Archief - Vraagje over arbeiderscontract part time

Het archief is een bevroren moment uit een vorige versie van dit forum, met andere regels en andere bazen. Deze posts weerspiegelen op geen enkele manier onze huidige ideeën, waarden of wereldbeelden en zijn op sommige plaatsen gecensureerd wegens ontoelaatbaar. Veel zijn in een andere tijdsgeest gemaakt, al dan niet ironisch - zoals in het ironische subforum Off-Topic - en zouden op dit moment niet meer gepost (mogen) worden. Toch bieden we dit archief nog graag aan als informatiedatabank en naslagwerk. Lees er hier meer over of start een gesprek met anderen.

Dubbelpunt

Legacy Member
Ik heb een voorstel gekregen (ik ben 30 jaar) om transport te doen met een kleine camionette.
Dit halftijds 20u per week. Ik doe dit nu al een paar weken als zelfstandige.

Uurtarief: 10,37eur bruto
Arab vergoeding: 1eur (naar het schijnt niet belast?)
Maaltijdcheques: eentje per dag (van 6eur)

Is dit een leuk aanbod?
Ik kan dan nog steeds mijn andere zelfstandige activiteit (websites maken) doen in bijberoep.



1. Wat zou ik er netto aan overhouden denken jullie? Ik heb de bruto-netto berekening gedaan op een website en die zegt dat 830eur bruto in part time gelijk is aan 777eur netto. Dat klopt toch niet? Wordt daar zo weinig aan afgehouden?

2. Hoe zit het met verlof? Hij zei dat dit betaald wordt door de verlofkas.
Is dit op het einde van het jaar? Is dit aan 100%?

3. Heb ik een 13e maand? Is dit dan 100% een halftijds loon?

4. Heb ik recht op vakantiegeld? Hoeveel is dit plus minus?

5. Ik ken arbeiders die goed verdienen en op het einde van het jaar 2000eur belastingen moeten betalen,
hoe kan ik dit vermijden aub?



bijvraagje: ik deed dit voor hem als zelfstandige, en maakte facturen aan 25eur excl btw per uur
Is dit voor HEM nu écht beter om mij in loondienst te nemen?
Je hoort overal verhalen dan het zo erg is om iemand in loondienst te nemen...
Volgens mij gaat hem dat nu méér kosten dan 25eur excl btw per uur...
(ondanks dat ik weet dat ik verkeerd ben, anders had ik dit voorstel nooit gekregen)

ps: ieder overuur wordt betaald, niet onbelangrijk... maar ik vrees helaas gewoon aan 100%

Dubbelpunt

Legacy Member
Euhm, niemand? :eek:
Ik moet volgens hem deze week al een beslissing maken :confused:

JPV

Legacy Member
1. Klopt, men kijkt per contract enkel naar wat je daar verdient. Je hebt dus een laag bruto, dus houdt de overheid quasi niks af. Bij de belastingsbrief zal je het echter wel merken dat je véél meer verdient ;).

2. verlofkas zal betalen tussen april & juni

3. hangt af van je paritair comité

4. ja, zo'n 15% van je brutoloon (enkel en dubbel vakantiegeld samen)

5. door correct te laten afhouden van je loon volgens wat je in totaal verdient per maand (alle jobs samen). Ik zie echter niet in waarom je meer dan het wettelijke laat afhouden, spaar gewoon zelf een reserve samen.

Of het voor hem beter is om je in loondienst te nemen? hangt er vanaf wat je doet, wat de kosten zijn, ...

en of het voor jou een leuk aanbod is, kan ik onmogelijk zeggen.

Dubbelpunt

Legacy Member
Op mijn vraag of ik recht heb op een 13e maand, antwoordt mijn baas dat dit niet van toepassing is, omdat ik een arbeiderscontract heb. Een 13e maand is volgens hem enkel van toepassing voor bedienden. Klopt dit?

ps: ik contacteer u via PM voor het paritair comite te weten :)

Dubbelpunt

Legacy Member
Bedankt JPV, dankzij jouw goedkeuring heb ik gezegd dat dat niet waar is, en heeft hij toegegeven dat ik TOCH recht heb op eindejaarspremie.

Dankzij u (anders had ik nooit gediscussieerd) heb ik nu een 13e maand. Ik snap niet dat werkgevers dit nog altijd proberen. Iemand zonder verstand van zaken of zonder ballen aan zijn lijf mist gewoon geld, dat kan toch niet?

kil911ler

Legacy Member
Dubbelpunt zei:
Bedankt JPV, dankzij jouw goedkeuring heb ik gezegd dat dat niet waar is, en heeft hij toegegeven dat ik TOCH recht heb op eindejaarspremie.

Dankzij u (anders had ik nooit gediscussieerd) heb ik nu een 13e maand. Ik snap niet dat werkgevers dit nog altijd proberen. Iemand zonder verstand van zaken of zonder ballen aan zijn lijf mist gewoon geld, dat kan toch niet?

Daarom da wij er zijn é :cool:

Dubbelpunt

Legacy Member
Nog een vlug vraagje over de overuren. Dit staat in het Paritair Comité:

5.4 Overuren (top)

Ingevolge de cao van 28.09.1999 tot invoering van een flexibiliteitsregime, moeten in principe alle arbeidsuren die per dag buiten (meer dan) het voorziene werkrooster worden gepresteerd gerecupereerd worden.
De uren die je per dag boven de 12u worden gepresteerd zijn overuren en worden betaald aan 150% (50% onmiddellijk en 100% op het moment van de recuperatie. De uren die je meer dan het normale uurrooster (bv. 8u) maar minder dan 12u presteert, noemt men meeruren. Meeruren worden niet aan 150%, maar aan 100% betaald bij recuperatie (in volledige dagen !).
De meeruren die na 6 maanden nog steeds niet werden gerecupereerd (grens van 988u per semester), worden echter eveneens uitbetaald aan 150 %. De cao van 28.09.1999 bepaalt immers dat de gemiddelde arbeidsduur van 38u/week of 39u/week binnen een periode van 6 maanden moet gerespecteerd worden.

Let wel: het gaat hier uitsluitend om arbeidsuren (geen grens voor beschikbaarheidsuren).




Mijn overuren (in dit geval meeruren) worden dus 100% betaald bij recuperatie.

Maar wat wil dit concreet zeggen? Als ik een dag recup neem (in mijn geval 4u, want part time)
met mijn overuren, word ik er dan ook nog eens 100% voor betaald?

DiHa

Legacy Member
Daarmee bedoelen ze dat als je 4u opneemt als zijnde recup, je ook 4u niet moet werken en niet die 4u aan 150% kan thuis blijven (6u dus).

Dubbelpunt

Legacy Member
Met alle respect, ik snap er nog steeds niets van :p
Als ik nu een dag overuren heb (4u) en ik neem een dag verlof (4u) met die overuren, wat dan?

1. Word ik betaald dan betaald tijdens die dag verlof?
2. Aan welk tarief? 100%?



Indien beide JA, dan zijn overuren zéér interessant.
Want dan heb ik éxtra betaald verlof, bovenop de standaard betaalde verlofdagen, en dit aan 100%.

Maar ik betwijfel het. Ik heb mij al laten wijsmaken dat je ofwel onbetaald recup verlof moet nemen, ofwel laat ge uw overuren uitbetalen. Dat laatste zou dan in the end ook zéér nadelig zijn, want je betaalt hier naar het schijnt veel belastingen op...

JPV

Legacy Member
Naar het schijnt moet je vooral niet veel luisteren naar wat de gemiddelde mens over "veel belastingen" zegt. De belastingen weten, behalve ivm een specifieke belastingsvermindering voor overuren, niet dat je overuren hebt gedaan. Ze zien enkel het totaalverdiende bedrag, wat hoger is als je overuren presteert. En daarom betaal je dan meer belastingen.

1. Ja, maar niet op het moment dat je de overuren presteert (tenzij je over de 12 uur zit, dan krijg je direct 50%)
2. Ja

Als je (in een andere sector) onbetaalde recup moet nemen, dan is dat omdat je de uren reeds uitbetaald werd.

X_Sensation_X

Legacy Member
Enkele kleine opmerkingen:
Een eindejaarspremie of 13de maand is geen recht, de werkgever is nooit verplicht dit te betalen. Je kan er natuurlijk wel altijd achter vragen en het is leuk als je dit krijgt. Je kan het niet opeisen.

Vervolgens las ik hier iets van vakantiegeld 15% van je loon enkel en dubbel samen? 15% kan wel kloppen, maar als arbeider heb je geen dubbel vakantiegeld, dit is enkel voor bedienden. Als bediende wordt je tijdens je verlofdagen doorbetaald en krijg je nog eens vakantiegeld rond de zomermaanden, als arbeider krijg je ook je vakantiegeld rond de zomer maar de dagen die je effectief verlof neemt worden afgetrokken van je maandloon. Komt in feite op hetzelfde neer aangezien arbeiders een hoger bedrag krijgen rond de zomer dan bedienden.

Wat belastingen betreft, dat hangt af van in welke schijf van jaarlijks inkomen je zit. Hoe hoger, hoe meer je zal moeten betalen. Mijn vriend is havenarbeider en moet elk jaar rond de 4000 euro betalen. Dat is gewoon iets aar je rekening mee moet houden en elke maand wat voor aan de kant moet zetten.

Grtz

Dubbelpunt

Legacy Member
X_Sensation_X zei:
Mijn vriend is havenarbeider en moet elk jaar rond de 4000 euro betalen. Dat is gewoon iets aar je rekening mee moet houden en elke maand wat voor aan de kant moet zetten.

Grtz

Dan krijgt jouw vriend iedere maand telkens €350 teveel. Zijn bruto netto verhouding zal niet kloppen.
Je kan dit dacht ik altijd laten aanpassen.

Je moet niet, want je kan het ook opzij zetten en gaan voor de rente (=winst)

soulreaper

Legacy Member
Eindejaarspremie of 13de maand is volgens mij toch een verschil hoor? Een eindejaarspremie is een verworven recht, en dus geen verplichting om ui te betalen aan een arbeider. Maar ze zijn volgens mij wel verplicht om 13de maand aan bedienden uit te betalen.

JPV

Legacy Member
X_Sensation_X zei:
Enkele kleine opmerkingen:
Een eindejaarspremie of 13de maand is geen recht, de werkgever is nooit verplicht dit te betalen. Je kan er natuurlijk wel altijd achter vragen en het is leuk als je dit krijgt. Je kan het niet opeisen.
je kan het wel degelijk opeisen in de meeste sectoren, gezien in de meerderheid CAO's bestaan over die EJP/13e maand. het is natuulijk wél zo dat in een sector waar geen EJP bestaat, je die ook niet kan opeisen.
X_Sensation_X zei:
Vervolgens las ik hier iets van vakantiegeld 15% van je loon enkel en dubbel samen? 15% kan wel kloppen, maar als arbeider heb je geen dubbel vakantiegeld, dit is enkel voor bedienden. Als bediende wordt je tijdens je verlofdagen doorbetaald en krijg je nog eens vakantiegeld rond de zomermaanden, als arbeider krijg je ook je vakantiegeld rond de zomer maar de dagen die je effectief verlof neemt worden afgetrokken van je maandloon. Komt in feite op hetzelfde neer aangezien arbeiders een hoger bedrag krijgen rond de zomer dan bedienden.
een arbeider heeft wel degelijk dubbel vakantiegeld, maar wordt samen met het enkel vakantiegeld betaalt.
X_Sensation_X zei:
Wat belastingen betreft, dat hangt af van in welke schijf van jaarlijks inkomen je zit. Hoe hoger, hoe meer je zal moeten betalen. Mijn vriend is havenarbeider en moet elk jaar rond de 4000 euro betalen. Dat is gewoon iets aar je rekening mee moet houden en elke maand wat voor aan de kant moet zetten.

Grtz
zie hierboven, klopt ook niet. Wat je terug moet betalen of terugkrijgt, hangt af van de bedrijfsvoorheffing die afgehouden is, niet van het loon op zich.
Het archief is een bevroren moment uit een vorige versie van dit forum, met andere regels en andere bazen. Deze posts weerspiegelen op geen enkele manier onze huidige ideeën, waarden of wereldbeelden en zijn op sommige plaatsen gecensureerd wegens ontoelaatbaar. Veel zijn in een andere tijdsgeest gemaakt, al dan niet ironisch - zoals in het ironische subforum Off-Topic - en zouden op dit moment niet meer gepost (mogen) worden. Toch bieden we dit archief nog graag aan als informatiedatabank en naslagwerk. Lees er hier meer over of start een gesprek met anderen.
Terug
Bovenaan