Cranox
Legacy Member
Op menig verzoek heb ik me eens bezig gehouden met het schrijven van een FAQ over overklokken en wat er allemaal bijkomt.
Opgelet ik heb er geen levenswerk van gemaakt maar als je dit allemaal gelezen hebt dan weet je toch al iets meer
Shortcuts
Ben je echter in het bezit van een Pc van Dell of Compaq/HP of welke andere grote fabrikant dan ook dan kun je net zo goed stoppen met lezen , ook mensen met een Aldi of Lidl pc .
Dit omdat het BIOS op het moederbord van die pc's niet de instellingsmogelijkheden voor verschillende FSB snelheden en Multipliers hebben.
Wat is overklokken ?
Overklokken is in wezen het opvoeren van de bus snelheid, of dit nu de frontsidebus, agp bus, of de geheugenbus is.
Hierdoor gaan deze onderdelen sneller functioneren.
Maar dit is niet zonder risico; je kan je computer onderdelen extra snel laten verouderen en in het slechtste geval je hardware om zeep helpen.
En niet te vergeten je kan je garantie laten vervallen door misbruik van die onderdelen.
Maar zoals zo vaak met risicovolle ondernemingen; de beloning is erg interessant.
Waarom zou je overklokken ?
Hier zijn 2 soorten van mensen in, namelijk de Die harders en de amateurs.
De Die harders zijn mensen die het maximum uit de onderdelen willen halen, ( mobo,cpu,graka ) .
Deze mensen doen het puur voor de kick en daar dit dikwijls gepaard gaat met kapotte hardware blijkt dit een redelijke dure onderneming te zijn.
Ook de koelingstechnieken hiervoor zijn niet voor de amateur weggelegd ( LN,Dry Ice,Vapochill/Prometea, peltiers en waterkoeling ).
Doch de waterkoeling komt meer en meer bij de amateur opzetten en dit om verschilende redenen: stil,performant,redelijk gemakelijk te onderhouden/monteren en niet onbelangerijk de prijs hiervoor valt best mee.
De amateur ( jij dus ) kent wel het gevoel, na lang sparen heb je eindelijk je droompc doch na 1 maand is er een sneller model.
Wat moet je dan ? Overklokken dus
Wat overklokken ?
Het meest voor de hand liggend is het overklokken van een processor ( CPU dus ).
Ook kan je de videokaart overklokken, maar dit gebeurt meestal softwarematig ( in windows dus ).
Hoe mijn CPU overklokken ?
Het overklokken van de processor betekend dat je de FSB van je moederbord gaat aanpassen (en/of de multiplier als dat mogelijk is).
Normaal kan je alles vanuit de bios regelen ( bij opstarten pc op DEL drukken ) , maar het komt ook voor dat je jumpers en/of dipswitches moet verzetten op je moederbord.
Ook zijn der nu deftige programa's die in windows je FSB/AGP/Voltages en dergellijke kunnen aanpassen , doch dit is niet altijd even succesvol. ( Clockgen,Systool,Setfsb )
Indien je de FSB of multiplier te hoog zou zetten en je PC niet meer opstart dan kan je via de clear Cmos jumper, vaak gelokaliseerd vlak bij de batterij op het moederbord automatisch terug te keren naar hun standaard instellingen.
Als je geen jumper hebt voor de Cmos of het lukt niet, verwijder dan de batterij voor een haf uurtje of zo , vergeet niet je stroomkabel te verwijderen.
Daarna zou de bios weer op zijn standaard instellingen moeten staan.
Vergeet echter niet dat er kans is dat je hardware beschadigt of zelfs kapot kan maken door te overklokken !!
Probeer ook je CPU onder de 50 graden te houden , indien je CPU nu al deze waarde heeft zal je moeten investeren in betere koeling.
Hieronder zie je eerst hoe je de CPU moet unlocken ( opgelet dit moet niet om te kunnen overklokken )
Let er wel op dat niet elk potlood werkt!
Sommige vullingen bevatten geen metaal en geleiden dus geen electriciteit.
Opgelet dat de lijntjes elkaar NIET raken !! http://users.pandora.be/cranox/Pictures/Atlhlon-duron-unlock.JPG
http://users.pandora.be/cranox/Pictures/Xp1800+unlock.JPG Je ziet dat linksboven de bruggen verbonden zijn.
Opgelet dat de lijntjes elkaar NIET raken !!
De zilververf is verkrijgbaar in de autohandel en is normaal om het herstellen van de achterruitverwarming ( kost ongeveer 5€ )
Opgelet de Thoroughbred-B processors zijn standaard UNLOCKED op Nforce 2 mobos, bij deze moet je de laatste L3 brug NIET meer verbinden.
Opgelet het lijkt erop dat de 2500+ en hoger vanaf week 40 ( 2003 ) terug gelockt zijn , der is momenteel geen oplossing voor.
Wil je een voledige unlockte CPU koop dan een FX53 of FX55 FX57,FX60 of een ES
Koop indien je een ATI vgakaartje hebt een moederbord met een Nforce chipset omdat hier de AGPbus gelockt kan worden op 66 mhz daar ATIkaartjes niet tegen een hoge AGPwaarde kunnen ( max 75 - 80 )
Heb je echter een Nvidea vgakaartje dan ben je best met een moederbord met een KT800 chipset , dit omdat de Nvideakaartjes wel tegen een hoge AGPbus kunnen ( 100 mhz is niet uitzonderlijk )
Der zijn momenteel ( 12/02/04 ) ook mobile XP cpu's verkrijgbaar ( voor in gewone desktopsystemen ) die unlockt zijn
Hier vind je meer info hoe je een A64 moet overklokken klik hier
Waarom unlocken ? ( uitleg gedaan door apa )
De kloksnelheid van je CPU wordt bepaald door 2 parameters: de multiplier en de front-side-bus (FSB).
De FSB wordt ingesteld op het moederbord en geeft de snelheid (in MHz) aan waarmee je CPU communiceert met de rest van je computer (en dan met name met de chip die we de northbridge noemen).
De multiplier is een getal die door de CPU-fabrikant bepaald wordt en die gebruikt wordt om de kloksnelheid van de CPU te bepalen als een factor van de default-FSB voor die processor.
Neem bijvoorbeeld een AMD AthlonXP 2500+. AMD heeft bepaald dat deze processor standaard een FSB van 166 MHz heeft en dat de kloksnelheid 1,83 GHz moest zijn.
Als je nu 1833 deelt door 166, kom je op (ongeveer) 11, wat dan de multiplier van die processor wordt.
De processorfabrikant heeft geen controle over de FSB omdat deze bepaald wordt door het moederbord.
De multiplier wordt echter gezet door de processor zelf, en de fabrikant kan daar dus controle op hebben.
Bij locked CPU's is de multiplier vastgelegd door de cpu-bakker.
Bij de 2500+ zou dat betekenen dat je multiplier altijd 11x is.
Als je dan je FSB op 200 MHz wil zetten i.p.v. 166 MHz, dan zal die cpu stabiel moeten kunnen draaien op 2,2 GHz.
De stabiliteit van een cpu wordt in hoofdzaak bepaald door de kloksnelheid waartegen die cpu draait.
Daarom zal je je FSB niet oneindig kunnen blijven verhogen.
Gewoonlijk is het dan best om een CPU te nemen met een zo laag mogelijk multiplier omdat je je FSB ook hoger zal kunnen duwen.
Waarom moet die FSB dan zo nodig de hoogte in?
Wel omdat de performance van een processor bepaald wordt door 2 factoren: de kloksnelheid van de cpu en de FSB.
Bij AMD AthlonXP systemen wordt de FSB ook vaak aanzien als de grootste bottleneck.
Daarom is het ook efficiënter om de FSB te verhogen dan om de kloksnelheid te verhogen.
Het unlocken van een processor had dan ook vooral tot doel de multiplier voldoende te verlagen zodat de FSB zo hoog als mogelijk kon worden gepusht.
Hoe hoog zal ik geraken ?
Dit is een vraag die niemand kan beantwoorden , de reden hiervoor is dat het echt van enorm veel factoren afhangt.
Wat ik wel kan geven zijn een paar tips
- Gebruik ram van een merk ( Corsair,Mushkin,OCZ,Geil ) dit zijn der maar een paar , deze ram kost iets meer dan het goedkope merk maar het voordeel hiervan is dat je zowiezo hoger/sneller kan.
- De keuze van het moederbord is wat moeilijker omdat er redelijk vlug andere/beter modellen uitkomen , maar waar je moet op letten is dat in het bios veel instelmogelijkheden zijn en dit zowel bij het voltage en de geheugentimings.
Hoe hoger je de Vcore,Vmem, en chipset kan zetten hoe beter ( doch dit is geen garantie om een hogere oc te behalen )
Beste is de fora gade te slaan enzo het op dit moment beste mobo te kopen.
- De koeling is ook enorm belangerijk , het spreekt vanzelf dat je met een stockkoelertje geen goede resultaten kan behalen.
Welke koeler je moet kopen ( of waterkoeling ) kan ik niet zeggen omdat ook hier de evolutie zeer vlug is.
Vergeet echter niet hoe kouder de CPU hoe hoger deze kan gaan.
- Waar je ook naar kan kijken is de code op de CPU , bepaalde steppings klokken hoger dan andere , het verschil kan redelijk wat zijn.
Ook hier kan ik nu niet vertellen welke steppings het beste zijn.
- Wat ook zeer belangerijk is het merk en wattage van je voeding , dit omdat de amps op de voltlijnen enorm kunnen verschillen en bij zware belasting zakken deze snel wat een freeze ( vastloper ) tot gevolg heeft.
Bekende merken zijn Enermax, Antec, Chieftec , OCZ
Het begint
Ok tijd voor het echte werk nu.
We gaan uit van een techniek die heet: “Progressief Overklokken”.
Dit betekent dat we stapje voor stapje gaan overklokken.
Stel voor we hebben een Amd Xp1500+ deze draait aan 1330 MHz.
Deze draait normaal op een FSB van 133 MHz met een multiplier van 10 (10x133=1330 MHz).
Natuurlijk kunnen we meteen de FSB instellen op 150 MHz en de Multiplier op 11 en zo ons beestje laten lopen op 1650 MHz, maar dit valt niet onder progressief overklokken.
Een betere benaming voor deze techniek zou zijn: “Destructief Overklokken”.
Er zijn een paar mogelijkheden om te overklokken
1)
We laten de FSB voor wat hij is ( 133 mhz ) en stellen we de multiplier in op 10,5.( deze moet wel unlockt zijn ! )
Hierna starten we het systeem op en gaan we de hele handel uitgebreid testen en doen we eventueel een benchmark.
Indien we erachter komen dat het systeem stabiel is dan zijn we klaar voor het volgende stapje omhoog.
Indien het systeem niet stabiel is dan kunnen we het voltage van de Vcore wat omhoog doen en dit in kleine stapjes , het moet niet gezegd worden dat de CPU warmer gaat worden.
Stel voor dat je CPU max op multi 12 kan , en het omhoog halen van de Vcore helpt niet meer dan kan dit aan een paar dingen liggen :
2)
We laten de multiplier voor wat hij is ( 10 ) en stellen we de FSB in op 135 mhz ( ipv 133 mhz )
Hierna starten we het systeem op en gaan we de hele handel uitgebreid testen en doen we eventueel een benchmark.
Indien we erachter komen dat het systeem stabiel is dan zijn we klaar voor het volgende stapje omhoog.
Indien het systeem niet stabiel is dan kunnen we het voltage van de Vcore en eventueel van het geheugen wat omhoog doen en dit in kleine stapjes ,het moet niet gezegd worden dat beide warmer gaan worden.
Stel voor dat je FSB max 150 mhz kan en voltages bijdoen helpt niet meer dan kan dit aan een paar dingen liggen :
Bij koeling van het systeem moet je dus niet alleen aan je cpu denken.
Je hele systeem dient bij overklokken extra gekoeld te worden.
3)
Wat echter het meeste snelheid geeft is het omlaag halen van de multi en omhoog zetten van de FSB
We zetten de multiplier op 9 en stellen we de FSB in op 145 mhz
Dit is in mhz wel minder dan de normale instelling maar is sneller dan 10 x 133 omdat het ganse systeem sneller loopt, omdat de multi nu op 9 staat zou je FSB normaal hoger kunnen gaan dan 150 mhz ( in de veronderstelling dat alle PCI aparaten mee willen alsook het RAM ).
Opgelet , NIEMAND kan voorspellen hoe hoog je kan oc omdat dit van zeer veel factoren afhangt ( mobo,CPU,RAM,koeling enz... )
Opgelet !!
Bij verwisselen van RAM altijd de stroom volledig uit zetten , dus stroomkabel uit stopcontakt , nog beter is de ATX stekker uit je moederbord nemen.
Dit omdat het moederbord anders onder stroom blijft staan en zo je RAM kortsluit bij verwisselen ( zeker bij DDR2 )
Uiteraard moet je dit ook doen bij verwisselen van andere onderdelen , CPU/graka enz..
V1.23
Opgelet ik heb er geen levenswerk van gemaakt maar als je dit allemaal gelezen hebt dan weet je toch al iets meer
Shortcuts
- Hoe overklokken
- Hoe je videokaart overklokken
- Core 2 Duo / Quad overklokken ( snelgids )
- X1900 - X1950 serie OC guide
- Athlon 64 overklokken
- ASUS A8N-SLI (Deluxe) overklokken
- Snelgids laptops overklokken <= Nieuw
- Overclocking the AMD Phenom @ MAD <= Nieuw
- -
- Luchtkoeling informatie
- Waterkoeling informatie
- TEC koeling informatie
- Phase change by Jort
- Dry Ice
- -
- Dé RAM lijst 256mb/512mb
- Dé RAM lijst 1024mb Forumthread hier
- Dé DDR2 RAM lijst
- Memtimings kort uitgelegd ( engels )
- DFI NF4 Ramtimings uitgelegd in engels ( deel 1 )
- DFI NF4 Ramtimings uitgelegd in engels ( deel 2 )
- -
- Massman superpi tweak guide
- Wat is je bios en hoe updaten
- Vmods : wie ,hoe ,wat ,waar ?
- Noob in solderen ? , deze gids helpt je .
- Thermalright Ultra 120 lappen + verbeteren .
- Enkele interesante links ( software/tools )
- Join OCTB at HWBot
- Enkele leuke links op dit forum
Ben je echter in het bezit van een Pc van Dell of Compaq/HP of welke andere grote fabrikant dan ook dan kun je net zo goed stoppen met lezen , ook mensen met een Aldi of Lidl pc .
Dit omdat het BIOS op het moederbord van die pc's niet de instellingsmogelijkheden voor verschillende FSB snelheden en Multipliers hebben.
Wat is overklokken ?
Overklokken is in wezen het opvoeren van de bus snelheid, of dit nu de frontsidebus, agp bus, of de geheugenbus is.
Hierdoor gaan deze onderdelen sneller functioneren.
Maar dit is niet zonder risico; je kan je computer onderdelen extra snel laten verouderen en in het slechtste geval je hardware om zeep helpen.
En niet te vergeten je kan je garantie laten vervallen door misbruik van die onderdelen.
Maar zoals zo vaak met risicovolle ondernemingen; de beloning is erg interessant.
Waarom zou je overklokken ?
Hier zijn 2 soorten van mensen in, namelijk de Die harders en de amateurs.
De Die harders zijn mensen die het maximum uit de onderdelen willen halen, ( mobo,cpu,graka ) .
Deze mensen doen het puur voor de kick en daar dit dikwijls gepaard gaat met kapotte hardware blijkt dit een redelijke dure onderneming te zijn.
Ook de koelingstechnieken hiervoor zijn niet voor de amateur weggelegd ( LN,Dry Ice,Vapochill/Prometea, peltiers en waterkoeling ).
Doch de waterkoeling komt meer en meer bij de amateur opzetten en dit om verschilende redenen: stil,performant,redelijk gemakelijk te onderhouden/monteren en niet onbelangerijk de prijs hiervoor valt best mee.
De amateur ( jij dus ) kent wel het gevoel, na lang sparen heb je eindelijk je droompc doch na 1 maand is er een sneller model.
Wat moet je dan ? Overklokken dus
Wat overklokken ?
Het meest voor de hand liggend is het overklokken van een processor ( CPU dus ).
Ook kan je de videokaart overklokken, maar dit gebeurt meestal softwarematig ( in windows dus ).
Hoe mijn CPU overklokken ?
Het overklokken van de processor betekend dat je de FSB van je moederbord gaat aanpassen (en/of de multiplier als dat mogelijk is).
Normaal kan je alles vanuit de bios regelen ( bij opstarten pc op DEL drukken ) , maar het komt ook voor dat je jumpers en/of dipswitches moet verzetten op je moederbord.
Ook zijn der nu deftige programa's die in windows je FSB/AGP/Voltages en dergellijke kunnen aanpassen , doch dit is niet altijd even succesvol. ( Clockgen,Systool,Setfsb )
Indien je de FSB of multiplier te hoog zou zetten en je PC niet meer opstart dan kan je via de clear Cmos jumper, vaak gelokaliseerd vlak bij de batterij op het moederbord automatisch terug te keren naar hun standaard instellingen.
Als je geen jumper hebt voor de Cmos of het lukt niet, verwijder dan de batterij voor een haf uurtje of zo , vergeet niet je stroomkabel te verwijderen.
Daarna zou de bios weer op zijn standaard instellingen moeten staan.
Vergeet echter niet dat er kans is dat je hardware beschadigt of zelfs kapot kan maken door te overklokken !!
Probeer ook je CPU onder de 50 graden te houden , indien je CPU nu al deze waarde heeft zal je moeten investeren in betere koeling.
Hieronder zie je eerst hoe je de CPU moet unlocken ( opgelet dit moet niet om te kunnen overklokken )
- Unlocken van AMD Duron of Athlon
Let er wel op dat niet elk potlood werkt!
Sommige vullingen bevatten geen metaal en geleiden dus geen electriciteit.
Opgelet dat de lijntjes elkaar NIET raken !! http://users.pandora.be/cranox/Pictures/Atlhlon-duron-unlock.JPG
- Unlocken van een XP1500+ tot Xp2100+
http://users.pandora.be/cranox/Pictures/Xp1800+unlock.JPG Je ziet dat linksboven de bruggen verbonden zijn.
Opgelet dat de lijntjes elkaar NIET raken !!
De zilververf is verkrijgbaar in de autohandel en is normaal om het herstellen van de achterruitverwarming ( kost ongeveer 5€ )
- Unlocken van een XP2200+ tot XP2400+
- Unlocken van een XP2500+ en hoger
Opgelet de Thoroughbred-B processors zijn standaard UNLOCKED op Nforce 2 mobos, bij deze moet je de laatste L3 brug NIET meer verbinden.
Opgelet het lijkt erop dat de 2500+ en hoger vanaf week 40 ( 2003 ) terug gelockt zijn , der is momenteel geen oplossing voor.
- Unlocken van een A64 3000+ en hoger.
Wil je een voledige unlockte CPU koop dan een FX53 of FX55 FX57,FX60 of een ES
Koop indien je een ATI vgakaartje hebt een moederbord met een Nforce chipset omdat hier de AGPbus gelockt kan worden op 66 mhz daar ATIkaartjes niet tegen een hoge AGPwaarde kunnen ( max 75 - 80 )
Heb je echter een Nvidea vgakaartje dan ben je best met een moederbord met een KT800 chipset , dit omdat de Nvideakaartjes wel tegen een hoge AGPbus kunnen ( 100 mhz is niet uitzonderlijk )
Der zijn momenteel ( 12/02/04 ) ook mobile XP cpu's verkrijgbaar ( voor in gewone desktopsystemen ) die unlockt zijn
Hier vind je meer info hoe je een A64 moet overklokken klik hier
- Unlocken van een P3 en P4
Waarom unlocken ? ( uitleg gedaan door apa )
De kloksnelheid van je CPU wordt bepaald door 2 parameters: de multiplier en de front-side-bus (FSB).
De FSB wordt ingesteld op het moederbord en geeft de snelheid (in MHz) aan waarmee je CPU communiceert met de rest van je computer (en dan met name met de chip die we de northbridge noemen).
De multiplier is een getal die door de CPU-fabrikant bepaald wordt en die gebruikt wordt om de kloksnelheid van de CPU te bepalen als een factor van de default-FSB voor die processor.
Neem bijvoorbeeld een AMD AthlonXP 2500+. AMD heeft bepaald dat deze processor standaard een FSB van 166 MHz heeft en dat de kloksnelheid 1,83 GHz moest zijn.
Als je nu 1833 deelt door 166, kom je op (ongeveer) 11, wat dan de multiplier van die processor wordt.
De processorfabrikant heeft geen controle over de FSB omdat deze bepaald wordt door het moederbord.
De multiplier wordt echter gezet door de processor zelf, en de fabrikant kan daar dus controle op hebben.
Bij locked CPU's is de multiplier vastgelegd door de cpu-bakker.
Bij de 2500+ zou dat betekenen dat je multiplier altijd 11x is.
Als je dan je FSB op 200 MHz wil zetten i.p.v. 166 MHz, dan zal die cpu stabiel moeten kunnen draaien op 2,2 GHz.
De stabiliteit van een cpu wordt in hoofdzaak bepaald door de kloksnelheid waartegen die cpu draait.
Daarom zal je je FSB niet oneindig kunnen blijven verhogen.
Gewoonlijk is het dan best om een CPU te nemen met een zo laag mogelijk multiplier omdat je je FSB ook hoger zal kunnen duwen.
Waarom moet die FSB dan zo nodig de hoogte in?
Wel omdat de performance van een processor bepaald wordt door 2 factoren: de kloksnelheid van de cpu en de FSB.
Bij AMD AthlonXP systemen wordt de FSB ook vaak aanzien als de grootste bottleneck.
Daarom is het ook efficiënter om de FSB te verhogen dan om de kloksnelheid te verhogen.
Het unlocken van een processor had dan ook vooral tot doel de multiplier voldoende te verlagen zodat de FSB zo hoog als mogelijk kon worden gepusht.
Hoe hoog zal ik geraken ?
Dit is een vraag die niemand kan beantwoorden , de reden hiervoor is dat het echt van enorm veel factoren afhangt.
Wat ik wel kan geven zijn een paar tips

- Gebruik ram van een merk ( Corsair,Mushkin,OCZ,Geil ) dit zijn der maar een paar , deze ram kost iets meer dan het goedkope merk maar het voordeel hiervan is dat je zowiezo hoger/sneller kan.
- De keuze van het moederbord is wat moeilijker omdat er redelijk vlug andere/beter modellen uitkomen , maar waar je moet op letten is dat in het bios veel instelmogelijkheden zijn en dit zowel bij het voltage en de geheugentimings.
Hoe hoger je de Vcore,Vmem, en chipset kan zetten hoe beter ( doch dit is geen garantie om een hogere oc te behalen )
Beste is de fora gade te slaan enzo het op dit moment beste mobo te kopen.
- De koeling is ook enorm belangerijk , het spreekt vanzelf dat je met een stockkoelertje geen goede resultaten kan behalen.
Welke koeler je moet kopen ( of waterkoeling ) kan ik niet zeggen omdat ook hier de evolutie zeer vlug is.
Vergeet echter niet hoe kouder de CPU hoe hoger deze kan gaan.
- Waar je ook naar kan kijken is de code op de CPU , bepaalde steppings klokken hoger dan andere , het verschil kan redelijk wat zijn.
Ook hier kan ik nu niet vertellen welke steppings het beste zijn.
- Wat ook zeer belangerijk is het merk en wattage van je voeding , dit omdat de amps op de voltlijnen enorm kunnen verschillen en bij zware belasting zakken deze snel wat een freeze ( vastloper ) tot gevolg heeft.
Bekende merken zijn Enermax, Antec, Chieftec , OCZ
Het begint

Ok tijd voor het echte werk nu.
We gaan uit van een techniek die heet: “Progressief Overklokken”.
Dit betekent dat we stapje voor stapje gaan overklokken.
Stel voor we hebben een Amd Xp1500+ deze draait aan 1330 MHz.
Deze draait normaal op een FSB van 133 MHz met een multiplier van 10 (10x133=1330 MHz).
Natuurlijk kunnen we meteen de FSB instellen op 150 MHz en de Multiplier op 11 en zo ons beestje laten lopen op 1650 MHz, maar dit valt niet onder progressief overklokken.
Een betere benaming voor deze techniek zou zijn: “Destructief Overklokken”.
Er zijn een paar mogelijkheden om te overklokken
1)
We laten de FSB voor wat hij is ( 133 mhz ) en stellen we de multiplier in op 10,5.( deze moet wel unlockt zijn ! )
Hierna starten we het systeem op en gaan we de hele handel uitgebreid testen en doen we eventueel een benchmark.
Indien we erachter komen dat het systeem stabiel is dan zijn we klaar voor het volgende stapje omhoog.
Indien het systeem niet stabiel is dan kunnen we het voltage van de Vcore wat omhoog doen en dit in kleine stapjes , het moet niet gezegd worden dat de CPU warmer gaat worden.
Stel voor dat je CPU max op multi 12 kan , en het omhoog halen van de Vcore helpt niet meer dan kan dit aan een paar dingen liggen :
- CPU te warm
- CPU niet genoeg voltage
- CPU op zijn max
2)
We laten de multiplier voor wat hij is ( 10 ) en stellen we de FSB in op 135 mhz ( ipv 133 mhz )
Hierna starten we het systeem op en gaan we de hele handel uitgebreid testen en doen we eventueel een benchmark.
Indien we erachter komen dat het systeem stabiel is dan zijn we klaar voor het volgende stapje omhoog.
Indien het systeem niet stabiel is dan kunnen we het voltage van de Vcore en eventueel van het geheugen wat omhoog doen en dit in kleine stapjes ,het moet niet gezegd worden dat beide warmer gaan worden.
Stel voor dat je FSB max 150 mhz kan en voltages bijdoen helpt niet meer dan kan dit aan een paar dingen liggen :
- CPU te warm
- CPU niet genoeg voltage
- CPU op zijn max
- RAM op zijn max
- Een PCI aparaat dat niet meer mee wilt
Bij koeling van het systeem moet je dus niet alleen aan je cpu denken.
Je hele systeem dient bij overklokken extra gekoeld te worden.
3)
Wat echter het meeste snelheid geeft is het omlaag halen van de multi en omhoog zetten van de FSB
We zetten de multiplier op 9 en stellen we de FSB in op 145 mhz
Dit is in mhz wel minder dan de normale instelling maar is sneller dan 10 x 133 omdat het ganse systeem sneller loopt, omdat de multi nu op 9 staat zou je FSB normaal hoger kunnen gaan dan 150 mhz ( in de veronderstelling dat alle PCI aparaten mee willen alsook het RAM ).
Opgelet , NIEMAND kan voorspellen hoe hoog je kan oc omdat dit van zeer veel factoren afhangt ( mobo,CPU,RAM,koeling enz... )
Opgelet !!
Bij verwisselen van RAM altijd de stroom volledig uit zetten , dus stroomkabel uit stopcontakt , nog beter is de ATX stekker uit je moederbord nemen.
Dit omdat het moederbord anders onder stroom blijft staan en zo je RAM kortsluit bij verwisselen ( zeker bij DDR2 )
Uiteraard moet je dit ook doen bij verwisselen van andere onderdelen , CPU/graka enz..
V1.23


