Archief - Freelancer vs Consultant

Het archief is een bevroren moment uit een vorige versie van dit forum, met andere regels en andere bazen. Deze posts weerspiegelen op geen enkele manier onze huidige ideeën, waarden of wereldbeelden en zijn op sommige plaatsen gecensureerd wegens ontoelaatbaar. Veel zijn in een andere tijdsgeest gemaakt, al dan niet ironisch - zoals in het ironische subforum Off-Topic - en zouden op dit moment niet meer gepost (mogen) worden. Toch bieden we dit archief nog graag aan als informatiedatabank en naslagwerk. Lees er hier meer over of start een gesprek met anderen.

MrHawky

Legacy Member
Ik had net een discussie met iemand over freelancing vs consultancy. Hij zegt dat een kennis van hem 80€/u vraagt als freelance programmeur. Dit 16u per week, wat zou neerkomen op 5546 euro. (16u*80€*52w/12m). Dit dus op zelfstandige basis als tweede zij-job. Kan dit werkelijk zo mooi zijn of zijn er valkuilen?

Ik kom deze zomer uit als starter met een prof. bach. toeg. inf. en hij zegt dat ik zoiets ook zou kunnen overwegen. Maar ik zeg hem dat dat als starter veel te hoog gemikt is omdat ik geen ervaring heb en helemaal geen connecties. Ik neig om de Consultancy wereld in te stappen om hier veel ervaring op te doen en met verschillende technologieën in aanraking te komen. Kortom ik wil dingen bijleren.

Nu zegt hij dat er ook een markt is voor programma's zoals voorraadbeheer en andere gerelateerde programma's waar geen speciale kennis voor nodig is. Dit kan dan wel zo zijn maar in mijn ogen zie ik de vragers van dat soort producten niet naar een starter grijpen, of ben ik daar mis? Ook lijkt het met mij snel saai te worden, ondanks het misschien beter betaald.

Wat zijn jullie meningen hierom?


TL;DR: A, B of C?
A) Zelfstandige freelancer als starter, haalbaar?
B) Eerst aantal jaren consultancy om ervaring op te doen en daarna zelfstandig worden
C) Consultancy blijven doen till I die.

fromalk

Legacy Member
neen, bouw eerst evaring etc op. Hoewel 80€/niet eens erg hoog is moet je er toch een bepaalde expertise tegenover kunnen zetten. De meeste gaan eerst werken voor consulting / prive bedrijf x, bouwen een goede reputatie op bij klanten y z b en c waarna ze vaak achteraf mogen terugkomen. Vaak gaat zoiets eerder in fases enz

Of je al dan niet freelance wilt gaan moet je zelf bepalen, doch is het haast uitgesloten om het van dag 1 te doen. Tenzij je eerder van het principe bent; veel bla bla en weinig boem boem.

|nfected

Legacy Member
Met de rates die momenteel wat onder druk staan zou ik toch niet als starter onmiddellijk als freelance beginnen hoor.

Trouwens dat is zijn omzet he dat is nog wat anders dan zijn wedde he. Verzekeringen, belastingen, kosten, RSZ. Dat moet er allemaal nog af he :)

Tuinsproeier

Legacy Member
Het lijkt me redelijk logisch dat je als een zelfstandige (serieus wat) meer verdient dan een werknemer: je moet vergoed worden voor het risico dat je loopt.

Als je dat risico wil inperken, zou ik eerst toch (minstens enkele jaren) ervaring opdoen. Een goede zelfstandige moet echt zijn plan kunnen trekken, en ik denk dat er weinigen zijn die rechtstreeks van de schoolbanken hun plan kunnen trekken.

Hoewel het in principe natuurlijk allemaal mogelijk is!

Mooncat

Legacy Member
Als freelancer beginnen zonder ervaring en connecties is onbegonnen werk. Met heel veel geluk kan je misschien een opdracht binnenslepen, maar de tarieven gaan dan belachelijk laag liggen. Werk eerst bij een detacheringsbureau en doe een aantal jaar ervaring op bij verschillende klanten. Op die manier bouw je expertise op en ontwikkel je een eigen netwerk met contacten. Betere reclame dan je eigen werk bestaat er namelijk niet.

De tarieven komen ook meer en meer onder druk te staan. Enerzijds door de financiële crisis die blijft aanslepen, anderzijds omdat de grootbanken ofwel besparen ofwel werken met langetermijncontracten met preferred partners waardoor de markt inkrimpt en prijzen nog meer onder druk komen te staan. Als je als senior tussen de 500 en 550 euro per dag hebt op het einde van de dag mag je al zeker content zijn.

Vergeet ook niet dat ene meneer uit Bergen op zoek is naar een paar miljard euro en de kans vrij reëel is dat zelfstandigen dit nog meer gaan voelen. De liquidatiebelasting is bijvoorbeeld al van 10% naar 25% verhoogd en er gaan wellicht nog andere maatregelen volgen.

Besef ook dat bedrijven op zoek zijn naar specialisten en niet generalisten. Als je je specialiseert in een technologie en/of functie als zelfstandige is het (erg) moeilijk om hier uit te komen. Een doorgroeipad zoals bijvoorbeeld bij een detacheringsfirma is dus een stuk minder toegankelijk.

bulbanos

Legacy Member
MrHawky zei:
Ik had net een discussie met iemand over freelancing vs consultancy. Hij zegt dat een kennis van hem 80€/u vraagt als freelance programmeur. Dit 16u per week, wat zou neerkomen op 5546 euro. (16u*80€*52w/12m). Dit dus op zelfstandige basis als tweede zij-job. Kan dit werkelijk zo mooi zijn of zijn er valkuilen?

Ik kom deze zomer uit als starter met een prof. bach. toeg. inf. en hij zegt dat ik zoiets ook zou kunnen overwegen. Maar ik zeg hem dat dat als starter veel te hoog gemikt is omdat ik geen ervaring heb en helemaal geen connecties. Ik neig om de Consultancy wereld in te stappen om hier veel ervaring op te doen en met verschillende technologieën in aanraking te komen. Kortom ik wil dingen bijleren.

Nu zegt hij dat er ook een markt is voor programma's zoals voorraadbeheer en andere gerelateerde programma's waar geen speciale kennis voor nodig is. Dit kan dan wel zo zijn maar in mijn ogen zie ik de vragers van dat soort producten niet naar een starter grijpen, of ben ik daar mis? Ook lijkt het met mij snel saai te worden, ondanks het misschien beter betaald.

Wat zijn jullie meningen hierom?


TL;DR: A, B of C?
A) Zelfstandige freelancer als starter, haalbaar?
B) Eerst aantal jaren consultancy om ervaring op te doen en daarna zelfstandig worden
C) Consultancy blijven doen till I die.
Begin niet onmiddellijk, vrijwel kansloos zonder een portfolio.

Ik twijfel er niet aan dat hij 80€ per uur kan krijgen. Het is simpelweg onmogelijk om 16u per week erbij te doen naast een dagjob... Je gaat zelf 8u/week werken, en dan ga je in het weekend evenveel doen... Of na je uren nog... Maar bon :) Minder kan ook.

Verder:
Ben je een eenmanszaak dan kan je dat mss vergelijken met een brutoloon. Je krijgt daar dus nog de helft niet van na aftrek van allerlei kosten en bijdrages en belastingen.
Ben je een vennootschap, dan houd je zeker niet de helft over!
Ga je meer kunnen overhouden dan in loondienst? Uiteraard... Je neemt ook de risico's ervoor.

Bunecarera

Legacy Member
Aaah, altijd leuk.
"Een kennis van hem..."
Elke stelling die zo begint is voor 100% waar. Dat weet iedereen. Net zoals de neef van de schoonbroer van mijne tuinman zijn slager... 100% waar :)

Maar anyway.
80€ per uur is haalbaar, maar vergeet niet dat dit niet netto is.
En je werkt geen 52weken per jaar of de volle 12maanden per jaar. En je zal waarschijnlijk ook niet altijd 16u per week opdrachten hebben.
Op het bedrag dat je als zelfstandige in bijberoep of hoofdberoep omzet, betaal je belastingen, sociale bijdragen, kosten moeten er nog af,...

Emerxill

Legacy Member
80eur/u komt neer op een dagtarief van 640eur (8u/d), dat is voor een gewone programmeur vrij veel zeker voor lange-termijn projecten (>1j).
Daarvoor moet je toch al behoorlijk senior zijn om dat te kunnen vragen. Voor korte termijn projectjes zou dat haalbaar kunnen zijn, maar dan ben constant bezig met nieuwe projecten te zoeken.

Een junior/medior zal zich tevreden mogen stellen 450-500eur/d (56-62eur/u) op langere termijn projecten. Met als nadeel dat je het risico loopt om langer op dat lager tarief te blijven steken.

Ik spreek dan over .net of java developers. Webdevelopers (php, javascript, html, css) verdienen een pak minder.
CRM (SAP, MS Dynamics, ...) kunnen wat meer vragen.

Om op uw TL;DR: A, B of C? te antwoorden:
A: Natuurlijk kun je als junior zelfstandige worden, maar u tarief zal er naar zijn en je hebt niks ervaring in tarief onderhandeling, zoeken naar klanten, administratie edm, dat ga je door een externe partij mogen laten doen en die gaat al rap lopen meet 10 tot 20% van uw dagtarief.

B: Als je echt ooit zelfstandige wil worden is het best om eerst een jaar of 5 ervaring op te doen binnen de consultancy. Probeer dan kritisch te zijn met je projecten. Dwz, niet zomaar alles aannemen wat ze je voorschotelen want dan kom je ook niet snel vooruit (dat is de "fout" die ik gemaakt heb).

Ik persoonlijk zou pas zelfstandige (als ik dat al wil) willen worden als ik genoeg ervaring heb als Software Architect. Ik heb nu al 7-8 jaar ervaring als developer, 2 jaar als designer/architect, maar als ik ooit zelfstandige zou willen worden wil ik toch nog een paar jaar ervaring op doen. En dan nog...

C: Daar is niks mis mee, tis maar wat je wil. Er zijn mensen in loondienst die meer verdienen dan zelfstandigen maar zonder al die administratieve miserie: Hun loon wordt maandelijks gestort, project of geen project. Ook wanneer ze verlof hebben of ziek zijn. Verzekeringen, bedrijfswagen, pensioenen, ... heel die administratieve rompslomp wordt door hun bedrijf geregeld. Opleidingen worden door het bedrijf betaald. Nood om iets anders te doen, als je dat aan je werkgever verkocht krijg zorgt het bedrijf voor de nodige opleidingen en dat terwijl je loon gewoon door betaald wordt.
Als zelfstandige is dat al heel wat moeilijker (niet onmogelijk, maar toch).

Anderzijds heb je als zelfstandige wel meer vrijheid: wil je die 5-serie als bedrijfswagen, als je boekhouder zegt dat dat gaat houdt niemand je tegen (in principe die boekhouder ook niet, maar naar hem/haar luister je het best als je niet failliet wil gaan). Ben je het beu op je project? Simpel, je zoekt een nieuw project en tekent het volgend contract niet,...

Elk voordeel heb zen nadeel ;)

Inco

Legacy Member
Zoals de meesten hier raad ik je ook aan om te starten in de consultancy-wereld en geleidelijk aan je ervaring en netwerk op te bouwen. Na 3-4j kan je dan nog eens opnieuw zien :)

Mooncat

Legacy Member
Drie of vier jaar ervaring is imo te kort tenzij je ermee genoegen neemt om werk op puur uitvoerend niveau te blijven uitvoeren. Als freelancer heb je geen gigantische verkoopsmachine achter je staan dat een netwerk heeft van elfendertig bedrijven en tientallen account managers. Je kan dan enkel nog concurreren op basis van kwaliteit van je werk of prijs. Als je op prijs concurreert haal je het toch nooit van detacheringsbedrijven gezien hun schaalvoordelen. Bovendien is op prijs concurreren sowieso sterk afgeraden.

Dan blijft er nog de kwaliteit van je eigen werk over om een werkgever te overtuigen en dan helpt ervaring. Je bent dan sowieso veelzijdiger waardoor je in aanmerking komt voor verscheidene rollen (bv. architect, functioneel analyst, developer, scrum master, projectleider) en niet meer bent vastgepind op enkel een uitvoerende rol.

De Wouter

Legacy Member
Vergeet niet dat als je €80 per uur vraagt je niet kan zeggen "Dat is niet mogelijk. / Dat kan ik niet.".

bulbanos

Legacy Member
Mooncat zei:
Je kan dan enkel nog concurreren op basis van kwaliteit van je werk of prijs. Als je op prijs concurreert haal je het toch nooit van detacheringsbedrijven gezien hun schaalvoordelen.
Onzin :)
De grote dozen zetten juniors weg aan 700€ en daar kan ik net onder blijven en een degelijker profiel voorleggen. Wat veel belangrijker is dat de klant gesprekken voert met de persoon met wie hij ook zal moeten werken... Het is dus opnieuw niet een senior die wordt voorgesteld om dan snel geswitcht te worden voor een junior. Ik betaal geen HR dept vol tuttekes die Hudson testen afnemen, geen fleet, ... Hier telt schaal echt niet. Ik moet ook maar 1 enkele opdracht binnenhalen per keer.

Emerxill

Legacy Member
De Wouter zei:
Vergeet niet dat als je €80 per uur vraagt je niet kan zeggen "Dat is niet mogelijk. / Dat kan ik niet.".
Wat is dat voor zever, als een bedrijf ja-knikkers wil moet die maar Indiërs aannemen, die kosten een fractie van die 80eur/u.
Als ik 80eur/u betaal verwacht iemand die mij duidelijk en op tijd vertelt of iets niet mogelijk is en hij of zij iets niet kan.
Anderzijds, als een bedrijf een "superman" wil (en die bestaan), gaat die toch iets dieper in de buidel mogen tasten dan 80eur/u :p

bulbanos zei:
Onzin :)
De grote dozen zetten juniors weg aan 700€ en daar kan ik net onder blijven en een degelijker profiel voorleggen. Wat veel belangrijker is dat de klant gesprekken voert met de persoon met wie hij ook zal moeten werken... Het is dus opnieuw niet een senior die wordt voorgesteld om dan snel geswitcht te worden voor een junior. Ik betaal geen HR dept vol tuttekes die Hudson testen afnemen, geen fleet, ... Hier telt schaal echt niet. Ik moet ook maar 1 enkele opdracht binnenhalen per keer.
Over welke boîtes en welke technologieën spreek je dan? Want in Java en .net krijg je een junior toch heel moeilijk verkocht aan 700eur/d.

Mooncat

Legacy Member
bulbanos zei:
Onzin :)
De grote dozen zetten juniors weg aan 700€ en daar kan ik net onder blijven en een degelijker profiel voorleggen. Wat veel belangrijker is dat de klant gesprekken voert met de persoon met wie hij ook zal moeten werken... Het is dus opnieuw niet een senior die wordt voorgesteld om dan snel geswitcht te worden voor een junior. Ik betaal geen HR dept vol tuttekes die Hudson testen afnemen, geen fleet, ... Hier telt schaal echt niet. Ik moet ook maar 1 enkele opdracht binnenhalen per keer.

700 euro voor een junior? In een nichemarkt of zeldzame specialisatie gaat dat misschien, maar voor de courante jobs gaat een junior meestal 400 tot 450 euro hebben. Detacheringsbedrijven die onder druk komen te staan hebben absoluut geen moeite om onder die prijzen te gaan.

bulbanos

Legacy Member
Mooncat zei:
700 euro voor een junior? In een nichemarkt of zeldzame specialisatie gaat dat misschien, maar voor de courante jobs gaat een junior meestal 400 tot 450 euro hebben. Detacheringsbedrijven die onder druk komen te staan hebben absoluut geen moeite om onder die prijzen te gaan.
In mijn branche.

Maar hoe dan ook blijft mijn punt geldig dat ik geen overhead heb en ik daardoor een lagere dagprijs kan factureren dan via alle boites waar ik bij gewerkt heb.

Mooncat

Legacy Member
bulbanos zei:
In mijn branche.

Maar hoe dan ook blijft mijn punt geldig dat ik geen overhead heb en ik daardoor een lagere dagprijs kan factureren dan via alle boites waar ik bij gewerkt heb.

Als je je kan profileren met de likes van Accenture en CSC is dat geweldig voor jou, maar helaas is dat eerder uitzondering dan regel. De meeste IT-bedrijven zitten onder de 700 euro en dan heb ik over seniorprofielen.

In tijden van crisis deinzen detacheringsbedrijven er niet voor terug om kantoorpersoneel in grote getalen buiten te gooien om de overhead te beperken. Als ze dan iemand moeten plaatsen rond de kostprijs levert dat nog altijd meer op dan iemand op de bench te houden. Die bedrijven durven dan erg agressief concurreren en dat is een strijd waar je als freelancer beter niet aan mee kan doen, maar helaas wel mee wordt geconfronteerd.

sandervdw

Legacy Member
bulbanos zei:
In mijn branche.

Maar hoe dan ook blijft mijn punt geldig dat ik geen overhead heb en ik daardoor een lagere dagprijs kan factureren dan via alle boites waar ik bij gewerkt heb.

Als ik het mij goed herinner zit jij ook in de BI branche? Daar zijn tarieven van €700 inderdaad niet zo uitzonderlijk voor juniors. Maar er zijn natuurlijk ook een hele hoop consultants die in essentie helpdeskmedewerker zijn, en die gaan zoveel niet krijgen...

bulbanos

Legacy Member
Dan zal ik idd een misvormd beeld hebben over de andere freelancers in .NET en Java.
Het archief is een bevroren moment uit een vorige versie van dit forum, met andere regels en andere bazen. Deze posts weerspiegelen op geen enkele manier onze huidige ideeën, waarden of wereldbeelden en zijn op sommige plaatsen gecensureerd wegens ontoelaatbaar. Veel zijn in een andere tijdsgeest gemaakt, al dan niet ironisch - zoals in het ironische subforum Off-Topic - en zouden op dit moment niet meer gepost (mogen) worden. Toch bieden we dit archief nog graag aan als informatiedatabank en naslagwerk. Lees er hier meer over of start een gesprek met anderen.
Terug
Bovenaan