Silmarunya zei:
Maakt het iets uit? Zelfs 95 is nog kilometers boven wat het menselijk oog kan waarnemen (24fps) en kilometers boven wat je monitor kan weergeven...
De uitspraak dat een oog maar 24fps kan waarnemen is niet helemaal juist als je spreekt over geprojecteerde beelden. Meer bepaald: zeggen dat 24fps voldoende is om elk bewegend beeld zonder flikkering te zien is fout. Het is dan ook een fabeltje dat je maar een framerate nodig hebt van 24fps om een vloeiend geheel te zien.
Ik ga niet in wetenschappelijke details treden, maar ga het proberen uitleggen aan de hand van voorbeelden.
Eerst een eenvoudige test: hou je hand voor je gezicht en beweeg het. Drijf langzaam aan de frequentie waarmee je beweegt op. Op een gegeven moment zal je geen scherp afgetekende hand meer waarnemen, maar een vertroebelde beweging (= motion blur). Dit is omdat het oog de frequentie niet kan volgen van de beweging en dan treedt de vertroebeling op.
Nu het voorbeeld toegepast op games. Nu gaan we omgekeerd te werk. Je begint met een bewegend beeld van meer dan 60 fps. Dit beeld zal heel vloeiend overkomen. Verlagen we de framerate, dan zal je na een tijdje flikkering beginnen zien, maar geen vertroebeling. De reden dat we geen vertroebeling zien, is omdat de monitor een frequentie weergeeft van 60Hz terwijl het constant scherp afgelijnde beelden projecteert naar het oog. Op die manier kan er dus geen vertroebeling ontstaan, alleen flikkering.
Uitleg:
Als je met je hoofd van links naar rechts beweegt aan hoge snelheid, dan bestrijk je een hoek van ongeveer 180°. OMdat het oog deze snelheid niet aankan, zal het beeld vervormd worden. Dit is motion blur, waardoor het een vloeiend beeld lijkt. Als je echter naar een scherm kijkt met een framerate van 24fps en je draait de camera in 1 seconde 180°, dan moet er dus in 24 frames een voeiend beeld worden geprojecteerd. Dit is echter niet mogelijk omdat het aantal beelden per seconde te klein is om 180° vloeiend weer te geven. Als je die hoek van 180° in stukken verdeeld, dan zie je dus maar 6 frames voor een hoek van 45°C, terwijl je oog wel constant 24fps waarneemt. Dit zorgt voor de gevreesde flikkering. Je ziet dan ook geen motion blur omdat de monitor steeds scherpe beelden projecteert. Dit kan echter gemaskeerd worden door motion blur in de beelden kunstmatig te verwerken (bv in Crysis is dit goed zichtbaar).
Nu kan je zeggen: als je naar een film kijkt, dan is 24fps voldoende om een vloeiend beeld waar te nemen op elk moment. Dit klopt, maar de camera die de beelden heeft opgenomen, werkt als een oog. Maw, de camera 'ziet' motion blur en dat is ook wat geprojecteerd wordt op het scherm: een vertroebeld beeld bij snelle bewegingen. Wat geprojecteerd wordt op het scherm zijn dan geen scherp afgetekende beelden zoals dat bij een game wel het geval is.
Nu kan je zeggen: voeg motion blur in bij alle games zodat we maar 24fps nodig hebben. Dit is echter technisch niet zo simpel en je zou tijdens het spelen steeds een troebel beeld zien, wat we eigenlijk niet willen bij bv een snelle shooter. In een game willen we scherpe beelden, waarbij motion blur esthetische meerwaarde biedt, en niet het vloeiende beeld beïnvloedt.
Het hangt af van persoon tot persoon, maar voor een optimale ervaring hebben de meeste mensen 60fps of meer nodig tijdens games om geen flikkering te zien.