Archief - Hoe goed scouten?

Het archief is een bevroren moment uit een vorige versie van dit forum, met andere regels en andere bazen. Deze posts weerspiegelen op geen enkele manier onze huidige ideeën, waarden of wereldbeelden en zijn op sommige plaatsen gecensureerd wegens ontoelaatbaar. Veel zijn in een andere tijdsgeest gemaakt, al dan niet ironisch - zoals in het ironische subforum Off-Topic - en zouden op dit moment niet meer gepost (mogen) worden. Toch bieden we dit archief nog graag aan als informatiedatabank en naslagwerk. Lees er hier meer over of start een gesprek met anderen.

f@t_b@$t@rd

Legacy Member
Hoy all!

Er zijn veel topics waarin hier en daar vermeld wordt ( en ook waarin er gediscussieerd wordt (zie topic: discussie scouting)) dat je moet scouten om te zien wat de enemy heeft om te goed te kunnen counteren.
Maar ik vind van mezelf dat ik niet genoeg vooruit scout en dat kan me wel is mijn kop kosten...

Daarom hier een topic over hoe juist te scouten.
Met name, met welke units doe je dit best, wanneer, maps eventueel...

Alle inbreng is van harte welkom!

wireke

Legacy Member
Belangrijk, met wel ras speel je?

Als Z ->

a) drone sturen rond 12 (das persoonlijke voorkeur, sommige spelers doen het later). Drone zolang mogelijk in leven houden in opponent zijn base.

b) Rond +- 6minuten ingame overlord saccen, m.a.w een overlord door opponent zijn main laten vliegen.

c) vanaf ge kunt, uw overlords goed verspreiden over de map, creep spread, op elke vrije base een sling zetten, enzovoort.

Hyppocritten

Legacy Member
Denk dat je veeeeel replays/vods etc moet bekijken om juist te scouten. Het is niet uit te leggen in 1 post vind ik, zeker niet voor de =/ races/matchups.

f@t_b@$t@rd

Legacy Member
Speel met Protoss meestal, vind die het leukst :)

En idd, ik kan het begrijpen dat het moeilijk uit te leggen is, maar ik vind het bijvoorbeeld een waste om 1 van uw 1e zealots gewoon naar hun base te sturen om daar afgemaakt te worden door hun photon/spine crawler/bunker en niets verder te zijn.
Eer ik een observer heb, zit ik al te ver vind ik om nog echt drastische wijzigingen te maken...

horste

Legacy Member
je stuurt altijd een scout na je eerste gateway. Dingen waar je op moet letten:
bij protoss, nexus energy, 1 of 2 gas, forge of gateway
bij terran, aantal gasses, tech lab of reactor
zerg: timing van zijn expo, aantal gasses, timing van de pool.
Als je je scouting probe verliest, ga pushen met je stalker. Snelste unit early game, dus push zen ramp en kijk wat hij maakt.
Als je specifieke dingen hebt waarvan je zegt dat je die niet ziet, post dan hier, en dan kan ik misschien enkele clues zeggen waarvan je kan afleiden wat hij gaat.
Wel een opmerking, je scouting info helpt maar vanaf plat/diamond (imo) aangezien mensen in lagere leagues veel minder een build order gebruiken, maar het doet nooit kwaad om te scouten :)

Nova533

Legacy Member
Als protoss kan je:

Eerst met je probe na je eerste pylon (op 9 supply) scouting dit is vooral goed tegen zerg omdat je op een 4player map he op tijd vind om een pylon op zen 14hatch te zetten. nadat je dat hebt gedaan altijd de timing van de gas zien.
(Hou je probe levend want als je zelf forge expand gaat heb je de optie om eventueel een cannon aan zijn 14hatch te zetten en/of te scouten voor de timing van de 3de base)

Bij P en T scout ik meestal na de de gateway (rond 12/13 supply) omdat je dan iets meer early game minerals hebt.
Voor de protoss kijk je of er een 2de gas neergaat of niet en naar de hoeveelheid chronoboost op de nexus.
Voor Terran kijk je uiteraard ook of hij gas neemt of niet.
(Hou je probe in zijn base tot je denkt dat de marine of stalker er uit komt)

Later kan je bij terran met je zealot en je stalker eens gaan kijken op de ramp.
Of ik een marauder zie of niet, in het geval van een bunker ga ik meestal robo voor de observer in het geval van banshees.
Bij protoss scout je best eerst op alle mogelijke plekken op de map voor een proxy pylon met je stalker.

Eens je je tech hebt gekozen of je kiest voor een 2base 5/6/7gate push is soms blind maar je kan ook hallucination gaan moest je geen robotics hebben. (Met een hallucinated phoenix scouten.)
Moest je kiezen voor stargate heb je hallucination niet nodig omdat je dan met de phoenix kan scouten.

Waarschijnlijk heb ik er nog een paar gemist maar je komt al vrij veel te weten met deze dingen.
Moest je problemen hebben met de multitasking tijdens het scouten.
Gebruik patrol commands.

(Standaard is dit: P -> hou shift ingedruk en zet rallypoints dit liefst in een grote cirkel, hou deze altijd op een keybind en kijk zeer regelmatig naar je probe en wat je tegenstander doet, en ook zodat je op tijd ui de base bent voor de marine of stalker.)

Nova533

Legacy Member
Sry voor een paar dubbele dingen zoals in horste zijn post.
Zelfde tijd posten ¯\_(ッ)_/¯

f@t_b@$t@rd

Legacy Member
Deze tips vind ik al geweldig!
Maar vraagje: iedereen zegt letten op gas, bedoel je hiermee hoeveel vespene collectors er gebouwd zijn over de geysers en wat bedoel je met de timing ervan?

Nova533

Legacy Member
Voor zerg: geen gas = slow lings voor lange tijd dus kan je een 3gate aanval doen als hij geen spines heeft.
Zie je gas snel+pool maar geen expo.
Weet je dat hij je komt aanvallen dus kan je voorbereid zijn.

Voor terran: geen gas = expand of marine scv all in
Zie je 1 gas = addons voor baracks of tech
Zie je 2gas = banshees+cloak, blue flame helion drop, of in TvT 2factory tank + marine
(+ andere opties uiteraard maar dit zijn de meest voorkomende voorbeelden)

Voor protoss: geen gas = fast expand, zie je forge moet je uitkijken voor cannonrush, zie je niets moet je daar ook proxygates bijrekenen (forge kan uiteraard ook proxy zijn)
Zie je 1 gas terwijl jij op 26+supply zit waarschijnlijk 4gate
Zie je 2 gas tech, sentry expand, voidray expand, dt expand, 3gate stargate all in, blink stalkers,...

Veel opties zoals bij terran laten we zeggen.
Hie is het dan een kwestie van de tech te scouten met een overlord, obs, hallucination, scan, enznenz.
Uiteraard is niet alles 100% correct kwa openers dit zijn gewoon enkele voorbeelden dus voeg er gerust wat aan toe.
Dit is puur uit eigen ervaring om zo timings beter in te schatten wanneer je kan aanvallen en met wat je succes zal hebben.
Omdat ik verre van top Masters ben kunnen er dus fouten tussen zitten.

Raaf

Legacy Member
Uh als je het over gas hebt en of je er één of twee ziet, is natuurlijk het tijdstip van scouten belangrijk. Eén gas als de eerste marine van de terran er is = standaard. (3.05 - 3.10)

2de gas er voor = .. ja dno, wanneer gebeurt dat ooit :) Regelmatig wordt ook gas gestolen om tech wat tegen te gaan, maar imo houdt dat tech helemaal niet tegen.

Als er een wall is en je niet binnen kan voor de marine er is dan heeft de T prolly geen gas en is het dus een expo build (of een marine all in natuurlijk).

romanphoenix

Legacy Member
Hierboven is inbase scouten al goed beschreven en daar zal ik niet opnieuw over gaan.
Wat ik wel nog wil toevoegen is dat het belangrijk is om de xel'naga towers te beheersen. Zo weet je wanneer vijand komt pushen en wanneer je dus drones tijdelijk moet stoppen, units inwarpen en gateways chronoboosten. Zo heb je voor zijn push komt nog 2 extra warp-ins.
Het is nooit te laat om je unit mix aan te passen. Ga je chargelot archon tegen zerg maar plots zie je enkele muta's, dan warp je gewoon wat stalkers in (en wat sentries voor guardian wat later). Drastische wijzigingen zijn soms nodig.
Probeer (net zoals hierboven vermeld) niet enkel op observer als scout te betrouwen. Een degelijke speler ziet de observer toch boven zijn army en doodt die toch.
Hallucination (phoenix), een gewone phoenix uit stargate, xel'naga towers (in lagere leagues kent men de range van de towers meestal toch niet :p), en je kan ook steeds een probe sturen naar zijn basis of zijn leger. Als je aan zijn leger komt zie je door welke soort aanvallen je probe wordt gedood.
Later op het spel (mid-late game) kan je ook DTs gebruiken om te scouten. Zet DT op expansion plaatsen en je weet onmiddelijk wanneer vijand wil expanden(+ je verhindert ze om direct te expanden, ze moeten nl eerst met detector naar de expansion komen).
Ik probeer om op mijn gevoel probes te sturen naar mogelijke expansions van mijn vijand. Dat is voor mij het belangrijkste om te scouten, het aantal bases je vijand heeft. Als hij na 9 minuten nog geen 2de basis heeft, maak ik me ongerust.

Nova533

Legacy Member
2fast gas voor terran is toch 1-1-1 cloaked banshee rush?
Je heb dan een paar marines in een bunker.
Maja is offtopic.

Euh over als hij op 9min geen 2de base heeft is dat normaal niet 7min?
Want op 9min is de expo vrij laat, is maar een detail en een persoonlijke voorkeur.
(Hangt er vanaf wat je scout :D)
En het is inderdaad zeer correct over de DT scout, daarom DT expand vs Zerg <3 (Met 5/6gate blink als followup)

Hyppocritten

Legacy Member
Even proberen neerpennen wat ik doe (P speler) vs bronze voordien en nu silver/gold spelers.

Ik open zelf supervaak met een robo in elke matchup.
Beetje enemy depended en wat hij doet of het 1, 2 of 3 gate robo is.

VS Z scout ik op 9, hoofdzakelijk voor zijn spawingpool expo timing. Ik push zelf vaak maar zonder robo neem ik hallucination voor mijn opties open te houden. Zo duur is het niet en bijzonder effectief. VS hallu phoenix hebben ze geen verweer. Je ziet wat je wil weten. Je moet wel weten dat je dan, of een 13 gate, of een probe delay hebt.

Ik plaats zelf mijn tech aan de tegenovergestelde kant van close spawns, omdat ze altijd wel een overlord sturen voor scouting. Sentries of stalkers kunnen hem snipen als je er op tijd bij bent, voor die echt iets ziet. Maar je moet wel letten dat ze dat ook wel doen om je units van je ramp weg te lokken. Als hij LAAT met die overlord scout moet je daar echt veel rekening mee houden. En dan laat ik hem ook doen, mijn push komt er dan toch bijna onmiddellijk aan, als ik al niet vertrokken ben.

VS P is dat een 10 pylon/gate double gas robo.
Dus midgame/lategame scouting is niet echt een probleem voor mij (obs).
Het is gas expensive omdat je die sentry nodig hebt voor FF om zijn push te splitsen. VS 4 gate heb je 2 a 3 immortals klaarstaan. Minimum 2 met derde in productie. Die vreet zijn 4gate op! En je kan scouten na gate omdat je maar 1 gate hebt. Je core is supervroeg, een cannonrush/zealot rush kan je nog afhouden als je die 2 gate, forge of niets in zijn base tijdig scout.

Je kan met deze build ook snel transitionen naar 4gate blink stalkers en je hebt een obs voor high ground, werkt heel goed als hij vroeg expand of zijn ramp blokt met forge/cannons = DT, Void rushes etc. Je timing window is erg klein wel!

VS T scout ik op 9 pylon om zijn gas te checken en of hij een add on heeft op zijn barracks. Zijn 2nd barracks vroeg start of mij helemaal niets toont, wat meestal een marine all in betekent. Waar je dus echt wel moet op voorbereiden. Het is een zeer sterke push waar ik ontzettend veel moeite mee heb (tips welkom!).

Voor de rest lijkt het me heel gamedepended wat je doet.

Ik speel ontzettend assertief en ga nooit van start met macro game in mijn gedachte. Ik neem mijn expo iets later dan de meeste waardoor ik hem op een moelijk moment (voor hem) kan aanvallen maar ook een stevige defense heb voor de pushes tussen 5 - 8 minute mark. Zo zet ik vs terran mijn stalker standaard op de plaats waar ik reapers verwacht (+/- 4min30). Ookal scout ik geen techlab, hij staat daar.

Met scouten mag je nooit zeggen: hij doet DAT! Je moet denken: DAT kan hij NIET doen of DAT kan hij NIET veel hebben.

Als hij double gas neemt moet je bijvoorbeeld niet zeggen hij gaat voor early cloacked banshee maar eerder, dit doet hij niet voor een marine all in.

Dan sta je minder snel voor verrassingen.

Hopelijk heb je iets aan deze gedachtengang, ik ben atm top silver en kom uit vs gold(van low tot top golds) dus zeker geen diamond/plat of master hé. Maar ik win nog steeds heeel wat matches.

BTW ik vind archons best goed vs muta's, ze doen splash damage en ik combineer dat meestal met + armor. En wanneer je sentry hebt voor guardian shield kunnen die toch heel wat incasseren.

Edit: nog vergeten, ik plaats pylons op expansions die het meest logisch zijn voor hem. Toch ook een vorm van scouten? En met obs of DT's scout ik in patrol de rest (eigenlijk constant, tot ik de unit nodig heb voor iets anders en dan vervang ik hem weer asap.) Ik vind expansion control een beetje de basis van de game. Als je een tegenspeler kan intomen of zijn zwakke plek aanvallen, je altijd een voordeel haalt.

Raaf

Legacy Member
Nova533 zei:
2fast gas voor terran is toch 1-1-1 cloaked banshee rush?
Je heb dan een paar marines in een bunker.
Maja is offtopic.

Ja,... Maar de 2de refinery ga je in principe nooit zien met je probe scout. Ik heb ook nooit het gevoel dat een gas steal echt cloaked banshees stopt. Het verschil is natuurlijk wel dat de T dan de geyser moet aanvallen en dat je zo makkelijker een scout binnen krijgt.

Terrans kunnen ook een refinery beginnen bouwen en die dan pauzeren zodat er geen gas steal mogelijk is... en later die gewoon cancellen (mind games :woohoo:)

f@t_b@$t@rd

Legacy Member
Hyppocritten zei:
Met scouten mag je nooit zeggen: hij doet DAT! Je moet denken: DAT kan hij NIET doen of DAT kan hij NIET veel hebben.

Als hij double gas neemt moet je bijvoorbeeld niet zeggen hij gaat voor early cloacked banshee maar eerder, dit doet hij niet voor een marine all in.

Dan sta je minder snel voor verrassingen.

Hopelijk heb je iets aan deze gedachtengang, ik ben atm top silver en kom uit vs gold(van low tot top golds) dus zeker geen diamond/plat of master hé. Maar ik win nog steeds heeel wat matches.

Edit: nog vergeten, ik plaats pylons op expansions die het meest logisch zijn voor hem. Toch ook een vorm van scouten?

Ik heb zeker iets aan deze gedachtengang, ga ook is proberen van te scouten met pylons op zijn expansion sites, lijkt me een leuke tactiek die hem dan ook weer even bezig houdt...


romanphoenix zei:
Wat ik wel nog wil toevoegen is dat het belangrijk is om de xel'naga towers te beheersen. Zo weet je wanneer vijand komt pushen en wanneer je dus drones tijdelijk moet stoppen, units inwarpen en gateways chronoboosten. Zo heb je voor zijn push komt nog 2 extra warp-ins.
xel'naga towers (in lagere leagues kent men de range van de towers meestal toch niet :p)

Mjah, heb ik ook al gemerkt dat er niet veel zijn die deze innemen...

Nova533 zei:
Voor zerg: geen gas = slow lings voor lange tijd dus kan je een 3gate aanval doen als hij geen spines heeft.
Zie je gas snel+pool maar geen expo.
Weet je dat hij je komt aanvallen dus kan je voorbereid zijn.

Voor terran: geen gas = expand of marine scv all in
Zie je 1 gas = addons voor baracks of tech
Zie je 2gas = banshees+cloak, blue flame helion drop, of in TvT 2factory tank + marine
(+ andere opties uiteraard maar dit zijn de meest voorkomende voorbeelden)

Voor protoss: geen gas = fast expand, zie je forge moet je uitkijken voor cannonrush, zie je niets moet je daar ook proxygates bijrekenen (forge kan uiteraard ook proxy zijn)
Zie je 1 gas terwijl jij op 26+supply zit waarschijnlijk 4gate
Zie je 2 gas tech, sentry expand, voidray expand, dt expand, 3gate stargate all in, blink stalkers,...

Veel opties zoals bij terran laten we zeggen.
Hie is het dan een kwestie van de tech te scouten met een overlord, obs, hallucination, scan, enznenz.
Uiteraard is niet alles 100% correct kwa openers dit zijn gewoon enkele voorbeelden dus voeg er gerust wat aan toe.
Dit is puur uit eigen ervaring om zo timings beter in te schatten wanneer je kan aanvallen en met wat je succes zal hebben.
Omdat ik verre van top Masters ben kunnen er dus fouten tussen zitten.

Rond welke minuten scout jij dit, is dit met 10e probe ofzo?

Nova533

Legacy Member
Je scouting met afhangen van de map.

Op Xel Naga kan je tegen T en P zonder probleem op 12 scouten.
Grotere maps kan dat ook maar zeker tegen P word er veel cheese gedaan dus wil ik dit tijdig weten, maar alleen tegen Z scout ik op 9.

(Offtopic, over de 10pylon 10gate build aka LiquidTyler opening. het kan niet dat je 2immortal op 5min 40 hebt want dit is de 4gate timing. Je zal een 2de in productie hebben en 3zealots en een sentry wat genoeg is om je tijd te gevenvoor de 2 en 3de immortal enzovoort. Het gaat meer om de delay want die opener is om meer zealots te dwingen in de 4gate en je uiteindelijk naar chargelot, immortal + archon kan gaan op 2base.)

Dus terug over het topic, het is inderdaad correct dat je zelden de 2de gas scout maar zoals de gemiddelde protoss val je aan met je zealot en stalker om zo te kijken wat er aan de hand is.
Zie je een bunker met een paar marines zet ik toch automatisch een robo neer voor de expo simpelweg omdat ik niet wil verast worden door bashees.
Maar is er een marauder dan ga je direct expo of twilight council of wat je wil.


Over de gedachtegang, ik versta dit zeker maar je kan niet in 1 richting denken.
Je kan dingen excluderen maar dit weerhoud er niet van dat je nog steeds met veel dingen moet rekening houden.

Om je een voorbeeld te geven:

Je scout een Terran en ziet 1gas.
Dan hang je wat rond in zen base en zie je niet direct meer baracks.
Scout gaat dood, dus wat weet je nu.

- Geen SCV all in (of delayed)
- Geen super snelle expansion (door de gas)

Wat weet je niet?
Al de rest

Daarom heb je de zealot en stalker die je meer info geven zorg dat de zealot de eerste schoten krijgt en micro op tijd zodat alleen shields we zijn.

Pas met je 2de scout kan je meer dingen besluiten.


En dan nog je probleem met de marine/scv all in hoe je dit verdedigd.
Als Protoss:

Er zijn een paar opties.
De veiligste maar duurste is de volgende.

1. Eerste units zealot/stalker -> scout veel marines
2. Crono sentries
3. 3gates is genoeg
4. Zet je scout probe opzij en zet die vrij dicht bij de base zodat je de All inn ziet aankomen
5. Stalker laat je op de toren maar neem deze op tijd terug naar je base
6. Vanaf je stalker in je base is snel 3 pylons voor walloff of toch minstens de choke kleiner maken
7. Aftstand tussen je leger en de marines zo ver mogelijk houden.
8. Met goede forcefields heb je een free win!

==> je eerste 2forcefields geven je 30seconden (2x15sec) tegen dan zal je wel een redelijk leger hebben moest je niet zeker zijn kan je nog 2x forcefielden en dan is je warpgate gedaan.
Spendeer je chrono alleen op units tot je het hebt verdedigd!

Moest je echt niet zeker zijn kan je de helft van je probes laten meevechten maar dit echt echter je LAATSTE optie!!!
Want je hebt geen mules als terran dus je hebt die economie nodig.

Het is vrij veel maar eens je dit 5-6 keer doet verdedig je het wel makkelijk, al kan het kleinste foutje je het spel kosten.
Maar dit is dan weer starcraft voor je.

Als je problemen hebt ermee vraag aan een vriend om het tegen je te doen en oefen er op.
En vergeet niet ze staan rond de 5min voor je base.
Dus probeer een goede hoeveelheid units te hebben tegen dan.

Hyppocritten

Legacy Member
Ga ik oefenen thnx :)

4gate is 6.30 / 6.40 toch???? (mijne is toch zoiets)
Op mijn niveau komen ze meer naar 7.00 mark aanzetten.
Ik chrono robo voor immortals btw.
Maar moet eens checken of dat er twee of één is die klaar is.

BelgianTerror

Legacy Member
6min 30 voor een 4gate is acceptabel ;) Het allersnelste wat je kan is rond de 6min, maar dan snij je behoorlijk in je probe productie.

Overigens een goede tip voor protoss ealy game... zealots. Veel mensen gaan stalkers, en deze zijn goed, echt waar, maar uit persoonlijke ondervinding zijn zealots (voorkeur quick tech charge) iets vaker effectief, vooral dan tegen zerg/protoss. in mindere mate terran.

willonic

Legacy Member
BelgianTerror zei:
6min 30 voor een 4gate is acceptabel ;) Het allersnelste wat je kan is rond de 6min, maar dan snij je behoorlijk in je probe productie.

Overigens een goede tip voor protoss ealy game... zealots. Veel mensen gaan stalkers, en deze zijn goed, echt waar, maar uit persoonlijke ondervinding zijn zealots (voorkeur quick tech charge) iets vaker effectief, vooral dan tegen zerg/protoss. in mindere mate terran.

Kzou ni zeggen in probe productie , maar in uw CB's.
Als ik ga 4gaten dan is warpgate meestal klaar tussen 5.40 en 6 minuten.
(enkel als ge uw cb's effectief gebruikt op de cybernetics core).
Voordeel van een 4gate is da ge heel vroeg veel units kunt maken. Dus deze moet je dan zo effectief mogelijk gebruiken. Ge kunt een snelle warpgate hebben, maar het is nutteloos als je op dat moment niets onderneemt. (bvb enkel units bijmaken en in uw base houden en dan misschien wachten tot da 8 minute mark om te pushe...) das slecht.

Hyppocritten

Legacy Member
Ik bedoel dat mijn 1ste warp @ proxy 6.30 - 6.40 is. Misschien zit daar het grote verschil want dat is toch al 60 seconden. Anders moet ik zwaar oefenen, btw al mijn cb's gaan naar warpgate behalve cb op probes na pylon (9) en eentje na gas.
Het archief is een bevroren moment uit een vorige versie van dit forum, met andere regels en andere bazen. Deze posts weerspiegelen op geen enkele manier onze huidige ideeën, waarden of wereldbeelden en zijn op sommige plaatsen gecensureerd wegens ontoelaatbaar. Veel zijn in een andere tijdsgeest gemaakt, al dan niet ironisch - zoals in het ironische subforum Off-Topic - en zouden op dit moment niet meer gepost (mogen) worden. Toch bieden we dit archief nog graag aan als informatiedatabank en naslagwerk. Lees er hier meer over of start een gesprek met anderen.
Terug
Bovenaan