Archief - Effectiviteit van gerechtelijke straffen

Het archief is een bevroren moment uit een vorige versie van dit forum, met andere regels en andere bazen. Deze posts weerspiegelen op geen enkele manier onze huidige ideeën, waarden of wereldbeelden en zijn op sommige plaatsen gecensureerd wegens ontoelaatbaar. Veel zijn in een andere tijdsgeest gemaakt, al dan niet ironisch - zoals in het ironische subforum Off-Topic - en zouden op dit moment niet meer gepost (mogen) worden. Toch bieden we dit archief nog graag aan als informatiedatabank en naslagwerk. Lees er hier meer over of start een gesprek met anderen.

Benjamin

Legacy Member
Aangezien er in een andere draad een discussie aan het ontstaan is over de vraag waarom gevangenisstraffen niet werken en hoe ze eventueel wel of niet zouden kunnen werken start ik hier maar eens de discussie over de zin en onzin van straffen.

Ik zal starten met mijn eigen visie.
Er zijn 2 soorten criminelen: criminelen die bewust voor de criminaliteit kiezen en criminelen die door omstandigheden in dat wereldje zijn beland, denk hierbij aan gebrekkige opleiding, verkeerde vrienden, armoede enz.. De eerste groep pak je alleen aan met harde repressie, de tweede groep kan je aanpakken door hen te vormen.
Het huidige beleid is op geen van beide groepen afgestemd. De eerste groep wordt niet zwaar genoeg gestraft, de tweede groep krijgt geen vorming.

Mijn voorstel voor hoe het beter kan:
- Zwaardere alternatieve straffen met een maximum van minstens 1000 uur.
- In elke gevangenis verplichte vorming: alle gedetineerden moeten ofwel werken ofwel 20 uur per week vorming krijgen, Hierbij moeten ze de keuze hebben tussen het ontwikkelen van ambahctelijke vaardigheden (metselen, timmeren, loodgieter...) en het ontwikkelen van intellectuele vaardigheden (ASO, hogeschool, unief voor die minderheid die dit aan kan). Aanvullend op die vorming moeten ze werken om de kosten voor deze vorming (gedeeltelijk) en huisvesting terug te verdienen.
- Wie meewerkt krijgt privilleges (televisie, 's avonds kunnen sporten, musiceren...), wie niet meewerkt wordt gestraft, bijvoorbeeld door alleen op de cel te zitten terwijl anderen recreëren. Hoe langer iemand niet meewerkt, hoe zwaarder de straf.
- Bekostiging: arbeid die gevangenen verrichten, uitbreiding alternatieve straffen, verhoging van bepaalde boetes (niet de boetes voor verkeersovertredingen, er wordt al genoeg misbruik gemaakt van dit instrument!), minder recidivie.

Het is maar een voorzetje voor de discussie, dit is niet een volledig uitgewerkt plan.

¨$^µù^§èçà#&&²

Legacy Member
Ik denk dat je die scheidslijn niet eenvoudig kan maken. Er zijn altijd verschillende factoren die mensen in de criminaliteit drijven. En harde repressie werkt ook slechts in zeldzame gevallen.

Benjamin

Legacy Member
Elke scheidslijn is kunstmatig.
Waar het om gaat is dat de huidige straffen totaal niet werken. De harde criminelen zijn er totaal niet van onder de indruk en gaan vrolijk verder, soms zelfs in de gevangenis, de stumperds worden geen betere mensen in de gevangenis maar krijgen in plaats daarvan een eersteklasopleiding van doorgewinterde criminelen.
Het beleid moet aangepast zijn aan de crimineel. Is de crimineel van goede wil, dan moet hij gevormd worden, is hij niet van goede wil dan is repressie meer gewenst.

Als België pretendeert dat een belangrijk doel van de gevangenisstraffen is om mensen uiteindelijk te laten rehabiliteren dan zal het ook daad bij woord moeten voegen. Met eventueel een paar uurtjes per dag productiewerk te doen en verder rond te hangen wordt je geen beter mens.

Preske

Legacy Member
er zitten goede ideeen bij, maar om ze in praktijk om te zetten, dat zal toch een ander paar mouwen zijn.

denkimi

Legacy Member
zware straffen die effectief uitgevoerd worden samen met een goed functionerend gerecht en politiemacht zouden al een groot verschil maken.

Benjamin

Legacy Member
w00tw00t zei:
Ik denk in vergelijking met veel andere landen zijn Belgische gevangenissen luxe hotels.
Niet echt, of beter gezegd echt niet. ;)
Er zijn gevangenissen in Vlaanderen die redelijk luxe zijn maar er zijn eveneens gevangenissen die dermate slecht zijn dat Belgié hiervoor al meerdere malen op haar vingers is getikt door de internationale gemeenschap. In deze gevangenissen is de toestand dusdanig dat er internationale verdragen worden geschonden die België heeft ondertekend.
Aan 1 zo'n gevangenis heeft een of ander programma van de TV1 of Canvas al eens aandacht besteed. Trust me, daar wil je echt niet zitten. Ik weet niet ofdat Vlaanderen inmiddels een Vlaams alternatief voor uitzendinggemist heeft opgericht, indien dat het geval is dan kan je eens met eigen ogen zien.
Dit is de ergste gevangenis van België (ergens in de buurt van Brussel) maar er zijn meer van die gevangenissen.
Ze zijn niet zo erg als in Marokko maar heel wat slechter dan wat je in een rijk Europees land zou verwachten.

denkimi

Legacy Member
Benjamin zei:
Niet echt, of beter gezegd echt niet. ;)
Er zijn gevangenissen in Vlaanderen die redelijk luxe zijn maar er zijn eveneens gevangenissen die dermate slecht zijn dat Belgié hiervoor al meerdere malen op haar vingers is getikt door de internationale gemeenschap. In deze gevangenissen is de toestand dusdanig dat er internationale verdragen worden geschonden die België heeft ondertekend.
Aan 1 zo'n gevangenis heeft een of ander programma van de TV1 of Canvas al eens aandacht besteed. Trust me, daar wil je echt niet zitten. Ik weet niet ofdat Vlaanderen inmiddels een Vlaams alternatief voor uitzendinggemist heeft opgericht, indien dat het geval is dan kan je eens met eigen ogen zien.
Dit is de ergste gevangenis van België (ergens in de buurt van Brussel) maar er zijn meer van die gevangenissen.
Ze zijn niet zo erg als in Marokko maar heel wat slechter dan wat je in een rijk Europees land zou verwachten.

dat is wel heel naief, er zijn maar weinig landen waar het leven in de gevangenis zo goed is als bij ons.
Franse gevangenis overvol en smerig - WERELDOMROEP - NIEUWS
WaarMaarRaar.nl - Britse gevangenen slapen op de plee

Benjamin

Legacy Member
Daar is niets naïef aan. Ik denk dat jij onderschat hoe sterk de Belgische gevangenissen verschillen van elkaar, dit hangt ook weer samen met het monsterlijke politieke bestel van België. Er zitten luxe gevangenissen tussen maar er zitten eveneens gevangenissen tussen waar menig beschaafd land zich sterk voor zou generen.
Waarom denk je dat er zoveel gedetineerde ontsnappen? Omdat er een tekort aan geld is.
Google maar eens naar de slechtste Belgische gevangenissen, je zal er aardig wat over kunnen vinden.
Frankrijk en Engeland zijn op dat vlak zeker niet representatief voor Europa (in beide landen is er een veel grotere tweedeling dan in het grootste deel van de oude EU) en in ieder geval kunnen wij ons daar niet achter verschuilen.
Het hoeft zeker geen 5-sterrenhotel te zijn maar het moet ook niet mensonterend zijn. Tenzij je wil dat mensen met een gevoel van rancune t.o.v. de maatschappij de gevanenis verlaten met alle gevolgen vandien.
Verplicht dan liever vorming. Bekostig dat o.a. door ze 30-40 uur per week te laten werken naast 20-30 uur vorming (ze hebben tijd genoeg in de gevangenis, 6 dagen per week 10 uur is geen probleem voor hen), door de alternatieve straffen fors uit te breiden en door tal van boetes te verhogen (afval op de straat gooien, onder invloed van alcohol rijden, nachtlawaai...).

Het is in België niet zo erg als in Marokko maar de slechtste gevangenissen zijn heel wat mensonterender dan in de meeste welvarende EU-landen die al langer lid zijn van het clubje (landen als Roemenië, Polen en in mindere mate Portugal zijn nog heel wat minder welvarend).

denkimi

Legacy Member
Benjamin zei:
Daar is niets naïef aan. Ik denk dat jij onderschat hoe sterk de Belgische gevangenissen verschillen van elkaar. Er zitten luxe gevangenissen tussen maar er zitten eveneens gevangenissen tussen waar menig beschaafd land zich sterk voor zou generen.
Google er maar eens naar, je zal er aardig wat over kunnen vinden.
Frankrijk en Engeland zijn op dat vlak zeker niet representatief voor Europa en in ieder geval kunnen wij ons daar niet achter verschuilen.
Het hoeft zeker geen 5-sterrenhotel te zijn maar het moet ook niet mensonterend zijn.

het probleem is dat men tegenwoordig nogal snel het woord mensonterend in de mond neemt.

zoals ik al zei, er zijn weinig landen waar het zo goed is als in onze gevangenissen, hoe slecht ze ook zijn volgens sommigen. behalve nederland zou ik geen enkel ander land kunnen bedenken dat even soft omgaat met zijn misdadigers.

Benjamin

Legacy Member
Nederland is allang niet meer zo soft: 2 mensen 18 uur per dag op 1 cel is al geen uitzondering meer. Jouw beeld van de Nederlandse gevangenissen komt overeen met hoe het in de jaren 80 en 90 was, niet met hoe het de laatste 10 jaar is.

Er zijn nog wel meer buurlanden waar de situatie minder mensonterend is als in de slechtste Belgische gevangenissen en de Nederlandse gevangenissen. In België belanden veel criminelen overigens niet eens in de gevangenis omwille van de sterke overbevolking van deze gevangenissen (een van de problemen naast o.a. de oude gebouwen en het structureel tekort aan geld)

Je kan dat soft noemen maar vraag je eens af waar de maatschappij meer bij gebaat is: hervormde criminelen of rancuneuze criminelen.
Het is niet omdat je criminelen hervormt dat het daarom veel geld moet kosten en dat geld wat het kost kan je halen bij die mensen die fout bezig zijn.
Zoals gezegd, tal van boetes die IEDERE Burgere zeer gemakkelijker kan mijden kunnen verhoogd worden. Alternatieve straffen kunnen verlengd worden tot 1000 uur of meer, gedetineerden kunnen zelf 30-40 uur per week werken om hun vorming van te betalen (er is zat werk wat je kan overhevelen naar de gevangenis zolang die bedrijven maar betalen wat het waard is). Ik durf te stellen dat mijn voorstel heel wat minder soft is dan de huidige praktijk (60 uur per week werken en beloond worden of gestraft worden wat in het ultieme geval 24/7 cel kan zijn!), de effectiviteit is echter veel groter en zowel de maatschappij als de gedetineerde hebben hier meer aan.
Er zijn zat mogelijkheden om met een geringe kostenstijging de goedwillende gedetineerden daadwerkelijk te laten rehabiliteren, voor de kwaadwillende gedetineerden moeten er uiteraard wel repressieve middelen worden gebruikt.


Xarius zei:
Universiteitsstudies in de gevangenis? :P
Informatica bijvoorbeeld.
Maak handig gebruik van ICT. Informatica zou je bijvoorbeeld perfect kunnen studeren indien er een goed online-programma wordt opgezet.
Ik maak me niet de illusie dat daar veel mensen zitten die dit aankunnen maar het zou een optie moeten zijn naast hogeschool-vorming en ambachtelijke vorming.
Mensen die door omstandigheden in de fout zijn gegaan zouden zo een eerlijke kans krijgen om een nieuw leven op te bouwen, dat is eveneens goed voor de maatschappij.



PS Het zijn organisaties als Amnesty International die woorden als menonterend hebben gebruikt in rapporten over de slechtste Belgische gevangenissen.
Het archief is een bevroren moment uit een vorige versie van dit forum, met andere regels en andere bazen. Deze posts weerspiegelen op geen enkele manier onze huidige ideeën, waarden of wereldbeelden en zijn op sommige plaatsen gecensureerd wegens ontoelaatbaar. Veel zijn in een andere tijdsgeest gemaakt, al dan niet ironisch - zoals in het ironische subforum Off-Topic - en zouden op dit moment niet meer gepost (mogen) worden. Toch bieden we dit archief nog graag aan als informatiedatabank en naslagwerk. Lees er hier meer over of start een gesprek met anderen.
Terug
Bovenaan