ChatGPT en andere Large Language Models

OpenAI heeft goud behaald op de wiskunde olympiade met een natural language general purpose reasoning LLM zonder dat die toegang kreeg tot tool use of coding en op gelijke termen als menselijke deelnemers en dus met hetzelfde tijdslimiet van 2x 4.5 uur.

wp0p50af9udf1.jpg


q7t7vtqw9tdf1.png


Als je dan terugdenkt aan vorig jaar toen Google zilver haalde met een dedicated math model dat wel gebruik maakte van externe tools en coding en veel meer tijd kreeg dan menselijke kandidaten... Wat een vooruitgang op een jaar weeral.

De capabilities van dit research model zal jammer genoeg nog geen deel uitmaken van GPT5 dat waarschijnlijk volgende maand of in september gelost wordt.





In ander nieuws; META is al jaren zwaar aan het investeren in AI maar ze zijn nu echt nog wel een versnelling hoger aan het schakelen met de oprichting van een dedicated super intelligence team en hun jacht naar top talent. Niet alleen dat. Ze zijn bezig aan datacenters die zelfs OpenAI's project stargate het nakijken geven. Prometheus 2GW zou al midden volgend jaar online komen en Hyperion zou zo maar even een mindboggling 5 GW zuipen en begin 2027 online komen.
 
Haha Google did it too. Werd blijkbaar verwacht dat ze eerst de menselijke deelnemers hun tijd in de spotlight gunden alvorens de aandacht op te slorpen met hun nieuwe modellen maar OpenAI kon dus blijkbaar niet wachten.

ugy1u8w2b9ef1.jpg


En belangrijker; Dit model zal eind volgende maand beschikbaar zijn in AI studio.
 
Voor het eerst studenten betrapt op fraude met ChatGPT tijdens ingangsexamen voor artsen
 
Het wordt weer een heel drukke week zo te zien. OpenAI dropt waarschijnlijk strax een OS agent en donderdag GPT5. Google beloofde ook een eventvolle week en trapte die reeds bijzonder hard af met de release van Genie 3. Anthropic just joined the fray met de release van Opus 4.1;
Werd door devs al gepreferreerd voor coding tasks en gaat er natuurlijk enkel maar op vooruit.
image



Nu ja, niet dat de voorbije weken minder druk waren. Google dropte nog maar juist Deep Thought voor Gemini 2.5 en bij wijze van demo lieten ze deze een tot nu toe onbewezen wiskundig vermoeden staven; namelijk dat “a 1092178152 sided polyhedron can fit into a prime number of 9117328282377 conjoined oblate spheroids” en dat blijkt dus te kloppen. Kzal het maar geloven. Wiskundigen zijn onder de indruk van de door Gemini gebruikte strategien en zijn het ermee eens dus zal wel zijn zeker. 😅

Ook Google Deepmind's Alpha familie blijft gestaag uitbreiden. Vooral bekend van AlphaFold waar ze de nobelprijs mee wonnen maar sinds vorige week hebben wetenschappers toegang tot het 20ste (!) Alpha model. AlphaEarth is a new AI model that integrates petabytes of Earth observation data to generate a unified data representation that revolutionizes global mapping and monitoring.


Google's still sort of stealthy Isomorphic Labs staat op het punt te beginnen met human trials van de eerste door AI gedesignde drugs. Isomorphic Labs hun doel is niet minder dan "solve all disease".


Sneak peak at OpenAIs Project Stargate
g6ynf71qwgef1.png

100 miljard kostende AI supercomputer onder constructie in Texas en zou tegen begin volgend jaar al up and running moeten zijn. Zal tegen 2029 oplopen tot een half biljard. OpenAI heeft nu al een AI infrastructuur bestaande uit meer dan een miljoen GPUs. Er wordt begrijpelijk nogal geheimzinnig gedaan over exacte cijfers rond dit project maar ruwe schattingen gaan uit van een energie consumptie gelijkaardig aan die van Denemarken. Yes. You read that right.
 
Is gewoon een periode waar we door gaan moeten. Is vrees ik ook de enige oplossing voor alle grote problemen die op ons afkomen. Zelfs klimaat. Op de mens moeten we niet rekenen, als we het al gaan oplossen zal dat een technologische oplossing zijn want de mens zelf gaat gewoon blijven vlees eten, blijven reizen, olie blijven oppompen en gas verstoken. We gaan collectief ons gedrag niet aanpassen tot we daartoe gedwongen zouden worden omdat het al veel te laat is en het kalf al verzopen is. Of je nu kijkt naar fusie, materiaal wetenschappen of de ontwikkeling van biomedische toepassingen. De problemen zijn zo groots dat we altijd AI nodig gingen hebben om vooruitgang te boeken. Zonder Alphafold bijvoorbeeld waren we nog eeuwen bezig geweest om protein structuren in kaart te brengen.
 
Laatst bewerkt:
Hopelijk komt er een doorbraak in kanker, want daar staan we als mens machteloos tegen. Als we klachten krijgen, dan is het meestal te laat en uitgezaaid. Al meermaals gezien dat het dan voor sommige nog een kwestie is van een paar jaar …
 
Hopelijk komt er een doorbraak in kanker, want daar staan we als mens machteloos tegen. Als we klachten krijgen, dan is het meestal te laat en uitgezaaid. Al meermaals gezien dat het dan voor sommige nog een kwestie is van een paar jaar …
Machteloos? De hoeveelheid vooruitgang in kanker behandelingen is immens in de laatste decennia.
 
Hopelijk komt er een doorbraak in kanker, want daar staan we als mens machteloos tegen. Als we klachten krijgen, dan is het meestal te laat en uitgezaaid. Al meermaals gezien dat het dan voor sommige nog een kwestie is van een paar jaar …

Of net niet we zijn nu al met teveel...
 
Ik zie de link met het infinite monkey theorem ook niet echt.

Dat we met te veel zijn hangt er ook maar vanaf hoe je het bekijkt. De wereldbevolking op de noordelijke hemisfeer is zodanig aan het krimpen dat ook dat een gigantisch probleem dreigt te worden. De UN becijferde dat peak population growth plaats vond in 1963 en sindsdien enkel maar vertraagd. In alsmaar meer landen wordt de groei zelfs negatief en spreken we van een krimp. Dat geeft enorme problemen met dorpen die leeg komen te staan, scholen die niet gevuld geraken en ook allerlei andere infrastructuur van ziekenhuizen tot openbaar vervoer die praktisch gedwongen in verval raakt omdat er niet genoeg volk is om de kost te rechtvaardigen of te kunnen betalen. Om nog maar te zwijgen over vergrijzing. Zonder migratie gaan we imploderen.

Wat in zuid korea aan het gebeuren is, is een voorsmaakje op wat er bij ons staat te gebeuren. Groei gaat traag maar de krimp heel snel. Tegen 2050 zullen die maar met de helft zoveel zijn als vandaag. Als ze er niet in slagen het geboortecijfer op te krikken zijn ze tegen 2100 nog maar een schim van zichzelf (-85%)

 
Care to elaborate ? Ik zie hoegenaamd de analogie met Infinite Monkey Theorem niet.
ja mss niet correct, maar gewoon, de hoeveelheid verhalen/muziek/beelden dat er door LLM's/AI's kunnen genereerd worden. Dan zal die toch ook 'any given text including the complete works of william shakespeare' genereren. Ookal hebben die specifieke dataset niet.
 
Machteloos? De hoeveelheid vooruitgang in kanker behandelingen is immens in de laatste decennia.
Dit jaar zijn 3 mensen gestorven in mijn omgeving. De ene maand 0 klachten, de andere maand klachten en beetje nadien al mogen inpakken.

Ja we staan nog altijd machteloos. Vooral omdat ze niemand preventief onderzoeken. Iedereen zou een full body scan moeten laten doen om de 5 jaar, maar ik heb me laten wijsmaken dat ze dat niet doen.

Als ik een full Body scan wil op mijn 50e, gaan ze dat niet doen. Ik zou nochtans graag lever, darmen, prostaat, longen, nieren, hart, hoofd, … willen laten onderzoeken dan.
 
Terug
Bovenaan