Archief - Woon werk verkeer afschrijven belastingen

Het archief is een bevroren moment uit een vorige versie van dit forum, met andere regels en andere bazen. Deze posts weerspiegelen op geen enkele manier onze huidige ideeën, waarden of wereldbeelden en zijn op sommige plaatsen gecensureerd wegens ontoelaatbaar. Veel zijn in een andere tijdsgeest gemaakt, al dan niet ironisch - zoals in het ironische subforum Off-Topic - en zouden op dit moment niet meer gepost (mogen) worden. Toch bieden we dit archief nog graag aan als informatiedatabank en naslagwerk. Lees er hier meer over of start een gesprek met anderen.

koebeest

Legacy Member
Beste,

Misschien herinneren sommigen het zich nog vaag, de dag dat ik hier wat uitleg kwam vragen over het afschrijven van een motorfiets via de belastingen.
Morgen ga ik mijn theoretisch rijbewijs gaan doen en dan leren rijden met de moto. Er zelf één aanschaffen komt nu dus wel erg dichtbij. (Lang leve het einde van de winter).

Nu dat moment bijna is aangebroken ben ik hier weer met mijn vragen over het afschrijven. Op volgende site: Motornet.be vond ik heel wat informatie over hoe en wat afschrijven. Allemaal goed en wel, maar waar moet ik vooral op letten? Is het voor mij fiscaal aantrekkelijker om een iets duurdere moto aan te kopen in plaats van een tweede hands moto van bijvoorbeeld pakweg 4500 euro?

En hoe begin je eraan? Hoe ga je juist bepalen op hoeveel tijd je je moto gaat afschrijven en welk systeem je gaat gebruiken?

Graag nog enkele tips

Greetz,

Jens

Edit: Als ik het allemaal goed begrijp is het best dat je lineair gaat afschrijven want anders maak je het zowel moeilijk voor jezelf, als voor de controleur. Ik snap het allemaal, behalve het stuk van je moto te verkopen. Daar schrijven ze precies ook een stuk af. Ikzelf zou mijn moto normaal dan voor ongeveer 90 % kunnen afschrijven daar ik normaal naar mijn nieuwe werkplek 57 km enkel zou moeten rijden.

TiBasco

Legacy Member
Ik schrijf nu al 3 jaar lang m'n motorfiets af van de belastingen. De verhouding woon-werk/privékilometers per jaar is belangrijk, niet het totaal aantal gereden kilometers.

Hieronder een voorbeeld van hoe een mogelijke berekening zou kunnen zijn.

Aantal gereden kilometers op jaarbasis: 10.000
Aantal gereden woon-werkkilometers : 8.000
Verhouding woon-werk tov. privé is dus 80/20

Je kan je motorfiets dus voor 80% inbrengen in de belastingen.

Een nieuw aangekocht motorfiets trek je af op 4 of 5 jaar. Dit is een redelijke termijn die quasi altijd wordt toegepast. Een okkasie motorfiets kan (naargelang de kilometerstand/leeftijd) op 2 of 3 jaar afgeschreven worden.

Bvb. Nieuwprijs motorfiets: 10.000 euro. Je mag hiervan 80% inbrengen=8000euro.
Over 4 jaar gespreid wil dit zeggen dat je elk jaar 2000euro inbrengt.

Motorkledij & accessoires mag je op 3 jaar afschrijven. Handschoenen, helm, jas, broek, laarzen, helmmuts, zomer of winterkledij, motorslot, topcase noem maar op breng je allemaal in en schrijf je af op 3 jaar tijd. Laat ons zeggen dat een volledige motoroutfit ongeveer 1000euro kost. Hiervan mag je nogmaals 80% inbrengen gezien de verhouding woon/werk-privé = 800euro.

Dus gespreid over 3 jaar afschrijving = 266 euro.

Verbruik:
Je berekent het gemiddelde verbruik en adhv. de benzineprijzen van het berekende jaar kan je een totaalsom geven aan gespendeerde benzine. In dit geval dus 1,45 euro X 6,5l/100km X 8000 = 75,400 = 754euro aan benzine die je mag inbrengen.

Overige kosten zoals verzekeringen, onderhoudskosten, herstellingen, pechverhelping rijtaks, banden, inschrijving, enz. schrijf je af op 1 jaar tijd. Laat ons zeggen dat de totaalprijs hiervan +-1000euro is. Dan kun je nogmaals 800euro hiervan inbrengen.

In totaal kun je dus 3780euro aan motorkosten inbrengen bij je beroepskosten.

Ik heb het hier een beetje simplistisch uitgelegd, kwestie van een beetje een idee te krijgen hoe zo'n berekening precies gemaakt wordt. Wel zien dat je alle facturen, kassabonnetjes goed bewaard in geval je wordt opgeroepen om je beroepskosten te bewijzen.

koebeest

Legacy Member
Dat inbrengen in de belastingen, hoe hard geeft dat een weerslag op de eigenlijke belastingen? Neem nu puur theoretisch dat je 10 000 euro beroepsinkomsten inbrengt. Ik kan mij moeilijk voorstellen dat dit wil zeggen dat je eigenlijk uw moto gratis krijgt (ik fantaseer maar wat) maar wat voor resultaat geeft dat inbrengen, alleja... wat krijg je er voor terug?

En is het dan beter een nieuwe of zeer jonge tweede hands te kopen dan een moto van 4 jaar oud?

Gonzo

Legacy Member
Ik heb ook een vraagske: ik heb mijne moto pas in oktober gekocht, dan kan ik die toch moeilijk voor een volledig jaar al afschrijven?

beemer036

Legacy Member
@Koebeest, puur fiscaal gezien is het dan het beste om een dure fiets te kopen, niet voor niets dat meeste pure woon/werk beesten BMW toerbuffels zijn (14.000/16.000(en meer))

Wel rekening mee houden dat je van dat totale bedrag dat je mag inbrengen uw vrijstelling nog moet aftrekken (is naargelang uw loon).

koebeest

Legacy Member
beemer036 zei:
@Koebeest, puur fiscaal gezien is het dan het beste om een dure fiets te kopen, niet voor niets dat meeste pure woon/werk beesten BMW toerbuffels zijn (14.000/16.000(en meer))

Wel rekening mee houden dat je van dat totale bedrag dat je mag inbrengen uw vrijstelling nog moet aftrekken (is naargelang uw loon).

Wat bedoel je juist met die vrijstelling? Forfaitair bedrag?
Je wil zeggen dat als ik moto van 10 000 euro en 2000 euro forfait heb dat ik maar kan terugkrijgen op die 8000 euro of heb ik het mis op?

Edit: Ik zou kiezen voor een tweedehands moto. Het type dat ik mezelf wil aanschaffen komt ongeveer op 4999 euro. Pak 5000 euro. Afschrijven op 3 jaar dan. Mijn forfait is volgens mij rond de 2600 euro???

Dus dan raak ik er niet over :s

beemer036

Legacy Member
koebeest zei:
Wat bedoel je juist met die vrijstelling? Forfaitair bedrag?
Je wil zeggen dat als ik moto van 10 000 euro en 2000 euro forfait heb dat ik maar kan terugkrijgen op die 8000 euro of heb ik het mis op?

Edit: Ik zou kiezen voor een tweedehands moto. Het type dat ik mezelf wil aanschaffen komt ongeveer op 4999 euro. Pak 5000 euro. Afschrijven op 3 jaar dan. Mijn forfait is volgens mij rond de 2600 euro???

Dus dan raak ik er niet over :s

Neenee, op uw bedrag dat ge ingeeft he.
Bv het voorbeeld van Tibasco....hij geeft dan 3780euro in, als je dan een forfait van 2000euro hebt is dat dus 1780euro dat je daadwerkelijk aftrekt.

En idd probleem is dat ze die forfait ook altijd maar hoger en hoger maken met ne normale middenklasse moto gaat ge ofwel al bijna enkel woon/werk verkeer mogen doen, ofwel serieus wat kilometers afleggen om er boven te komen.
Nu rijd ik ook wel graag met de moto naar het werk, maar ik rijd ook heeeel graag een toerke in het weekend en daardoor is mijn percentage woonwerk/prive 30/70 of zelfs 20/80 + dan nog eens ne moto van 4000euro...ik doe er dus nog nie eens moeite voor. :)

Nu zijn ze bij de belastingdienst ook niet helemaal achterlijk en beginnen ze die termijnen langer te maken = afschrijven over meer jaren= kleinere bedragen = minder aftrekken ;)
Ken al gevallen van nieuwe moto's die ze op 7 jaar (ipv 5) moeten doen.

koebeest

Legacy Member
Als ik mag gaan werken waar ik zou gaan werken is de afstand naar mijn werkplek 57 km (Gent-Kortrijk). De moto zelf zou ongeveer 5000 euro kosten. Zou alles afschrijven op 3 jaar. Denk dat het dan wel haalbaar is :)

obsolum

Legacy Member
Thread revival!

Nu het weer de periode van de belastingsaangiften is probeer ik uit te vissen hoe ik het best mijn aangifte invul m.b.t mijn woon-werk onkosten.

Ik heb in 2010 een tijd in Lommel gewerkt en dus redelijk wat km's gedaan (thuis-Lommel = 75km enkel). Ik heb die echter deels met de moto en deels met de auto gedaan. Klopt het dat de werkelijke kostenberekening voor de auto en de moto verschillen van elkaar?

Namelijk, voor de auto mag je €0,15/km rekenen maar geen brandstof inbrengen. Met de moto mag je wél je brandstof inbrengen maar... geen km's? Klopt dit? Ik wil hier even duidelijkheid over hebben vooraleer ik aan het rekenen (of puzzelen) ga.

utolor.

Legacy Member
Ik heb ook een vraagje. :p Kan je dit enkel inbrengen als je naar het werk gaat met de motor of ook als je naar school gaat met de motor?

TiBasco

Legacy Member
nicholas1 zei:
Ik heb ook een vraagje. :p Kan je dit enkel inbrengen als je naar het werk gaat met de motor of ook als je naar school gaat met de motor?
Wat denk je zelf?

Uiteraard niet hé....

maxime1234

Legacy Member
Ga gewoon eens langs bij de belastingen zelf (op het adres dat op je aangifteformulier staat). Zij zullen het wel volledig juist kunnen uitleggen. Binnenkort ga ik er ook naartoe.

utolor.

Legacy Member
TiBasco zei:
Wat denk je zelf?

Uiteraard niet hé....

Ik weet het niet, daarom dat ik het vroeg. Mij interesseert al dat fiscaal gedoe niet en snap er ook niet veel van. Maar als je geld kan terugtrekken, wordt het natuurlijk interessant. ;)

Ze hebben mij dat gezegd dat dat ook ging als je ermee naar school ging, daarom dat ik het eens navraag.

Dan trek ik het wel af wanneer ik ga werken.

Macdude

Legacy Member
nicholas1 zei:
Ik heb ook een vraagje. :p Kan je dit enkel inbrengen als je naar het werk gaat met de motor of ook als je naar school gaat met de motor?

Lool gij gaat nog naar school! Moet ge dan al belastingen betalen?
Van mijne moto gaat niks in de belastingaangifte.

utolor.

Legacy Member
Macdude zei:
Lool gij gaat nog naar school! Moet ge dan al belastingen betalen?
Van mijne moto gaat niks in de belastingaangifte.

Jep, vanaf 18j moet je zo'n belastingsaangifte formulier invullen... Hogeschool & unief zijn ook school, hè. ;)

alcatrec

Legacy Member
Ik was ook van plan om een moto aan te schaffen voor woon-werkverkeer en heb eens 3780euro (tibasco z'n voorbeeld, wat ik redelijk realistisch vind) eens ingevuld in code 1258.

Eens laten berekenen op tax-on-web en dat zou me een belastingsvoordeel opleveren van een kleine 400euro. Op de vrijstelling woon-werk van 350 en de forfaitaire beroepsonkosten heb je dan geen recht meer.

Als je investeert in een nieuwe moto voor woon-werk zit je al snel aan 10000 euro (verzekering, kledij etc inbegrepen), dan is dat belastingsvoordeel van 400 euro dat niet echt waard.

Robust²

Legacy Member
nicholas1 zei:
Jep, vanaf 18j moet je zo'n belastingsaangifte formulier invullen... Hogeschool & unief zijn ook school, hè. ;)

Ja je krijgt een belastingsformulier, waar je zo goed als niet moet op invullen omdat je niet werkt (zelfs als je werkt als student is het niet al te vet). Waarom zou de staat in godsnaam geld teruggeven aan mensen die niets betalen in the first place? :wtf:

utolor.

Legacy Member
Robust² zei:
Ja je krijgt een belastingsformulier, waar je zo goed als niet moet op invullen omdat je niet werkt (zelfs als je werkt als student is het niet al te vet). Waarom zou de staat in godsnaam geld teruggeven aan mensen die niets betalen in the first place? :wtf:

WTH? :oink: Ik betaal genoeg belastingen (wegenbelasting, boetes, BTW)...
Niets betalen zenne.
Het archief is een bevroren moment uit een vorige versie van dit forum, met andere regels en andere bazen. Deze posts weerspiegelen op geen enkele manier onze huidige ideeën, waarden of wereldbeelden en zijn op sommige plaatsen gecensureerd wegens ontoelaatbaar. Veel zijn in een andere tijdsgeest gemaakt, al dan niet ironisch - zoals in het ironische subforum Off-Topic - en zouden op dit moment niet meer gepost (mogen) worden. Toch bieden we dit archief nog graag aan als informatiedatabank en naslagwerk. Lees er hier meer over of start een gesprek met anderen.
Terug
Bovenaan