Archief - TFT lager zetten dan native resolutie

Het archief is een bevroren moment uit een vorige versie van dit forum, met andere regels en andere bazen. Deze posts weerspiegelen op geen enkele manier onze huidige ideeën, waarden of wereldbeelden en zijn op sommige plaatsen gecensureerd wegens ontoelaatbaar. Veel zijn in een andere tijdsgeest gemaakt, al dan niet ironisch - zoals in het ironische subforum Off-Topic - en zouden op dit moment niet meer gepost (mogen) worden. Toch bieden we dit archief nog graag aan als informatiedatabank en naslagwerk. Lees er hier meer over of start een gesprek met anderen.

JelleMees

Legacy Member
Volgens sommigen word het beeld dan wazig, minder scherp, enz...

Ik heb een Samsung 2032MW en zie absoluut geen verschil met het lagerzetten van de resolutie op mijn TFT scherm of op mijn CRT scherm. Toch zeggen mensen tegen mij dat je dat heel goed moet kunnen zien.

Nu, er zit een TV tuner in mijn scherm. Dat betekent dus dat de analoge input van 768 x 576 zeer fel uitgerekt wordt, nogtans is de kwaliteit zo goed dat leken die voor het eerst op mijn kamer komen denken dat het HD-beelden zijn ( TV staat praktisch altijd op :D ).

Enkele foto's:
http://i15.tinypic.com/4uykbvr.jpg
http://i14.tinypic.com/4pa2lwk.jpg

Is het mogelijk dat Samsung monitors met TV-Tuner een andere vorm van upscaling hebben waardoor er geen sprake is van wazige beelden of onleesbare fonts?

Exit

Legacy Member
dit hangt af van welke resolutie ge neemt,
indien 800*600 ofzo dan gaat ge het goed zien, 1 of 2 stappen lager gaat minder of niet opvallen wat logisch is

NoControl

Legacy Member
Het is een feit dat de scaling van dergelijke schermen steeds beter en intelligenter wordt.
Iemand die zeer kritisch is zal wel nog steeds artifacts zien,
maar ik moet inderdaad toegeven dat de huidige upscaling goeie resultaten toont.

JelleMees

Legacy Member
Exit zei:
dit hangt af van welke resolutie ge neemt,
indien 800*600 ofzo dan gaat ge het goed zien, 1 of 2 stappen lager gaat minder of niet opvallen wat logisch is

Ok, heb laptop aangesloten op 800x600, wat moet ik nu zien???
Aan wat kan je het normaal gezien goed zien?

Zie geen verschil met mijn CRT op 800x600 :oink:

NoControl

Legacy Member
normaal zie je dat goed op text, of een beeld met fijne lijnen.
Bij text zal dit meerdere pixels innemen ipv 1 bvb, en bij de 'bochten' in de letter zie je dan meestal dat de schermen hier geen raad mee weten,
dus foefellen ze maar wat om het zo goed mogelijk te kunnen tonen.

JelleMees

Legacy Member
Is het mogelijk dat een scherm met tv-tuner beter is in upscalen?

Samsung heeft ook een 22" scherm met TV-tuner ( 1920x1200 ) en ook hier het beeld van de TV-Tuner prachtig ( heb mogen testen in lokale winkel ).

Dan moet het scherm 768 x 576 upscalen naar 1920x1200, dat kant toch niet zonder zomaar?

apa

Legacy Member
De pixels die aan het beeld toegevoegd worden dragen immers geen extra informatie; ze borduren voort op de informatie van de aanwezige pixels. In de praktijk wordt steeds een vorm van interpolatie gebruikt.

In de meest eenvoudige vorm wordt de helderheid van de sub-pixels van een nieuwe pixel berekend als het rekenkundig gemiddelde van de helderheden van de 2 naburige pixels. Deze vorm van interpolatie is erg eenvoudig en zorgt steeds voor wazige beelden (overgangen met veel contrast worden namelijk heel wat minder strak; deze vorm van interpolatie wordt tegenwoordig niet meer gebruikt).
Ge-avanceerdere vormen gebruiken pixel-informatie van alle naburige pixels (boven, onder, links, rechts maar soms ook diagonaal).
Nog betere interpolaties vergelijken zelfs opeenvolgende beelden...

Hoe je het draait of keert, er zullen steeds fouten gemaakt worden en die zullen opvallender worden naarmate je meer pixels toevoegt (op een full HD TV worden heel wat pixels toegevoegd op basis van interpolatie van reeds toegevoegde pixels; de fouten worden dan extra dik in het verf gezet).
Algemeen zien de fouten eruit als blokjes vorming (vergelijkbaar met deze die je ziet bij te sterke JPEG compressie).

In fotografie-kringen wordt algemeen aangenomen dat het toevoegen van pixels vrij onmerkbaar blijft wanneer je niet meer dan ongeveer 20% pixels aan het beeld toevoegt. Hou hier rekening met het feit dat de upscaling hier gebeurt met erg zware technieken (die in geen enkele TV gebruikt worden).

De betere interpolatietechnieken detecteren contrastrijke overgangen en kunnen daar vrij goed mee om. Dit zorgt ervoor dat o.m. fonts veel minder last hebben van interpolatiefouten. Dankzij deze techniek is het zo dat contrastrijke (delen van) beelden over het algemeen beter ge-upscaled worden dan andere delen.

Trouwens: screenshots zijn erg moeilijk om een oordeel te vellen van de beeldkwaliteit. Je hebt het beeld namelijk ge-downsized. Downsizen is perfect mogelijk zonder verlies aan beeldkwaliteit (in dit geval heb je zelfs amper beeldinformatie verwijderd).

Xtala

Legacy Member
Btw is het niet normaal dat ge bij een CRT geen echt kwaliteitsverschil hebt?
een CRT heeft toch geen native resolutie?

JelleMees

Legacy Member
Xtalapocketl zei:
Btw is het niet normaal dat ge bij een CRT geen echt kwaliteitsverschil hebt?
een CRT heeft toch geen native resolutie?

Klopt.

Ik heb op dit moment een 22" CRT, die hou ik zou lang mogelijk. Heb zelfs nog een 19" hier staan voor in het geval dat deze ooit stuk gaat. Ik blijft CRT echt zo lang mogelijk gebruiken...

apa

Legacy Member
CRT's zijn momenteel inderdaad de enige schermen die geen native resolutie hebben maar alle resoluties beeldvullend kunnen tonen (tot hun maximale resolutie wat bepaald wordt door de snelheid van het "kanon" dat aangegeven wordt in kHz).

CRT's hebben zo hun nadelen, maar ik vind het echt gek dat fabrikanten hen de rug toegekeerd hebben gezien hun voordelen: gebrek aan native resolutie (= multisync), levensduur, 24-bit kleurenpalet, oneindig contrast, pixel-dichtheid, ... Ook ik kijk nog steeds erg tevreden tegen m'n Sony CPD-G420 aan (19" CRT).

Yank

Legacy Member
crt zo lang mogelijk gebruiken?
ik werk toch veel liever op lcd's over het algemeen
toch een rustiger beeld, en je hebt nog eens meer plaats op je bureau en tis zuiniger erboven op

JelleMees

Legacy Member
Op goeie CRT's kan je tot 100hz en zelfs hoger gaan, veel "rustiger" voor de ogen kan het niet zenne :D

Ik weet het, wij CRT gebruikers zijn een uitstervend ras :D

Wat je zegt van energieverbruik is correct, maar kijk eens naar de voordelen van CRT:
- Geen kijkhoek
- 0ms responstijd
- beste interpolatie
- beste contrast
- hogere resolutie
- 4:3 verhouding werkt perfect in elke game

Burny

Legacy Member
@ Apa en Jellemees: jullie zijn niet alleen. Ik heb zelf een Iiyama VM Pro 454, en 2 van dergelijke schermen als backup. TFT's moeten nog wat verder ontwikkelen voor ik overtuigd raak. :)

JelleMees

Legacy Member
Burny zei:
@ Apa en Jellemees: jullie zijn niet alleen. Ik heb zelf een Iiyama VM Pro 454, en 2 van dergelijke schermen als backup. TFT's moeten nog wat verder ontwikkelen voor ik overtuigd raak. :)

2 backup's? Damn! CRT FTW! :applause:

Iconz

Legacy Member
JelleMees zei:
2 backup's? Damn! CRT FTW! :applause:

Zit hier ook met een philips 107T5.
Maar die is maar 60hz en ik vind hem te belastend voor de ogen.
Dus bij de nieuwe pc toch maar een 206BW gehaald.

JelleMees

Legacy Member
Iconz zei:
Zit hier ook met een philips 107T5.
Maar die is maar 60hz en ik vind hem te belastend voor de ogen.
Dus bij de nieuwe pc toch maar een 206BW gehaald.

60Hz is inderdaad zeer slecht voor de ogen.

Mijn ogen zien "snel", 60Hz is een flikkershow voor mij en op slechte dagen zie ik zelfs geflikker op 75Hz ( wel alleen maar in ooghoeken ). Blijkbaar is dat gelinkt met migraine.

Ik heb mijn scherm dus altijd op 100Hz staan, alleen tijdens het gamen moet ik het op 75Hz zetten omdat mijn scherm op 2048x1536 niet hoger kan.

BongZrGooD

Legacy Member
Hier ook CRT tot het bittere einde...
Ik blijf LCD/TFT levensloos vinden, niks zo vibrant als een CRT, en aan 100hz is het even rustig voor de ogen...
En ja, ze zuipen energie, nemen veel plaats in beslag maar nog steeds vind ik persoonlijk dat deze nadelen niet opwegen tegen de beeldkwaliteit van deze "verouderde" bakken.
Ooit zal ook ik overschakelen, maar net zoals Burny moet TFT eerst nog wat verder ontwikkelen voor ook ik overtuigd raak...

Groetjes,
BongZ

Terrorist_Hell

Legacy Member
60Hz op 'n LCD werkt toch anders tov 60HZ CRT imo. Dacht dat er een handleiding stond op tweakguides.com daaromtrent, en dat LCD's eigenlijk geen refreshrate toepassen zoals CRT's dat doen. Dit gezegd zijnde, vind 'k ook dat CRT's betere kwaliteit bieden (zwartwaarden vooral). Op vlak van televisie is 't verschil tussen LCD/plasma en CRT zeer groot, geen idee hoe dat komt. Terwijl LCD pc-monitoren toch al zeer deftig zijn.

In de FNAC (of een andere multimedia-keten) kunt ge perfect zien dat LCD of plasma tv's enorm van elkander kunnen verschillen, fabrieksinstellingen achterwege gelaten. Bij CRT's vroeger waren de verschillen minimaal en kocht je de tv omwille van de grootte (en mssn het flatscreen / 100Hz gedeelte), niet omwille van de beeldkwaliteit.

apa

Legacy Member
Yankee zei:
tis zuiniger erboven op
Dat vind ik een der stomste argumenten eigenlijk.

Ten eerste ken ik niet veel mensen die het verbruik als een belangrijke maatstaf gebruiken bij de keuze van een scherm (klinkt bij mij net als het "ecologische aspect" bij moderne wagens: een der zwakste verkoopargumenten IMHO).

Ten tweede verbruiken LCD's veel meer dan je er wel eens van zou verwachten. Mijn 19" Sony CPD-G420 (CRT) verbruikt zo'n 135 Watt terwijl die opstaat. Een 20" LCD (zoals de Samsung 2006BW verbruikt 55W en 24" (Samsung 245T) verbruikt zelfs 130W. Enkel LCD's met een LED backlight verbruiken significant minder (maar die kan je momenteel zo goed als niet kopen).

JelleMees zei:
Op goeie CRT's kan je tot 100hz en zelfs hoger gaan, veel "rustiger" voor de ogen kan het niet zenne :D
Persoonlijk vind ik het beeld op een LCD wel rustiger dan dat van een CRT (zelfs op 100 Hz). Als je een hele dag op een scherm aankijkt, dan voel je op het einde van de dag wel degelijk een verschil in vermoeidheid.

Ik had dit ooit nagevraagd bij mijn oogarts en die beweerde dat CRT's geen slechtere invloed hebben op de ogen dan LCD's... Dit betekent dat er, vanuit een medisch standpunt, geen reden is om eerder een LCD te kiezen. IMHO verkies ik een LCD voor het klassieke desktop-werk (surfen, office, programmeren, ...) maar een CRT voor fotografie, films/TV en gaming.

JelleMees zei:
- Geen kijkhoek
180° kijkhoek zul je bedoelen?! ;)

JelleMees zei:
- beste interpolatie
Correctie: geen interpolatie ;) CRT's zijn "multisync" schermen en hebben daarom geen native resolutie.

JelleMees zei:
- beste contrast
En voeg daar nog aan bij "beter dynamisch bereik". Kijk bijvoorbeeld naar de contrastbalk onderaan deze pagina. Op mijn scherm zie ik de overgangen van A tot Z allemaal. Op een LCD is dat nog steeds onmogelijk.

JelleMees zei:
- hogere resolutie
Dat niet zozeer, maar CRT's hebben wel een hogere pixeldichtheid dan LCD's.

Terrorist_Hell zei:
60Hz op 'n LCD werkt toch anders tov 60HZ CRT imo. Dacht dat er een handleiding stond op tweakguides.com daaromtrent, en dat LCD's eigenlijk geen refreshrate toepassen zoals CRT's dat doen.
LCD's hebben idd geen refresh-rate. De (sub)pixels worden onder stroom gezet en sturen dezelfde hoeveelheid licht uit zolang ze onder stroom blijven staan (ze doven dus niet uit zoals een CRT).

De refresh-rate bij LCD's wordt gebruikt voor de synchronisatie met de beelden die de PC genereert. De refresh-rate van een LCD bepaalt zo het maximale aantal beelden dat het scherm iedere seconde kan tonen. Hou hierbij rekening dat een LCD scherm met een refresh-rate van 100 Hz daarom nog niet echt 100 beelden per seconde kan tonen! Naast de refresh-rate speelt immers nog de responstijd van het scherm mee.

Terrorist_Hell zei:
Dit gezegd zijnde, vind 'k ook dat CRT's betere kwaliteit bieden (zwartwaarden vooral). Op vlak van televisie is 't verschil tussen LCD/plasma en CRT zeer groot, geen idee hoe dat komt. Terwijl LCD pc-monitoren toch al zeer deftig zijn.
Dat ligt voor 90% aan het feit dat LCD's en plasma's een native resolutie hebben en CRT's niet: als je een beeld beeldvullend wil hebben op een LCD of een plasma, dan moet dat beeld steeds hetzelfde aantal pixels bevatten als dat het scherm heeft. Wil je een TV-beeld op zo'n scherm tonen, dan moeten er dus massa's pixels aan het beeld toegevoegd worden. Deze pixels worden dan toegevoegd middels "interpolatie" wat *altijd* een mate van "gokken" inhoudt: soms word er juist gegokt, soms niet. Hoe meer pixels je zo toevoegt, hoe meer foute pixels er zullen zijn en hoe meer dat zal opvallen.

PC's genereren gewoonlijk beelden in de native resolutie van een LCD. Aangezien er dan geen pixels hoeven "gegokt" te worden, heb je geen last van "foute pixels". Hetzelfde verklaart trouwens waarom HD beelden op een LCD of plasma wel een hele mooie beeldkwaliteit laten zien (en de meeste LCD/plasma TV's in de FNAC draaien HD beelden).
Het archief is een bevroren moment uit een vorige versie van dit forum, met andere regels en andere bazen. Deze posts weerspiegelen op geen enkele manier onze huidige ideeën, waarden of wereldbeelden en zijn op sommige plaatsen gecensureerd wegens ontoelaatbaar. Veel zijn in een andere tijdsgeest gemaakt, al dan niet ironisch - zoals in het ironische subforum Off-Topic - en zouden op dit moment niet meer gepost (mogen) worden. Toch bieden we dit archief nog graag aan als informatiedatabank en naslagwerk. Lees er hier meer over of start een gesprek met anderen.
Terug
Bovenaan