Wel zoals ik zei voor de Socket939: de bandbreedte van het geheugen is niet meteen een bottleneck voor een Athlon64... Single-channel halveert de beschikbare bandbreedte weliswaar, maar die blijft over het algemeen nog voldoende voor de Athlon64 zodat dat slechts zelden een performance-hit heeft.
Hier kan je een mooie vergelijking vinden in performance tussen een 3400+ (Socket754) en een 3500+ (Socket939). De grafiek toont de procentuele performanceverschillen van de 3500+ t.o.v. de 3400+ in een aantal benchmarks. Daaruit blijkt dat het verschil de 3% overschrijdt in slechts 3 gevallen:
- AquaMark
- Wolfenstein
- DivX encoding
De andere verschillen bedragen minder dan 3%, wat gewoonlijk de foutmarge is binnen de benchmarks. Je kan dus concluderen dat de performance enkel verschilt in die 3 benchmarks.
DivX-encoding is een video-encoding test en dat is een klassiek voorbeeld van een toepassing die sterk bandbreedte-gericht is. Zelfs in dat geval bedraagt het verschil slechts 4,35%...
Let er wel mee op dat de Socket754 processor in deze tests over 1MB L2-cache beschikte terwijl de Socket939 over slechts 512 KB L2-cache beschikte... Maar zelfs als je een Socket754 neemt met "slechts" 512 KB L2-cache zal het verschil vermoedelijk niet vaak boven de 5% uitkomen.
Wat betreft de vergelijking met de Pentium4: die kan je niet maken. Qua architectuur steekt de Athlon64 er met kop en schouders bovenuit. Vergeet ook niet dat jouw CPU 64-bit mogelijkheden aan boord heeft en dat je daarvan zal kunnen profiteren van zodra je een 64-bit OS installeert. Met die stap zal je op termijn vermoedelijk rond de 8% performance-winst kunnen halen (dit is een gok die ik ooit ergens had gelezen, maar het lijkt mij mogelijk; de performance-verbetering komt overigens niet van de 64-bit mogelijkheden zelf maar van de verdubbeling van het aantal beschikbare registers in de processors: iets wat al lang een grote tekortkoming was voor x86-processoren).
Qua performance kan je het ook zo bekijken: voor EUR 150,00 heb jij een processor die het ongeveer even goed doet nu als een Pentium4 die je nu nog EUR 180,00 betaalt (ofte 20% meer)... Het performance-voordeel van de Pentium4 op die kloksnelheid is in ieder geval geen 20%.