkaar steken dan mannen is een feit maar dat wil niet zeggen dat ze hetzelfde werk niet aankunnen of geen evenwaardige prestaties kunnen neerzetten. Ik ben dan ook van mening dat getalenteerde vrouwen alle kansen krijgen in onze maatschappij.

Natuurlijk moeten ze voorzichtiger zijn dan mannen in wat ze doen, zeggen, dragen, en dit heeft wel met hun biologie te maken. Met het feit dat zij kinderen op de wereld zetten, met het feit dat ze als aantrekkelijk worden aanzien. Vrouwen die zeggen "dit is discriminatie" hebben hier volgens mij onvoldoende besef van.

Feminisme doorbreekt echter in vele gevallen de "gelijkwaardigheid" met quota's en positieve discriminatie. Je legt dus, tegen het natuurlijke verloop, een verplichting op X aantal vrouwen in organisatie X te hebben. Is dit een discriminatie tov mannen?

Art: Is positieve discriminatie gelijk aan discriminatie?
Art: Positieve discriminatie is ook discriminatie

Enkele vrouwen die zich uitspreken tegen quota's en positieve discriminatie
Art: Internationale vrouwendag en positieve discriminatie
Art: Moeten hoog opgeleide vrouwen blij zijn met positieve discriminatie?
Art: Vrouwen hebben geen positieve discriminatie nodig

Wat mij aan dit verhaal stoort, om concreet terug bij het begin en de CD&V vrouwen te komen, is dat veel feministen vrouwen tot elke prijs en bijna ten koste van alles in bepaalde posities willen zien. De redenering van Miet Smet o.a. : Beke vroeg bekwame vrouwen? Geen gevonden? Maakt niet uit, benoem vrouwen, er moeten er nog in deze regering komen. Een kwestie van kwantiteit boven kwaliteit? Ik heb er mijn bedenkingen bij.

Nog enkele handige links:
EU-peiling ivm de bedrijfsquota : Quota voor vrouwen? Nee bedankt!
Ivan Sabbe waarschuwt voor positieve discriminatie (Villa Politica)
(luister naar de reacties die hij krijgt)

Nog een persoonlijke bedenking
De feministen ijveren voor hun zaak, maar als ik door een grote stad loop, vb Brussel of Antwerpen zie ik overal posters van vrouwen in ondergoed, vrouwen in bikini's, reclame van een halfnaakte vrouw die in de douche staat, vrouwen met een hand die haar borsten bedekt en verleidelijk lacht. We worden bijna dagelijks geconfronteerd met de "sexobject" zijde van de vrouwen (is wetenschappelijk bewezen dat mannen zo'n vrouwen als object zien).

Zo is ook "slutwalking" ontstaan. Toen een agent tegen een vrouw die sexy gekleed was en werd aangerand opperde dat ze zich niet zo sexy had moeten kleden. 'SlutWalk' marches sparked by Toronto officer's remarks

Die zaken in acht nemend hopen feministen volgens mij op een toekomst die nooit zal komen, omdat mannen nog altijd mannen zijn en bepaalde behoeften en impulsen hebben en omdat sommige mannen deze niet goed kunnen controleren. Een jonge vrouw mag voor mijn part volledig opgaan in haar stelling "ik ben vrouw en ik loop halfnaakt rond", tot ze vroeg of laat tegen de lamp zal lopen (een verkeerde man ontmoet). Als er dan iets ergs gebeurt is dat haar schuld niet, de man heeft geen recht om haar aan te randen, maar het feit dat "het een vrouw is en zich mag kleden zoals ze wenst" kan die man volgens mij maar weinig schelen. Als een vrouw dus zoiets doet (wat ze kan en mag) neemt ze een risico.

I guess dat ik hier nog over heb gesproken daar de twee beelden elkaar tegenspreken, quota's voor serieuze vrouwen die zogezegd zonder quota's ergens een glazen plafond zouden bereiken en het beeld van de vrouw waar ik net over sprak.

Hoe zien jullie dit alles?

Wabbl

Legacy Member
Groot gelijk dat er protest is!
De strijd tegen discriminatie van vrouwen maar eveneens van migranten, andergelovigen, holebi's en andere minderheden is nog steeds brandend actueel.

Dobbelsteen

Legacy Member
KristofUA zei:
Groot gelijk dat er protest is!
De strijd tegen discriminatie van vrouwen maar eveneens van migranten, andergelovigen, holebi's en andere minderheden is nog steeds brandend actueel.

Ja troll, ja.

Ik ben tegen permanente quota: quota kunnen helpen om iets nieuws te introduceren en wat op orde te krijgen, maar na een tijd krijg je serieus kunstmatige situaties en mensen die daar van gaan profiteren. De meest competente mensen komen dan niet meer op de juiste plek en dat is nu wel net belangrijk.

ng

Legacy Member
KristofUA zei:
Groot gelijk dat er protest is!
De strijd tegen discriminatie van vrouwen maar eveneens van migranten, andergelovigen, holebi's en andere minderheden is nog steeds brandend actueel.

Snel nog enkele allochtonen in de regering stoppen? Ah ja! Misschien ook nog enkele moslims, boedisten, joden en hindoes.

Quota's zijn totale bullshit, neem gewoon de meest geschikte persoon aan. Point finale.

Drew

Legacy Member
Door twee verschillende entiteiten te maken en elk gelijk te stellen bekom je noch gelijkheid noch gelijke kansen.

Neoken

Legacy Member
Ik ben voor gelijke behandeling. Maar dergelijke quota's hanteren is net het tegenovergestelde van gelijke behandeling. Er is wat mij betreft geen nood om minder bekwame vrouwen toch naar de top te duwen door middel van zo'n quota's in de naam van gelijkheid. Daar is niemand bij gebaat.

Benjamin

Legacy Member
Jak, daar gaan we weer met die zever.
Kort samengevat:
- geen quota
- selectie op basis van kwaliteiten
- alle mensen en in het bijzonder jongeren aanmoedigen om zoveel mogelijk hun kwaliteiten te ontwikkelen en te benutten
- niet zeuren

DaFreak

Legacy Member
Benjamin zei:
Jak, daar gaan we weer met die zever.
Kort samengevat:
- geen quota
- selectie op basis van kwaliteiten
- alle mensen en in het bijzonder jongeren aanmoedigen om zoveel mogelijk hun kwaliteiten te ontwikkelen en te benutten
- niet zeuren

/thread

GMotha

Legacy Member
night ghost 128 zei:
Quota's zijn totale bullshit, neem gewoon de meest geschikte persoon aan. Point finale.
²

Hoe kunnen we trouwens aan die quota's raken als er van bepaalde geroepen maar weinig geïnteresseerd of bekwaam is?
Ik hoor vrouwen nochtans niet klagen dat er te weinig in de bouw zitten.

Time

Legacy Member
De vrouwen die op een punt in hun carriëre zijn gekomen waarop ze de hoogste functies kunnen beginnen bekleden, zijn allemaal afgestudeerd in een periode waarin ze nog steeds een minderheid vormden in de economische (ea) richtingen. Vandaag is dat volledig omgeslagen. Maw, van al die mensen die de komende 10-15 jaar gaan strijden voor hogere functies zal het aandeel vrouwen ferm hoger liggen. Die verhouding zal dan ook wel navenant evolueren. Quota zou hun opmars enkel maar beknotten aangezien ze dan zelf ook beseffen dat ze promoveren op basis van plashouding en niet competenties.

Mini

Legacy Member
Stel bleiters

Maar voor 10k netto id maand zou ik ook wel es protesteren


Sent from my iPhone.

GeTa

Legacy Member
Enkele dagen geleden nog tegengekomen:
"The concept of equality is declared a lie by every evidence of Nature. It is a search for the lowest common denominator, and its pursuit will destroy every superior race, nation, or culture. In order for a plow horse to run as fast as a race horse you would first have to cripple the race horse; conversely, in order for a race horse to pull as much as a plow horse, you would first have to cripple the plow horse. In either case, the pursuit of equality is the destruction of excellence."
2 mensen die intervieuws afleggen maar de minst gekwalificeerde persoon aannemen omdat het een vrouw is, echt belachelijk. Srry meneer, u bent uiterst geschikt om in ons bedrijf te beginnen, maar die quota's eh.

Thin Liz

Legacy Member
De geschikte persoon op de geschikte plaats is die die het meest competent is. Dat maakt niet uit of het een vrouw, man of allochtoon is. Ipv die verschrikkelijk belachelijke quota's zouden ze er beter voor zorgen dat die geschikte persoon op die plaats komt.

GMotha

Legacy Member
GeTa zei:
"The concept of equality is declared a lie by every evidence of Nature. It is a search for the lowest common denominator, and its pursuit will destroy every superior race, nation, or culture. In order for a plow horse to run as fast as a race horse you would first have to cripple the race horse; conversely, in order for a race horse to pull as much as a plow horse, you would first have to cripple the plow horse. In either case, the pursuit of equality is the destruction of excellence."
Goeike.

JPV

Legacy Member
Thin Liz zei:
De geschikte persoon op de geschikte plaats is die die het meest competent is. Dat maakt niet uit of het een vrouw, man of allochtoon is. Ipv die verschrikkelijk belachelijke quota's zouden ze er beter voor zorgen dat die geschikte persoon op die plaats komt.

quota's mogen van mij, maar zo beperkt mogelijk en enkel om een minimumbezetting te garanderen. Een minimum van 1/3e vrouwen op een verkiezingslijst: ok. Een 50/50% ? ben ik tegen.

Maar dat bvb in de Gecoro-raad minstens 1/3e vrouwen moet zitten (gecoro = commissie voor ruimtelijke ordening), is onzin. Vrouwen en mannen zijn nu eenmaal in verschillende zaken geïnteresseerd. Net zoals je niet zal verplichten dat een ziekenhuis minstens 1/3e mannelijke vroed'vrouwen' moet hebben, is deze verplichting ook nutteloos.

Conclusie: tegen strenge quota's, voor 'minimale' quota's qua kansen (bvb op een lijst staan) in bepaalde domeinen waar over alles gepraat moet worden én het er echt toe doet.

Silmarunya

Legacy Member
Puur op intuïtie ben ik tegen quota. Maar kijk naar Noorwegen: het enige land waar vrouwen min of meer correct vertegenwoordigd waren en dat dankzij quota. In het begin was er daar ook hopen protest en kreeg je net als hier mensen die vreesden dat er vrouwen zouden benoemd worden puur omdat ze twee tetten en een foef hadden, maar wat blijkt? Na enkele jaren is er echt een mentaliteitswijziging gekomen en is het benoemen van vrouwen een automatisme geworden.

Ik geloof dus wel dat het kan werken. Wat betreft andere minderheden:

- Holebi's: Roze plafond bestaat niet - De Standaard blijkbaar valt het dus wel mee met economische gelijkheid, jammer genoeg is sociale gelijkheid nog ver te zoeken.

- Allochtonen: ik vraag me af of er voldoende hooggeschoolde allochtonen zijn om een voldoende vertegenwoordiging in leidinggevende posities te garanderen. Iemand statistieken? Op sociaal vlak is racisme helaas nog steeds meer regel dan uitzondering.

NightSky

Legacy Member
GeTa zei:
2 mensen die intervieuws afleggen maar de minst gekwalificeerde persoon aannemen omdat het een vrouw is, echt belachelijk. Srry meneer, u bent uiterst geschikt om in ons bedrijf te beginnen, maar die quota's eh.

In bedrijven lijkt mij dit inderdaad nutteloos. Ik werk in de IT sector, dan is het wel duidelijk dat wij nog niet aan 1/3de vrouwen kunnen komen.
Maar daarover gaat het hier niet vind ik. De politiek neemt nu eenmaal beslissingen voor heel het volk. Als we jongen vrouwen ook interesse willen laten krijgen in politiek hebben we ook sterke vrouwen nodig aan de top die als een voorbeeld kunnen dienen.

Ik ga akkoord met JPV. Sectorale quota's zijn onzin maar in de politiek kunnen ze wel bestaan imo.

In any case is dit meer lobbywerk van de CD&V vrouwen om de volgende keer een postje te krijgen. Er vallen altijd mensen uit de boot in de politiek en door braafjes dit te aanvaarden geraak je er niet in die wereld lijkt me.
Het archief is een bevroren moment uit een vorige versie van dit forum, met andere regels en andere bazen. Deze posts weerspiegelen op geen enkele manier onze huidige ideeën, waarden of wereldbeelden en zijn op sommige plaatsen gecensureerd wegens ontoelaatbaar. Veel zijn in een andere tijdsgeest gemaakt, al dan niet ironisch - zoals in het ironische subforum Off-Topic - en zouden op dit moment niet meer gepost (mogen) worden. Toch bieden we dit archief nog graag aan als informatiedatabank en naslagwerk. Lees er hier meer over of start een gesprek met anderen.
Terug
Bovenaan