Archief - Beroepsbrandweer

Het archief is een bevroren moment uit een vorige versie van dit forum, met andere regels en andere bazen. Deze posts weerspiegelen op geen enkele manier onze huidige ideeën, waarden of wereldbeelden en zijn op sommige plaatsen gecensureerd wegens ontoelaatbaar. Veel zijn in een andere tijdsgeest gemaakt, al dan niet ironisch - zoals in het ironische subforum Off-Topic - en zouden op dit moment niet meer gepost (mogen) worden. Toch bieden we dit archief nog graag aan als informatiedatabank en naslagwerk. Lees er hier meer over of start een gesprek met anderen.

voetjes

Legacy Member
Ik zou zeer graag beroepsbrandweerman worden in het Gentse of Oost-Vlaanderen. Nu heb ik wat zitten rondneuzen op de site van het provinciaal opleidingscentrum en vind ik eigenlijk niet echt de info die ik zoek. Namelijk:

Hoe kan ik mij inschrijven voor de selectieproeven?
Wordt (als je geslaagd bent) je opleidingsperiode vergoed?
Er is ook een gesprek voor een vakjury. Ik weet van een vriend die politieproeven deed dat hier de meesten op buizen. Is dit ook zo bij brandweer?
Is het combineerbaar met avondschool? Zou graag nog een taal bij leren.

Ik weet ook dat er voor je opleiding plaats moet zijn in de kazerne. Maar ik zou toch graag dat attest al behalen dat ik aan de opleiding mag beginnen indien er ergens een plaatsje komt.

Alvast bedankt :)

lookoutordie

Legacy Member
Je kan best langsgaan bij de kazerne zelf, daar gaan ze u zeker verder helpen.

Ricky

Legacy Member
langsgaan op kazerne --> een sollicitatiebrief sturen naar de burgemeester van de plaats van tewerkstelling. Ikzelf werk in de voorpost van Bilzen. Moest een motivatiebrief sturen naar de burgemeester van Bilzen.
Dan afwachten op antwoord.
Als er plaats is, contacteren ze je, zoniet kom je op een werfreservelijst te staan.
Vacatures moeten ook openbaar worden gemaakt.

Voor beroepsbrandweerman, net als vrijwilliger, worden de opleidingsuren vergoed (je ''werkt'' dan al voor het stadsbestuur). In het PLOT in genk kun je de opleiding 's avonds of 's morgens volgen. Ik denk dat je als beroepsbrandweerman gewoon een maandelijkse wedde krijgt, opleiding en stage inbegrepen.
Stel: een 40-uren werkweek, waarvan 4 uur per dag, 3x/week. Dan zou je normaal gezien nog 28 uren moeten werken.

Ik weet niet of er een woonplaatsverplichting is bij die kazernes. Sommigen eisen dat na de stageperiode, anderen niet.

Meneer Vos

Legacy Member
Voor Gent/Oost-Vlaanderen in het bijzonder weet ik het niet juist, maar ik geloof dat het in Antwerpen wel gelijkaardig zal zijn (ook enkel beroeps zoals Gent).
In Antwerpen moeten inderdaad eerst de vacatures openbaar gemaakt worden; zodra dit gebeurd kan je je inschrijven via een website voor de selectieproeven. Deze bestaan uit sport- en "selectie"proeven.

Sportproeven

krachtproef
claustrofobieproef
loopproef
durfproef
zwemproef

Selectieproeven

praktische proef
groepsoefening
schriftelijke verslaggeving, psychotechnische proef en interview

Als je hiervoor geslaagd bent:

Als er meer geslaagden zijn dan vacatures, word je opgenomen in een werfreserve van drie jaar. Je blijft dan gedurende die periode in aanmerking komen voor aanwerving. Je kan éénmaal besluiten om niet in te gaan op een aanstelling. Indien je later opnieuw in aanmerking wenst te komen voor een aanstelling, vragen we je om dat schriftelijk te melden.

Als je in dienst komt, begin je met een opleidingsperiode van ongeveer zes maanden. De opleiding is steeds overdag. Je leert het specifieke beroep van brandweerman/-vrouw alsook een (opgelegde) specialisatie; adembescherming, hulpverlener-ambulancier, autovoerder, interventieduiker, red- en klimteam, seinkamerwacht, industrie en gevaarlijke stoffen of technische hulpverlening.

Vanaf het moment dat je in dienst bent, start je proefperiode van één jaar. Nadat je je proeftijd met succes hebt afgerond en je voldoet aan alle vorowaarden, word je statutair aangeworven als brandweerman/-vrouw.

Voor Antwerpen (en dus wss ook Gent) zijn er geen woonplaatsverplichtingen omdat het beroeps is.
Een rooster voor Antwerpen ziet er als volgt uit;
Dag 1: 7u30 - 19u30
Dag 2: 19u30 - 7u30
Dag 3: Thuis
Dag 4: 7u30-19u30
Dag 5: 19u30 - 7u30
Dag 6: Thuis
...

Voor kleinere kazernes met maar 1 of 2 beroeps gelden heel andere voorwaarden/verplichtingen/selectieproeven maar dit verschilt van korps tot korps.

Floodsofsin

Legacy Member
Helleuw,

't meeste is hier al wel gezegd denk ik :)
Ikzelf woon in Turnhout en wou ook al enorm lang bij de brandweer. Via een vriend van mijn zus die officier was bij een korps in de buurt vernam ik dat er idd een openverklaring van de desbetreffende functie moet plaatsvinden.

Ik ben nu werkzaam als vrijwillig brandweerman te Turnhout ( een korps van 50 beroepsen en +- 60 vrijwilligers ) en sta 1ste op de wervingsreserve beroepsbrandweerman.

Bij ons was het zo dat er 2 plaatsen beroepsbrandweerman en 12 plaatsen vrijwilliger waren, ik dus meteen mijn cv opgestuurd en heel de zooi die erbij hoort.
Na enige tijd word je dan uitgenodigd om de proeven te doen, deze verschillen qua moeilijkheid wel enorm :) Antwerpen is bv heel zwaar terwijl kleinere korpsen soms zelfs geen proeven doen ookal moet het eigelijk ( dikwijls zijn dit wel de kleine vrijwillige korpsen )
Ik had me in eerste instantie ingeschreven enkel als kandidaat beroepsbrandweer maar toen ik zag wat voor opkomst qua volk de vacature teweegbracht heb ik me ook opgegeven als kandidaat vrijwillig brandweerman ter plaatse.

Uiteindelijk zijn de 2 beroepsbrandweermannen mensen geworden die reeds hun attest brandweerman in bezit hadden en ben ik samen met nog 6 anderen vrijwillig brandweerman geworden. de totale opkomst was een 150-tal mensen dus ik was vrij tevreden ;) .

sportproeven waren enorm makkelijk, schriftelijk vond ik ook makkelijk maar velen vonden dit heel moeilijk ( formules, basis elektriciteit, mechanica ) maar ik heb een technische opleiding werktuigmachines genoten dus dat helpt allemaal wel !
het mondeling was ook goed te doen, veel vragen over ethiek, waarom wil je net bij de brandweer etc.. en ze kijken ook of je een beetje standvastig bent met je antwoorden ( zelfde vraag stellen maar op een totaal andere manier )

Als dit allemaal positief is mag je aan je opleiding beginnen in een brandweerschool of kazerne in de buurt. de opleiding op zich is niet echt moeilijk maar je moet wel wat moeite doen.
Omdat er maar 2 beroepsen nodig waren werd ik toen op een wervingsreserve gezet in volgorde van de behaalde resultaten, dus 't is wel vrij concurerend allemaal.

Als je echt beroeps wil worden en niet het geduld hebt om eerst vrijwilliger te zijn kan je best gaan voor een X-korps ipv een Y-korps
X= volledig beroeps : antwerpen, Brussel, ..
Y= Gemengd beroeps/vrijwillig: Turnhout, Hoogstraten ,..

Ik denk wel dat het vrij zwaar is om deze opleiding te volgen en dan nog eens avondschool te doen maar als jij dat echt wil dan gaat dit wel lukken .
Als je beroeps bent kan je de opleiding volgen in de daguren ( een voordeel )

Bij mij duurde het 2 jaar omdat ik het eerste jaar brandweerman in avondles gevolgd heb en het tweede jaar DGH ( hulpverlener-ambulancier )
Bij ons staan er 3 ambulances en is iedere brandweerman ook verplicht ambulancier.

Denk ook eens na of je misschien niet eerst vrijwilliger wil worden om een fatsoenlijk idee te krijgen van het hele brandweergebeuren: omgaan met miserie, stress, ...
Een dode in een mortuarium is geheel iets anders als een persoon in stukken gereten door een vrachtwagen ( sorry dat ik het zo cru zeg maar 't is iets om over na te denken )

Alvast veel succes kerel ! ik vind het een prachtige bezigheid :) als je nog vragen hebt ofzo, let me know !

deltake

Legacy Member
Meneer Vos zei:
Voor Antwerpen (en dus wss ook Gent) zijn er geen woonplaatsverplichtingen omdat het beroeps is.
Een rooster voor Antwerpen ziet er als volgt uit;
Dag 1: 7u30 - 19u30
Dag 2: 19u30 - 7u30
Dag 3: Thuis
Dag 4: 7u30-19u30
Dag 5: 19u30 - 7u30
Dag 6: Thuis
...

Jullie draaien shiften van 24 uur? Lijkt me toch ook niet echt praktisch? Slapen jullie dan gewoon tijdens de nacht en opstaan als er een alarm is?

Floodsofsin

Legacy Member
deltake zei:
Jullie draaien shiften van 24 uur? Lijkt me toch ook niet echt praktisch? Slapen jullie dan gewoon tijdens de nacht en opstaan als er een alarm is?


BW antwerpen = 12 uur shifts

dag 1: 07.30-19.30
VOLGENDE dag start je om 19.30-07.30:D

deltake

Legacy Member
Floodsofsin zei:
BW antwerpen = 12 uur shifts

dag 1: 07.30-19.30
VOLGENDE dag start je om 19.30-07.30:D

Ahzo bedoelde je.
Ik dacht gewoon 19.30 van dag 1 door tot 7.30 van dag 2 :p
Zo lijkt het logischer:D

Al lijkt me het voor je interne klok wel een hel? Waarom werken ze niet met vaste shiften voor de dag en de nacht? Vooral ook omdat er maar 1 dag bijzit, je kan je bioritme toch amper laten aanpassen? Lijkt me echt een aanslag op je gezondheid zo.

Floodsofsin

Legacy Member
deltake zei:
Ahzo bedoelde je.
Ik dacht gewoon 19.30 van dag 1 door tot 7.30 van dag 2 :p
Zo lijkt het logischer:D

Al lijkt me het voor je interne klok wel een hel? Waarom werken ze niet met vaste shiften voor de dag en de nacht? Vooral ook omdat er maar 1 dag bijzit, je kan je bioritme toch amper laten aanpassen? Lijkt me echt een aanslag op je gezondheid zo.


Valt wel mee hoor ( bij ons althans kweet niet hoe het in antwerpen zit ) als wij de nacht hebben in de kazerne doen we eerst een oefening en dan te bed :) als je wat chance hebt kan je vrij goed slapen .
In antwerpen is het ook zo dat de ambulancier een specialisatie is en dus niet iedereen ermee moet uitrukken zoals bij ons, dus kan de rest doorslapen als deze weg moeten.

Feit is wel dat antwerpen vrij veel brandweerinterventies heeft :p ben er al een paar keer geweest en elke keer wast prijs ( was wel op post noord )

ivm die vaste shiften, geen idee.. mss te weinig kandidaten voor ne vaste nacht te doen .. :)
Ik ben eens gaan horen een tijd terug voor brandweer antwerpen en ik dacht dat er ook een dag tussen de vroege en de nacht bijzat voor te recupereren en na de nacht 2 dagen.. maar ik kan er totaal naast zitten !

deltake

Legacy Member
Floodsofsin zei:
Valt wel mee hoor ( bij ons althans kweet niet hoe het in antwerpen zit ) als wij de nacht hebben in de kazerne doen we eerst een oefening en dan te bed :) als je wat chance hebt kan je vrij goed slapen .
In antwerpen is het ook zo dat de ambulancier een specialisatie is en dus niet iedereen ermee moet uitrukken zoals bij ons, dus kan de rest doorslapen als deze weg moeten.

Feit is wel dat antwerpen vrij veel brandweerinterventies heeft :p ben er al een paar keer geweest en elke keer wast prijs ( was wel op post noord )

ivm die vaste shiften, geen idee.. mss te weinig kandidaten voor ne vaste nacht te doen .. :)
Ik ben eens gaan horen een tijd terug voor brandweer antwerpen en ik dacht dat er ook een dag tussen de vroege en de nacht bijzat voor te recupereren en na de nacht 2 dagen.. maar ik kan er totaal naast zitten !

Lijkt mij een hel eerlijk gezegd, zo een bioritme.
Ik vind het raar dat het zo gedaan wordt, je krijgt echt geen tijd om u aan te passen.
Ik zou het niet kunnen, denk ik!
Het archief is een bevroren moment uit een vorige versie van dit forum, met andere regels en andere bazen. Deze posts weerspiegelen op geen enkele manier onze huidige ideeën, waarden of wereldbeelden en zijn op sommige plaatsen gecensureerd wegens ontoelaatbaar. Veel zijn in een andere tijdsgeest gemaakt, al dan niet ironisch - zoals in het ironische subforum Off-Topic - en zouden op dit moment niet meer gepost (mogen) worden. Toch bieden we dit archief nog graag aan als informatiedatabank en naslagwerk. Lees er hier meer over of start een gesprek met anderen.
Terug
Bovenaan