Archief - Underclocking

Het archief is een bevroren moment uit een vorige versie van dit forum, met andere regels en andere bazen. Deze posts weerspiegelen op geen enkele manier onze huidige ideeën, waarden of wereldbeelden en zijn op sommige plaatsen gecensureerd wegens ontoelaatbaar. Veel zijn in een andere tijdsgeest gemaakt, al dan niet ironisch - zoals in het ironische subforum Off-Topic - en zouden op dit moment niet meer gepost (mogen) worden. Toch bieden we dit archief nog graag aan als informatiedatabank en naslagwerk. Lees er hier meer over of start een gesprek met anderen.

vEnEx

Legacy Member
Klein vraagje ivm underclocking. Laat het je CPU temp dalen? Zoja, kun je dit aanzienlijk doen dalen, iets van een 10° C?

Tis niet dat mn cpu te warm krijgt, misschien max 50° C, maar ik vroeg mij of ik dat bvb tot max 40° zou kunnen krijgen?

Wat verander je dan best? Die multiplier in je BIOS? Of een lagere VCore? Tot zover het enige wat ik ervan afweet, maar jullie waarschijnlijk wel meer :niceone:

En brengt underclocking problemen met zich mee? Zijn er regeltjes tot hoe ver je mag gaan, zonder dat zich problemen of echt extreme snelheidsdalingen optreden?

Hou er rekening mee dat het vooral de bedoeling is dat de temperatuur van de CPU daalt. Dat mn snelheid gaat dalen geeft niet, zolang het niet echt merkbaar is.

Ik zit met een 2600+ Sempron trouwens.

En het is misschien niet meteen iets da ik ga doen, ma ik vroeg het me al een tijdje af. Bij deze.

eniac

Legacy Member
Underclocking door middel van FSB- of multiplierverlaging gaat geen enkel probleem meebrengen en gaat je temperaturen inderdaad doen zakken.

Je doet dan best je multiplier omlaag en niet je FSB, voor zover dat mogelijk is. Je VCore kan je zeker ook verlagen, maar verlaag je die teveel, dan zal je last gaan krijgen van instabiliteit. Het is dus wat zoeken, en je test best je underclock eens op stabiliteit via occt of toast of prime95 of iets in die zin, gewoon iets dat je CPU voortdurend 100% stresst.

Mits multiplierverlaging en vcoreverlaging ga je daar zeker 10° afkrijgen, maar voor 10° zal je mogelijk wel al een goede dip mogen doen... Of je dat gaat merken in Windows, dat is een andere zaak. Misschien zal alles iets minder responsief zijn, maar het zal wel meevallen imo.

edit: wel opletten: bij te lage VCore zal je PC gewoon niet meer willen booten. Gewoon een BIOS reset lost dat dan wel op.

vEnEx

Legacy Member
Cava.

En, dat kan geen kwaad voor de hardwarecomponenten, levensduur, en dergelijke? Want bij overclocking kan ik me voorstellen dat da eigenlijk allemaal niet zo goed is voor je hardware. Bij underclocking ook?

Trouwens, bedankt voor de volledige reply! :niceone:

*edit*
multiplierverlaging en vcoreverlaging
Hangen die van elkaar af? Als je de éne verlaagt, moet je dan ook de andere verlagen? Of maakt dat allemaal niet veel uit?

eniac

Legacy Member
Underclocking kan geen enkel nadelig gevolg hebben op je hardware. Als er namelijk 1 ding gebeurt, dan is het dat je onderdelen juist rustiger gaan lopen, en dat kan echt geen kwaad, ik zou zelfs zeggen dat dat de levensduur verlengt :) (minder voltage, minder warmte-ontwikkeling, enz.)

Bij verstandig overclocken ga je door de band ook geen componenten beschadigen, het is maar als je begint met extreme voltages en dergelijke dat je kans begint te lopen op een kapotte CPU of moederbord, of geheugen.


Ik heb ook nog een tijdje underclocked, in de zomer toen ik nog een Tbird 1400 had. Die liet ik op 800MHz lopen (of iets dergelijks) op 1.2V ofzo, omdat de temperaturen op mijn kamer anders echt de pan uitswingden. Met die underclock was niet alleen mijn PC, maar ook mijn gehele kamer merkbaar koeler.

eniac

Legacy Member
vEnEx zei:
*edit* Hangen die van elkaar af? Als je de éne verlaagt, moet je dan ook de andere verlagen? Of maakt dat allemaal niet veel uit?

Neen, staat in principe los van elkaar. Maar ik zou ze beide toepassen, want denkelijk kan je CPU met een paar multipliers lager het ook doen met goed wat minder VCore. Krijg je ineens dubbele temperatuurwinst.

walvis

Legacy Member
enkel snelheid verlagen zal je vrijwel geen temperatuurswinst geven.
je krijgt enkel minder snel een hoog (logische 1) signaal binnen. maar dit gebeurt in pulsen zodanig dat dit verwaarloosbaar is.
je vcore omlaag halen zal je de grootste tempdaling opleveren.
beste wat je kan doen is je multiplier naar beneden doen.
en stap per stap je vcore omlaag halen tot hem crasht.
dan weer stap omhoog en testen tot hem stabiel is.

vEnEx

Legacy Member
walvis zei:
beste wat je kan doen is je multiplier naar beneden doen.
en stap per stap je vcore omlaag halen tot hem crasht.
dan weer stap omhoog en testen tot hem stabiel is.
Kun je dan niet gewoon je vcore verlagen, zonder aan die multiplier te komen?

eniac

Legacy Member
Normaal gezien zal je die niet veel kunnen verlagen zonder aan je multiplier te komen... Op lagere snelheden kan je die meer laten zakken.

@ walvis: uit ervaring is hier gebleken dat enkel snelheid verlagen ook al een mooie winst geeft.

apa

Legacy Member
Underclocken op zich verlaagt je temps gewoonlijk niet (merkbaar). Op een lagere kloksnelheid kan je CPU zijn werk echter ook verrichten bij een lager voltage. En de temps hangen nu eenmaal in grote mate van de spanning af: als je die verlaagt, dan zal je CPU dus wel degelijk koeler blijven.

walvis

Legacy Member
eniac zei:
@ walvis: uit ervaring is hier gebleken dat enkel snelheid verlagen ook al een mooie winst geeft.
wat noem je een mooie winst?
en ervaring?
let op cmos technologie al bekeken?
dan zie je dat het niet zo een grote rol speelt.

vEnEx

Legacy Member
Komt er gewoon op neer om het es te proberen, zo blijkt. Moest et ferm scheef gaan kom ik hier wel op terug :D

*edit* Ik herinner me trouwes net het volgende: bij mn vorige CPU (Athlon 1.2 Tb, die écht heet kreeg) had ik ook de VCore verlaagt. Niet de multiplier, enkel die voltage wat naar beneden gehaald.

Een kennis had me toen ook aangeraden om dat in stapjes te doen, en telkens te proberen. Ik herinner me nog dat ik in mn BIOS op de laagste VCore zat, en dat da ding nog stabiel bleef. Had toen waarschijnlijk wel temp verschil van 15°. Maar aangezien die Athlon nog makkelijk 63° deed bij beetje inspanning en warm weer, mocht dat wel.

eniac

Legacy Member
walvis zei:
wat noem je een mooie winst?

Graad of 4-5, noem ik toch al iets?
Hey, mijn Venice draait ook nog op stock vcore maar is op 2.7GHz toch een pakje warmer dan op 1.8 hoor ;)


Tbird 1400. Verlagen naar onder de 1GHz zonder Vcoreverlaging gaf een aantal graden winst. VCore verlagen deed dan nog eens wat extra.

let op cmos technologie al bekeken?
dan zie je dat het niet zo een grote rol speelt.

Blijkbaar wel, uit eigen ervaring ;)

apa

Legacy Member
eniac zei:
Graad of 4-5, noem ik toch al iets?
Hey, mijn Venice draait ook nog op stock vcore maar is op 2.7GHz toch een pakje warmer dan op 1.8 hoor ;)

Ik beweer niet dat het helemaal geen effect heeft hoor... Maar 4 à 5 °C is wel té veel om enkel aan de frequentie te kunnen liggen. Ben je er 100% zeker van dat de omgevingstemp dezelfde was en dat (vooral) de case-temp dezelfde was bij je 2 waarnemingen?

vEnEx

Legacy Member
Tot hoeveel schat je eigenlijk dat die temp daling zou kunnen gaan? Lijkt 8° C haalbaar? Voor 3° verschil zou ik et eigenlijk niet doen.

En nog es, tis niet van moeten, max temp komt niet boven de 50, ma tis "zin hebben in" ;)

walvis

Legacy Member
4 a 5°c zou mij echt verbazen.moest dit zo zijn dan waren alle problemen van intel en amd opgelost. doe is het volgende stock speed stock voltage en dan toast een aantal uren. dan u speed naar beneden halen en dan toast opleggen gedurende een aantal uren.
als ge dan 4 a 5°c verschil hebt dan zou je kunnen gelijk hebben. ma ik twijfer er echt zwaar aan. (ps mijn elektronica kennis is te beperkt om te zeggen dat ge fout zijt. ik ontken het niet ma ik ben vrij zeker dat ge door freq verlaging geen 5°c der gaat afkrijgen.)

walvis

Legacy Member
vEnEx zei:
Tot hoeveel schat je eigenlijk dat die temp daling zou kunnen gaan? Lijkt 8° C haalbaar? Voor 3° verschil zou ik et eigenlijk niet doen.

En nog es, tis niet van moeten, max temp komt niet boven de 50, ma tis "zin hebben in" ;)
je kan mogelijk een verschil halen van 10°c afhankelijk van hoe laag je cpu wil draaien en op welk voltage. er zijn mensen die mobile barton's zo pasief gekoeld kregen. hangt echt af van u cpu. indien je zegt die 3 graden zijn het prestatieverlies niet waard. dan is dit niets voor jou en koop je mischien beter een andere koeler.

eniac

Legacy Member
apa zei:
Ik beweer niet dat het helemaal geen effect heeft hoor... Maar 4 à 5 °C is wel té veel om enkel aan de frequentie te kunnen liggen. Ben je er 100% zeker van dat de omgevingstemp dezelfde was en dat (vooral) de case-temp dezelfde was bij je 2 waarnemingen?

Jazeker, zelfde dag, een warme zomerdag. Heb dat ergens in de vroege namiddag gedaan toen, en het is er zeker niet koeler op geworden in de omgeving.

Een Tbird 1400 was vroeger toch ook, buiten de kloksnelheid, identiek aan een Tbird 1000, en dat scheelde toch ook al wat in temperaturen (heb ze beiden gehad).

vEnEx

Legacy Member
Sorry dak deze thread weer opbreng, maar eu, na ff gekeken te hebben in mn BIOS kan ik die VCore niet lager zetten dan 1.550V. En mn VCore is nu 1.6V, dus dat gaat nieveel uitmaken.

Is het normaal dat ik niet lager kan dan 1.550V? Lijkt me weinig verschil toch ...

eniac

Legacy Member
Misschien kan een bios-update je meer opties geven, maar ik vrees ervoor...
Het archief is een bevroren moment uit een vorige versie van dit forum, met andere regels en andere bazen. Deze posts weerspiegelen op geen enkele manier onze huidige ideeën, waarden of wereldbeelden en zijn op sommige plaatsen gecensureerd wegens ontoelaatbaar. Veel zijn in een andere tijdsgeest gemaakt, al dan niet ironisch - zoals in het ironische subforum Off-Topic - en zouden op dit moment niet meer gepost (mogen) worden. Toch bieden we dit archief nog graag aan als informatiedatabank en naslagwerk. Lees er hier meer over of start een gesprek met anderen.
Terug
Bovenaan