Archief - Existentialisme/nihilisme

Het archief is een bevroren moment uit een vorige versie van dit forum, met andere regels en andere bazen. Deze posts weerspiegelen op geen enkele manier onze huidige ideeën, waarden of wereldbeelden en zijn op sommige plaatsen gecensureerd wegens ontoelaatbaar. Veel zijn in een andere tijdsgeest gemaakt, al dan niet ironisch - zoals in het ironische subforum Off-Topic - en zouden op dit moment niet meer gepost (mogen) worden. Toch bieden we dit archief nog graag aan als informatiedatabank en naslagwerk. Lees er hier meer over of start een gesprek met anderen.

Dionysus

Legacy Member
Ik las als definitie voor de film noir dit:
Een film noir (Frans voor 'zwarte film') is een film in de stijl en sfeer die in de eerste plaats wordt geassocieerd met misdaadfilms, waarin de hoofdfiguren in een nihilistische en existentiële wereld leven.

Nu is mijn vraag: wat houdt dit in?
Wikipedia maakt mij niet echt veel wijzer, zeker niet op het vlak van existentialisme. Het zou ervan uitgaan dat de mens het gevoel boven de rede plaatst, maar hoe is de wereld dan existentieel?
De aanleiding van deze vraag komt van de film The Big Lebowski. Deze film zou veel elementen uit de film noir bevatten. Kan iemand dan enerzijds het nihilistische en anderzijds het existentialistische aspect van de film duidelijk maken?

Alvast bedankt

Tibokio

Legacy Member
Is existentialisme niet waar Heidegger over sprak?

Het houdt denk ik in dat iedereen ongewild in zijn bestaan wordt "geworpen" (geboren worden) en dat iedereen gewoon naar de dood toe leeft. Voor de rest is het leven niks waard.

Nihilisme is meer: "wat doen we hier? Niks wat we hier doen heeft nut."

Ehh, ik hoop dat ge er wat mee zijt, want ik beantwoord niet echt uw vraag :p

Avondland

Legacy Member
Maar je hebt wel actief en passief nihilisme. Actief nihilisme zie je bij de Nietzscheaanse Übermensch of in de strijdende Ernst Jünger in de loopgraven van de Eerste Wereldoorlog. Het vinden van oerkracht en levensessentie tussen donder, bliksem en hagel. Passief nihilisme vind je bij de nietsvermoedende massa.

Sinds de dood van God is het aan de mens om zelf mythes te creëeren, om zelf de 'heer van het Ja en Nee' te zijn. Maar dat is slechts gereserveerd voor een kleine elite. De meeste mensen wensen deze vrijheid niet.

boogje

Legacy Member
Hmm, The Big Lebowski met noir vergelijken is iets voor een paper of iets dergelijks, maar in praktijk vind ik dat niet echt ideaal, eerlijk gezegd. Je moet noir-films bekijken uit de periode 1942-1958, dan zal je dat gegeven wel meteen vatten.
Noir-films worden doorgaans gekenmerkt door een extreme vorm van pessimisme, met personages die waarden, normen en enige vorm van moraal besef aan de kant schuiven. Vaak zijn ze uit op geld, ook al kost dit een mensenleven, of roem of iets anders (oppervlakkig) dat hen achtervolgt of haast obsedeert. In hun zoektocht (vaak gepaard met misdaad, zoals een overval: 'the perfect crime") trekt het lot altijd aan het langste eind. Ze komen terecht in een verhaal waar vaak de dood of een andere fatale afloop de enige uitweg is, mensen zijn niet in staat om een situatie naar hun hand te zetten en het lot slaat altijd toe wanneer je het minst verwacht. Het verleden achtervolgt je doorheen je hele leven en elke poging om traumatische ervaringen (of bijvoorbeeld verslavingen etc.) te onderdrukken zijn nutteloos. Niets helpt. Dat wordt echt mooi verwoord in de film-noir Detour: "Yes. Fate, or some mysterious force, can put the finger on you or me for no good reason at all. " Detour kan je hier gratis en volledig legaal downloaden (behoort tot het publieke domein).

Ik denk dat je op die manier dat fragmentje het beste kan opvatten: een vorm van fatalisme gecombineerd met een wereld zonder hoop en waarden.
Het archief is een bevroren moment uit een vorige versie van dit forum, met andere regels en andere bazen. Deze posts weerspiegelen op geen enkele manier onze huidige ideeën, waarden of wereldbeelden en zijn op sommige plaatsen gecensureerd wegens ontoelaatbaar. Veel zijn in een andere tijdsgeest gemaakt, al dan niet ironisch - zoals in het ironische subforum Off-Topic - en zouden op dit moment niet meer gepost (mogen) worden. Toch bieden we dit archief nog graag aan als informatiedatabank en naslagwerk. Lees er hier meer over of start een gesprek met anderen.
Terug
Bovenaan