trooper
Legacy Member
Okee... het wordt tijd dat we dit voor eens en voor altijd neerkrabbelen.
Deze post zal verdeeld worden in 3 stukken. Het eerste zal de PAL GameCube behandelen en is van belang voor alle mensen die hun hardware hebben gekocht in Europa of in Australië. Het tweede deel is gereserveerd voor diegenen die hun fix hebben laten overkomen uit Japan of America en dus een NTSC GameCube hebben. Als laatste een aantal algemeenheden die voor beide Cubes gelden.
Handig om te weten is dat de formaten niet onderling uitwisselbaar zijn. Een game uit Japan is niet speelbaar in America en Europa. Koop je het in Amerika, dan val je uit de boot als je een Japanse of een Europese Cube hebt gekocht. Er kan verandering komen in deze situatie als de mensen van Datel eindelijk hun Freeloader op de markt brengen. Als alles goed gaat is deze vanaf volgende week te koop en zal ik mijn bevindingen toevoegen aan deze post. Het modden van de Cube (hardwarematig) is momenteel enkel mogelijk bij de Japanse en de Amerikaanse Cube. Dit vooral omdat deze allebij gebruik maken van het NTSC formaat. Een gemodde Jap/Us Cube kan nog steeds geen PAL games spelen.
De PAL Cube
Deze heeft een 3 tal manieren om verbonden te worden met de TV. Ik zal beginnen met de slechtste. Een 4e manier is het gebruiken van een TV Kaart.
Deze post zal verdeeld worden in 3 stukken. Het eerste zal de PAL GameCube behandelen en is van belang voor alle mensen die hun hardware hebben gekocht in Europa of in Australië. Het tweede deel is gereserveerd voor diegenen die hun fix hebben laten overkomen uit Japan of America en dus een NTSC GameCube hebben. Als laatste een aantal algemeenheden die voor beide Cubes gelden.
Handig om te weten is dat de formaten niet onderling uitwisselbaar zijn. Een game uit Japan is niet speelbaar in America en Europa. Koop je het in Amerika, dan val je uit de boot als je een Japanse of een Europese Cube hebt gekocht. Er kan verandering komen in deze situatie als de mensen van Datel eindelijk hun Freeloader op de markt brengen. Als alles goed gaat is deze vanaf volgende week te koop en zal ik mijn bevindingen toevoegen aan deze post. Het modden van de Cube (hardwarematig) is momenteel enkel mogelijk bij de Japanse en de Amerikaanse Cube. Dit vooral omdat deze allebij gebruik maken van het NTSC formaat. Een gemodde Jap/Us Cube kan nog steeds geen PAL games spelen.
De PAL Cube
Deze heeft een 3 tal manieren om verbonden te worden met de TV. Ik zal beginnen met de slechtste. Een 4e manier is het gebruiken van een TV Kaart.
- RF Switch en Modulator
Deze aansluitmethode kennen we nog van vroeger. Je sluit aan de ene kant de TV/FM distributie aan, de andere kant gaat naar de tv. Het signaal van de GameCube komt ergens op kanaal 36 te zitten. Dit levert een vrij zwak beeld op dat niet te vergelijken valt met alle andere aansluitmogelijkheden. Gebruik dit enkel als je TV niet voorzien is van een Scart of RCA connector.
- Composite
Deze kabel is standaard meegeleverd met de Cube. Je kan deze rechtstreeks aansluiten op de tv, of je plugt hem op de meegeleverde scart-plug. De gele zorgt voor het beeld, de rode is het rechterkanaal van de audio en de witte het linkerkanaal. Hieruit kun je meteen afleiden dat er slechts 1 signaal per kabel wordt doorgegeven. Dat wil zeggen dat alle beeldinformatie door die gele kabel komt. Dit brengt een hoop nadelen met zich mee. Het beeld bestaat namelijk uit meerdere componenten zoals zwart/wit en kleur informatie. In het geval van Composite worden deze signalen samengebonden en verstuurd. Het decoderen van dit signaal levert een hoop verlies op en zorgt voor wazig beeld, vage, doorelkaar lopende kleuren en springende pixels. De composite stekker wordt op een scart plug gestoken op de meeste tv's hier. Dit maakt het beeld er niet beter op, een scartplug is niet meer dan een aansluitmethode, het is geen beeldsignaal op zich.
- RGB Scart
Deze kabel is iets duurder maar levert het beste resultaat op. De meeste mensen zien een scart-plug en denken dat deze hetzelfde is als de meegeleverde Scart-composite combinatie. Dit is echter niet juist. Een scart-plug heeft 21-pinnen en kan een hele reeks aan signalen bevatten. Of je TV deze aansluitmogelijkheid kan benutten zul je eerst even moeten opzoeken. Mocht je TV meerdere scart-aansluitingen hebben, is het meestal zo dat één ervan RGB aan kan. Meestal wordt dit aangeduid met een groen vierkantje met 3 bolletjes erboven. De beeldopbouwsignalen worden met deze methode niet samengebonden. Dit elimineert de problemen die eigen zijn aan composite. Veel televisies laten het aanpassen van de kleuren-sterkte niet meer toe bij het gebruik van een RGB signaal. Als je dus gewend bent van tv te kijken en games te spelen op een slecht afgestelde tv (sommige mensen hebben hun kleuren zo hoog staan dat je er tranen van in je ogen krijgt), dan kom je voor een verassing te staan. Let goed op bij het aanschaffen van deze kabel! Het is namelijk perfect mogelijk enkel het composite signaal door de scart te sturen. Je haalt dan hetzelfde resultaat als de met de Cube meegeleverde composite-scart combinatie. Dit is je reinste oplichterij. Ik raad aan dat je de officiële kabel van Nintendo koopt, deze kost ongeveer €35. Dit is niet mals, maar de resultaten zijn verbluffend. Je kunt het je als Nintendo-purist niet veroorloven deze kabel te laten liggen. Als je TV het aankan had je hem al in huis moeten hebben! Het RGB signaal is te vergelijken met het SVideo signaal van een NTSC-cube, technisch gezien zelfs een klets beter.
Opgepast! Voor mensen die hun Cube aansluiten op de stereo kan deze kabel een probleem opleveren. Deze kabel heeft geen apparte uitgangen voor het geluid. Je zult het dus moeten doen met wat er uit je tv komt. Het is natuurlijk altijd mogelijk de audio-uitgangen van de tv door te verbinden met de stereo. Heb je de pech een mono tv te hebben dan zit je strop. Maar meestal accepteren mono tv's ook geen RGB. Lees je handleiding er op na!
- TV Kaart
Er zijn natuurlijk nog andere mogelijkheden om het beeld van je Cube te bekijken. Je moet er rekening mee houden dat sommige mensen liever naar Famile kijken dan naar een italiaanse loodgieter die blauwe munten aan het hamsteren is. In dat geval is het aansluiten van de Cube op een PC een uitkomst. Je hebt daarvoor een capture kaart nodig, ook wel tvkaart genoemd. De aansluitmogelijkheden van zo'n kaartje zijn beperkt tot RF en composite. Je kan er een SVideo bron op aansluiten, maar de PAL Cube levert dit signaal vreemd genoeg niet. Aangezien je dus enkel composite als deftige optie overhoud moet je met een paar zaken rekening houden. Waar je vooral op wilt letten bij de aanschaf van zo'n kaartje is de gebruikte chipset. Zorg ervoor dat er een Bt848 of Bt878 chip opzit, deze kunnen namelijk overweg met het DScaler programma. De meegeleverde software om TV te kijken op je buroblad is over het algemeen niet erg goed. Dscaler geeft je de mogelijkheid een aantal filters toe te passen om het beeld zo mooi mogelijk te maken. Het is bijzonder goed om het interlace-effect weg te filteren. Een TV-beeld is opgebouwd uit 30 frames per seconde. Je tv geeft er echter 60 weer. Ze doen dit door eerste de even lijnen te laten zien en daarna de oneven lijnen. Op een normale TV zie je dit pas als je er heel dichtbij gaat staan. Aangezien je vlak voor je monitor zit en de resolutie veel hoger is zijn deze lijnen behoorlijk zichtbaar. Enkele voorbeelden: Met DScaler. Zonder DScaler. Mocht je op zoek zijn naar een goede TV Kaart, dan raad ik de Pinnacle PCTV Rave aan. Deze kaart heb je al voor €50 in de betere computerwinkel. Hij is niet stereo, maar dat maakt niet uit. Je kunt je GameCube gewoon op de Line-in van je geluidskaart aansluiten. Pluspunt is natuurlijk dat je er ook gewoon de TV/Fm distributie of een apparte video op kunt aansluiten. Een eigen TV is altijd handig.
- PAL en PAL-60
Het verschil tussen PAL en NTSC is niet enkel de resolutie. Die van PAL is een tikkeltje hoger dan die van NTSC en PAL heeft ook een betere kleur-echtheid. (Vandaar dat ze NTSC ook wel eens "Not Twice the Same Color" noemen, bij wijze van joke natuurlijk). NTSC heeft als pluspunt een hogere refreshrate. In plaatse van 50Hz kunnen de amerikanen genieten van 60Hz, iets wat een veel stabieler beeld oplevert. Dit is ook het grootste struikelblok bij het converteren van spellen naar de PAL standaard. Vroeger moesten wij het vaak stellen met een langzamer spel of zwarte balken boven en onder het beeld. Hier is tegenwoordig een andere oplossing voor: PAL-60. Het perfecte compromis. De meeste TV's van tegenwoordig kunnen deze standaard aan. Jammergenoeg geldt dit niet voor alle GameCube games. Nintendo zelf heeft er echter een punt van gemaakt deze standaard te ondersteunen in al hun toekomstige games. Te lui om de handleiding door te nemen? Hou gewoon de B-toets ingedrukt tijdens het opstarten van de Cube. Als het spel PAL-60 ondersteund, dan zal je de mogelijkheid krijgen dit aan te schakelen. Trouwens meteen de beste manier om je TV te testen op PAL-60 compatibiliteit. Als het beeld er slechter op wordt, dan heb je pech.

Nee mo kdacht, mss kunde da aan den tv zelf zien ofzo é 